Narcise

adrianam

Well-Known Member
Caed, sunt inflorite acum, sau este poza de anul trecut de la 1 aprilie?

Popgeo, ce soi sunt cele care au inflorit acum?
Stiu ca am luat si eu in toamna un soi timpuriu de la tine, dar nu am la indemana denumirea lui.
 

caed

Member
Adrianam, poza e luata de pe prima pagina de aici din topic. Ale mele inca nu-s inflorite, dar sunt pline de boboci care abia asteapta sa se deschida.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Adriana, alea foarte timpurii inflorite acum se numesc Brightwood.


adrianam a spus:
Caed, sunt inflorite acum, sau este poza de anul trecut de la 1 aprilie?

Popgeo, ce soi sunt cele care au inflorit acum?
Stiu ca am luat si eu in toamna un soi timpuriu de la tine, dar nu am la indemana denumirea lui.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca si la Baia Mare a fost destul de multa caldura in ultimele 3 saptamini. Alea duble nu sint chiar foarte timpurii.... te asteptam cu poze... :D

caed a spus:
Adrianam, poza e luata de pe prima pagina de aici din topic. Ale mele inca nu-s inflorite, dar sunt pline de boboci care abia asteapta sa se deschida.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Anul asta a fost cel mai timpuriu, prima narcisa a inflorit pe februarie 17. In general in anii timpurii prima inflorea undeva pe 5-9 martie.

laural a spus:
Ce frumos :dans: , la sfarsitul lunii februarie narcise inflorite :visator: . La noi la munte e totusi mai frig, sunt curioasa cand infloreasc ale mele, desi nu stiu daca am soiul acesta timpuriu :nu stiu:
 

caed

Member
popgeo a spus:
Cred ca si la Baia Mare a fost destul de multa caldura in ultimele 3 saptamini. Alea duble nu sint chiar foarte timpurii.... te asteptam cu poze... :D
Poi aveam zile cu 18 grade... Cred ca se poate numii caldura. Chiar la vreo 4-5 zile au si rasarit :)
 

geodezia

Well-Known Member
18 grade si la noi un frig 1 grad az dimineata si ieri toata ziua la fel
sper sa mai tina asa macar pina pe 15 martie ..e mai bine
 

caed

Member
Geodezia, acuma e racoare la noi. Adica s-a terminat cu valorile alea foarte ridicate de 18 grade. Acuma pe timpul zilei sunt vreo 10 grade si noaptea cam 3...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint si destul de mici...

adrianam a spus:
Narcisele Tête-à-tête am vazut eu ca sunt foarte timpurii, dar am impresia ca nu sunt parfumate.
Am pus si eu vre-o 20 sau 30, aveau boboci dar inca nu se deschisesera.
 

popescu gp

Well-Known Member
In zona noastra temperaturile nu au fost de speriat in ultimile zile,chiar de iarna cu un strop de zapada,nor ,vanticel si ceva ploaie.
 

popescu gp

Well-Known Member
Noi din cauza ploilor nu am putut face cel putin curatenie in gradini si acum sa vedem daca nu vom pierde din bogatia bobocilor la inceperea ordonarilor si ingrijirilor din gradina.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cum da cite o zi un pic mai calda , cum se straduie narcisele sa deschida cupele..... au mai inflorit:



 
Sus