Nalba (Althea rosea)

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce se mai aude prin gradinutele cu nalbe?
La noi au inflorit cateva dar le mananca melcii cu furie.



 

miki70

Active Member
Re: Re:

estrella a spus:
estrella a spus:
Ieri am adunat seminte de la o nalba din padure.
Cand pot sa le insamantez?
De la mine nimic nou, inca astept raspuns.
Trebuiau puse in primavara nu stiu dc merge acum. Incearca cu cateva sem intr-un ghivecel.

Cornelia e superba nalba ciclam. Am si eu 2 imbobocite, e primul an in care o sa am nalbe :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Re:

estrella a spus:
estrella a spus:
Ieri am adunat seminte de la o nalba din padure.
Cand pot sa le insamantez?
De la mine nimic nou, inca astept raspuns.
Daca acea nalba de padure e perena sau bienala, merge foarte bine pusa acum, ea creste anul acesta si la anul infloreste :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am cu floare dubla, alba, e o minune, arata ca pomponul unor papuci de casa de-aia ce se vad prin filmele anilor 50 :rofl: Dar nu i-am facut poze ca am uitat :rofl:
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Eu am cu floare dubla, alba, e o minune, arata ca pomponul unor papuci de casa de-aia ce se vad prin filmele anilor 50 :rofl: Dar nu i-am facut poze ca am uitat :rofl:
Sa-mi pastrezi si mie cateva seminte de nalba alba batuta,iti dau la schimb rosie batuta
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ok, Happy :D Sper doar sa iasa ce trebuie, ca in apropiere mai este una cu flori simple, culoarea piersicii :mrgreen:
 

kerkyra

Well-Known Member
Daca as lua acum un plic de seminte de nalba dubla si as incerca sa fac rasad, sa le mut apoi in gradina, ar rezista peste iarna, eventual sa vad flori la anul? Sau astept primavara?
 

happy

Well-Known Member
kerkyra a spus:
Daca as lua acum un plic de seminte de nalba dubla si as incerca sa fac rasad, sa le mut apoi in gradina, ar rezista peste iarna, eventual sa vad flori la anul? Sau astept primavara?
Maine ar fi cazul sa le semeni direct in gradina si dupa ce rasar lasi rasadul acolo pana la primavara.Rezista foarte bine!Era bine daca semanai mai devreme,si eu am semanat azi niste campanule. ;-)
 
Sus