Myosotis / nu ma uita

claude

Well-Known Member
Moderator
Te vor bucura, Aura, dar abia la anul :D Sunt plante bienale, perioada lor de inflorire e acum, la mine in gradina incep sa infloreasca! Au mai si rasarit peste tot, ajunge o tufa lasata sa faca seminte si anul urmator trebuie sa plivesti nu-ma uita ca pe buruieni, din toata gradina! :rofl: Eu am exterminat o gramada ce au rasarit in primavara asta intr-un strat cu lalele :mrgreen:
 

sicora fabian

Active Member
Aura, de ce nu incerci tu sa te documentezi un pic, sa vezi ciclul lor biologic?
Te ajuta si pe tine sa-ti produci singura material saditor, de calitate si la timpul potrivit.
 

Aura

Member
imi place sa experimentez, dar recunosc ca nu ar strica sa ma documentez...vreau sa invat! :D am aflat ca vor inflori abia in 2011...dar am rabdare... :D
Claude, ne arati si noua floicelele tale? Sunt tare curioasa.
Aura
 

Aura

Member
stiu cum arata "nu-ma -uita"..din seminte. Zilele trecute am vazut si de vanzare la Piata Romana ( Bucuresti), 15,00 Ron...un ghivecel...erau inflorite...numai ca eu vreau sa rasara la mine...sa creasca sub ochii mei... :D
Aura
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: 15 ron un ghivecel???
Pai gata......scot repede vreo 10 buchetele (pot scoate si mai mult dar sunt modesta ) le vind in Romana si imi iau 2 camelii :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Si daca in Romana e 15 lei in Dorobanti o fi 30 :evil:
Doamne fereste.......... :bolnav:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Gabi, in cazul asta punem de-o cooperativa si-ti trimit si eu, tu le vinzi si-mi dai procent! Macar stiu de ce stau in 4 labe sa le smulg, ca au rasarit muuuuulteeee :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Astia din pietele scumpe ale Bucurestiului zau de sunt normali......de fapt ei sunt normali.Anormali sunt aia care cumpara ca sunt plini de fite gindind ca daca cumpara din Romana sau Dorobanti precis e ceva "exclusivist ",la moda,in trend cu brand sau........mai stii ce alte wish-uri au ei??? :x

Zau de nu ar merita sa facem cooperativa aia cu niste ...........tigancii si ii punem eticheta colorata de Versace ( ala o fi avind si flori oare????) sa ia ochii prostilor ca tot nu stiu ei cu ce se maninca.Si daca o mai si ambalezi in cutie cu stil poti sa stii ce preturi poti obtine???
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
La mine au rasarit ca ciupercutele dupa ce anul trecut am pus niste rasaduri de la piata in gradina :) asa ca sunt tare vesela...
Fleur, m-ai omorat cu cerastium cu nu-ma-uita...e demential!!!
Mi-am cumparat un ghivecel de cerastium dar locul in care l-am plantat in gradina cam trebuie udat si tare mi-e frica sa nu le pierd.
Mi-e draga de mor floarea asta...
 

Fleur

Active Member
Lasa ca-ti mai dau eu cerastium Madalina ca se inmultesteeee ca raia :rofl: Cred ca in afara de miozotis mai da bine cu aubretia daca nu cumva o va sufoca in timp.
 

Aura

Member
Dane, nu le mai tin casa...mai nou..le tin pe scara blocului...
..si fara suparare,nu sunt "tanti" asa ...cum nici tu nu esti "nenea Daniel"...
..da..asa era pretul la Romana..sunt sigura ca am vazut bine..si nu numai ca am vazut, dar am si intrebat..aveau si levantica..12, 00 Ron ghiveciul...nu le vindeau oameni pe strada..ci erau la Floraria Iris...
Aura
 

Blitz

Active Member
Eu am pus in gradina acum doi ani seminte, anul trecut au inflorit prima oara. Acum iarasi sunt in plina floare, dar deja s-au "obraznicit" :rofl: :rofl: :rofl:

Si bonus- a aparut o mica tufa inflorita in cu totul alta parte a gradinii :rofl: :rofl: :rofl:
 

sebii

Member
In constanta am gasit rasad la 2.5, inflorite si destul de mari.
Se pot vedea in al doilea album
 

Aura

Member
Sebii, m-am uitat in albumul tau. Minunate aceste flori. Drept sa -ti spun ..eu am vazut flori din acestea "nu-ma -uita "..decat la floraria aceea ..ma refer..sa vad in realitate..nu in fotografii, la tv etc....am fotogfrafiat asta-vara o floricica asemanatoare Myozotisului.dar nu stiu sigur daca era aceasta floare..semanau mult..dar avea altfel frunzele... am gasit-o intr-o padure pe aceea....
..si mie mi s-au parut scumpe...si totusi isi merita pretul frumusetea lor...eu gandesc intotdeauna in felul urmator...ca sa nu ma zgarcesc la bani...echivalez valoarea banilor cu ceva ..si imi zic .."ce as face eu cu 15, 00 Ron?a, pai 15 ron se duc pe trei sticle de suc sau pe pe o bucatica de cascaval..sau pe niste dulciuri sau pe o pereche de cercelusi chiciosi ..pai decat sa dau pe astea ..mai bine dau pe-o floricica"..asa ca 15, 00 Ron nu mi se pare capat de lume...dar daca as gasi la 2, 50 ..la 5,00 ron..cu atat mai bine! nu stiu , o sa mai caut... o sa ma bucur eu de floricelele acestea ...intr-un fel sau altul...ca tare sunt deosebite. :D
-----------------------------------------------------------
..aceasta este floricica care m-a fascinat acum cateva luni. Am gasit-o la munte...in padure...m-a bucurat mult..poate ca este chiar "nu -ma -uita".

http://www.trilulilu.ro/libellule/00a1be997b2253

Aura
 
Sus