Myosotis / nu ma uita

angela draganoiu

Active Member
nu stiu daca mai este inca un topic despre aceasta planta ca nu l-am gasit asa ca mi-am permis sa deschid unul nou.
citind azi in suplimentul de la Jurnalul despre planta asta micuta, delicata si cu floricele albastre ca seninul cerului, am ramas cu unele intrebari fara raspuns. ce sol ii place ? ce expunere insorita sau semi-umbrita ? apa mai multa sau mai "seceta' ?
acum citiva ani in urma am semanat, prin aprilie cred, in curte seminte de myosotis insa nu mi-a iesit nimic. am semanat intr-un sol mai pietros si cam expus la soare, n-au prea avut pare de udare insa, imi aduc aminte ca in anul ala a plouat destul de mult.
deci unde am gresit ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De preferat sa se planteze la semiumbra intr-un sol bogat si afinat.Ii place umezeala.Asta ai gresit Angelico :( .Permanent solul trebuie sa fie umed ca sa dezvolte o inflorescenta bogata.Si udarea sa se faca la baza nu deasupra frunzelor.Acum,daca este in gradina si dai cu furtunul?Cum faci?Ocolesti celelalte plante si o uzi pe ea in mod special.Si ar mai trebui :twisted: sa se elimine frunzele uscate pentru ca celelalte sa se dezvolte total.
Sunt vreo 50 de specii cunoscute.
De ex. "Myosotis ramosissima" creste in terenuri nisipoase si sarace in nutrienti.
"Myosotis discolor" creste tot in terenuri nisipoase in zone foarte calde suportind temperaturile ridicate si seceta.
Dar cred ca la noi se gasesc seminte din cea despre care am vorbit la inceput "Myosotis sylvatica".
Am pus si eu anul trecut vreo trei pachetele de seminte;au rasarit,au facut frunze si s-au oprit.
 

tranda09

Member
Eu am pus intr-un ghiveci lung un plic cu seminte la mijlocul lui ianuarie, au rasarit, au crescut, dar acum s-au indoit jumatate din ele si incep sa dispara, desi in fiecare zi le schimb orientarea catre lumina. Cred ca nu mai apuc sa rasadesc nimic.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Gabiuta.
ce mi s-a parut ciudat cu smintele este ca in anul urmator au iesit firicele firave de myosotis in alte locuri decit unde le semanasem. m-am gindit ca fie vantul le-a purtat odata cu praful de suprafata, fie cainii care circulau atunci liberi prin curte, le-au raspandit.
nu mai incerc cu seminte pt ca n-am rabdare.
am mai incercat o data si am cumparat planta matura care a rezistat eroic regimului de neudare de la noi din curte insa in anul urmator n-a mai rasarit.
acum m-am lecuit si nu mai cumpar. am taiat-o si pe asta de pe lista.
 

angela draganoiu

Active Member
da Gabiuta mi-am dat seama si cu durere in suflet am renuntat la ea pt ca nu rezista in curtea mea. asta e, caut altele.
 
A

Anonymous

Guest
nu ma uita

nu renunta asa usor,e asa de delicata,o gasesti rasad in fiecare primavara,atat albastra cat si roz,si alba
in uSA,fiecare stat are o floare preferata,forgive me not este planta oficiala din Alaska
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Defne insa casa nefiind locuitat tot timpul anului plantele ramin neudate mult timp asa ca trebuie sa plantez din cele care suporta uscaciunea si soarele.
si mie imi place micuta planta dar nu pot s-o vad chinuindu-se din lipsa de apa.
 

Fleur

Active Member
Fetelor myozotisul care se gaseste la plicuri este planta bienala iar daca le insamantezi primavara fac doar frunze vara si flori abia in primavara viitoare. Daca ati sti cate am zmuls eu in primul am crezand ca sunt buruieni :oops: si abia in primavara viitoare m-am lamurit cand le-am vazut inflorite pe cele care scapasera. Acum se autoinsamanteaza dar fiindca solul este nisipos nu au umiditate suficienta nu cresc prea viguroase.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: uite ca nu mai stiu de la ce firma am luat eu pliculetele respective dar stiu sigur ca scria anuala.....E posibil sa ai drepatate Fleur fiindca stiu ca sunt si soiuri bianuale.Si la mine o fi fost tot din aia ca am mai luat eu teapa cu seminte pe care scria anuale si ori erau perene ori......din doi in doi :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
cum s-a pastrat o parte din cel pus anul trecut.Da ca e bianual posibil sa faca flori.Numai daca nu ajunge sa il framinte catelusa :evil:
 

albela

Active Member
Gabiuta, am avut emotii cand am vazut ca ai scris si aici, m-am gandit ca a inflorit si asta :rofl: .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: nici chiar asa.
Dar eu sunt intr-o minunare totala.Helleborusul l-am plantat anul trecut intr-o parte a gradinii unde nu prea am acces(il voi muta anul asta neaparat) si cind am dat de el mi-am facut cruce.M-am uitat de doua ori inainte de a-l poza :)
 

albela

Active Member
tranda09 a spus:
Anul acesta am luat toate semintele de la Obi. Despre esecul ranunculus si anemone am scris deja. Acum postez pt nu-ma-uita, care de 10 zile a "incremenit" in faza din poze. Nu mai creste.
http://good-times.webshots.com/photo/29 ... good-times
Credeti ca trebuie sa mai am rabdare, sau .....
Mnina a spus:
Sau sa iei radad,gasesti in trei culori,in Piata Sudului.
numauita a spus:
buna
Eu am plantat nu ma uita anul trecut direct in pamant.A iesit mai toata dar nu mi s-a parut extraordinara, a facut cateva flori de un albastru deschis dar mici si neinsemnate.
Acum vad ca eu iesit iar cele plantate anul trecut si le las, poate anul asta au mai multa putere sa faca flori frumoase.
Gabiuta a spus:
Infloresc al doilea an de la plantare :)
numauita a spus:
aha deci, mersi mult de informatie Gabiuta. Eu credeam ca asa sunt ele si pe plic arata mai frumoase ca sa se vanda.
v.cristina a spus:
eu am cumparat cateva rasaduri anul trecut si vreau sa va spun ca pe tot parcursul anului m-au inveselit cu o multitudine de floricele mici bleu ...am fost foarte multumita :)
Blitz a spus:
Eu am luat seminte anul trecut de la un supermarket (nu mai stiu de la care), le-am pus in pamant. Anul acesta au inflorit. Sper sa nu uit sa fac dupa-masa poze.

Intr-adevar, scria atunci si pe plic, ca vor inflori anul urmator.

Rasaduri nu am vazut pe la noi...
Blitz a spus:
Am promis poze...

fixpix a spus:
astea din poza de mai sus is nu-ma-uita-urile?
si chestiile care is acuma in floare? floare mica, albastru aprins, frunza asa mai carnoasa, seamana putin cu frunza de brusture.... alea ce's???
ca zau is faine. io credeam ca alea is n-m-u.
vad cam prin toate gradinile acuma, numa in a mea nu... unele is la umbra si le merge bine.
stiti despre ce vb io?
 

valentyna

Member
am vazut myosotis la multe curti si m-am hotarat sa-mi iau si eu.pt copilul meu este o floare deosebita caci clubul la care merge se numeste"MYOSSOTIS"imi pare rau ca nu m-am interesat mai de mult de ea..plec sa o caut.... :cry:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Pot sa spun si eu ce am patit cu un rasad de nu ma uita?L-am luat de la piata de unde iau rasaduri de flori de ani de zile.L-am pus in ghiveci cu pamant de flori acum este inflorit,insa in loc sa fie albastru e roze.Pamantul e de vina nu-i asa?
 
Sus