mutarea trandafirilor

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ar trebuii sa arate asa ,cum arata un butas de trandafir pe care il cumperi acum :D

daca te uiti cam asa sunt taiate la 30 cm ! acum daca o fi 25 sau 35 cm cam tot acolo e ! daca ramin citeva frunze alea si asa o sa cada singuri ! :) asta e parerea mea ! apropo si eu am mutat una sapt trecuta desi stiu ca e devreme ,dar mi-a stat in drum :)
 

miki70

Active Member
Multumesc!
Mai trebuie sa mut 2 carora nu le merge acolo unde sunt, mai astept pana la sf lui oct si-i voi muta si pe ei.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pocalinda, eu zic sa nu-l tunzi, asteapta pana la primavara sa vezi cum inmugureste si daca e cazul tai atunci ce e uscat. Asteapta sa brumeze un pic, si pe urma muta-l. Inainte uda-l bine.Daca iese fara balot de pamant si ai posibilitatea, fa un amestec juma-juma de pamant galben si balegar, adauga apa pana e ca o smantana si pe urma baga raacinile trandafirului in smantana asta pentru vreo 2 ore.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mai am ceva trandafiri de mutat ,si operatiunea se va face primavara ,o sa va tin la curent :D
 

elianna

Well-Known Member
Sunt incepatoare si total nepriceputa la ingrijirea trandafirilor. Am un trandafir urcator plantat in 2010 dar e primit bonus de la o statiune de cercetari si nu mai am posibilitatea sa aflu ce soi este. Are ramurile flexibile (am citit ca rambler ar fi asa) insa a inflorit toata vara trecuta pe ramurile crescute in acel an. Cum sa-l tund ca sa nu gresesc?
Cineva care zicea ca se pricepe, mi-a ingropat o ramura ca sa faca radacini. As putea la primavara sa-l separ de planta-mama?
Acel trandafir mai are un "frate vitreg" probabil alt soi, care a crescut foarte putin si a facut anul trecut doar 2 flori. Pot sa-l mut in primavara ca de taiat nu am ce taia?
Pozele cu trandafirii mei sunt aici: http://elianna.sunphoto.ro/arcada_trandafiri
 

anasstasia

Active Member
Daca este trandafir urcator NU trebuie taiat. Se taie doar ce este mort in urma trecerii iernii si atit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
In primul rand, din cate vad in poze urcatorii tai au lastarii condusi drept in sus, pe verticala, ceea ce inseamna, pe masura ce se inalta, niste tije pline de frunze si cu flori doar in varf. Mai jos vei avea flori doar pe lastarii nou aparuti care vor binevoi sa infloreasca de-a lungul sezonului. Ca sa ai flori pe toata lungimea lastarului acesta trebuie condus cat mai la orizontala, ori in evantai, la un unghi de circa 45 grade, ori serpuit in forma de S.

Cat despre ce sunt...nu pot sa-i identific, dar daca au flori mari si au inflorit repetat in sezon nu cred ca sunt rambleri, acestia in general, cu putine exceptii, infloresc o singura data.

Cu mutatul...poti sa-l muti linistita la primavara,daca e mic nu e necesar sa-l tai, asta vezi cand il sapi, raportul radacini- parte aeriana sa nu depaseasca proportia de 1:2

Cat despre taieri, te invit sa citesti topicul referitor la taierile trandafirilor, daca nu te lamuresti spune-mi, o sa incerc sa te ajut
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... sc&start=0
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc mult pentru sfaturi. Mai e ceva timp pana la taieri si sper sa ma clarific pana atunci.
 

elianna

Well-Known Member
Si inca ceva. Au tijele drept in sus pentru ca i-am legat mereu. Altfel ar fi fost aproape la orizontala.
 

anasstasia

Active Member

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu as muta un trandafir maine - la mine n-au intrat inca in vegetatie. Ce parere aveti? banuiesc ca e inca ok, nu?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce trandafir e, Madalina? Daca e un trandafir care nu se taie sa ai grija ca dupa mutare sa lasi din partea aeriana nu mai mult de dublul radacinilor.
Dupa mutare, il musuroiesti!
 

tama

Member
am si eu o intrebare
trandafirii ii pot transplanta acum?
i-am pus in primavara la socrella in curte si prin octombrie ne-am mutat in casuta noastra, asa ca mi-am mutat mai toate plantutele intr-un colt.
"coltul vesel" este provizoriu pentru ca in vara/toamna viitoare cand vom termina cu constructia le voi pune pe toate la locul lor

vor suporta trandafirii 2 mutari, una acum si una toamna viitoare(atunci la locul defintiv)?
i=as mai lasa la socrella dar risc sa raman fara ei, ca deja am ramas fara 2 magnolii care nu mai recunoaste ca sunt ale mele :eek:f:
 
Sus