Mustarul

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Brassica nigra Fam. CRUCIFERAE

Planta inalta de cca.1,5 m ci frunzele inferioare lirate iar cele superioare lanceolate.Tulpina este ramificata si acoperita cu peri in regiunea bazala.Florile sunt reunite in inflorescente terminale iar fructele mici sunt de culoare brun-rosietica aproape negre.
Creste si in flora spontana dar este folosit numai cel de cultura.
Semintele au numeroase intrebuintari.Au calitati antiscorbutice,antiseptice,diuretice,depurative,laxative.Pentru uz extern se foloseste faina de mustar ca revulsiv aplicat local pe timp limitat.Se foloseste la inflamatiile articulatiilor,raceli,reumatism,bronsite.

Si evident tot semintele la gogosarii murati!!! :rofl: Va imaginati borcanele de gogosari fara acest "ingredient"??????? :roll:

Spre deosebire de "Mustarul negru",

Sinapsis alba sau "Mustarul alb" este o planta de talie mai mica acoperita cu peri aspri , frunze petiolate si flori galbene dispuse in raceme alungite.Tot semintele ajunse la maturitate se recolteaza pentru a fi folosite in scopuri farmaceutice.

Este o planta des intilnita in componenta ceaiurilor gastrice.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A pus cineva vreodata boabe de mustar la incoltit?Se preteaza cele gasite pe la plafare la asa ceva?Ce stiti?
 

Floria

Active Member
Tot ce stiu este ca e natural suta la suta.
Aaacuma, vrei sa punem si mustar? :cry: N-or sa mai aiba comerciantii clienti! :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Trebuie sa vad ce iese si de aici.Crezi ca scoatem de o punguta pentru gogosarii de toamna ??? :giggle: :p
 

zamfira

Member
Eu am semanat odata , si a iesit ca o padure , mult mult de tot .Nu cred ca e pretentios
Succes!!
 
Sus