musculite

am si eu o problema,musculitele.la plantele care nu le-am pus pietricele deasupra pamantului tot vin niste musculite de zici ca sunt din acelea betive.ce ma sfatuiti sa fac?cu ce sa dau?help!save me! :rofl:
 

simonac

Member
musculitele astea apar daca uzi in exces planta...incearca sa pui apa doar in farfuriuta pt o perioada si chiar sa le schimbi pamantul de deasupra( cred ca acolo au depuse ouale)
 

Dora

Member
gabi_tavi_vali,pana la urma ai reusit sa rezolvi problema cu musculitele?Am si eu la gardenia si nu pot scapa de ele.Stratul de pamant de la suprafata l-am aruncat,incerc sa nu ud planta prea mult,ci doar cat ii trebuie,dar degeaba.Am vazut aici pe forum ca s-au folosit unele solutii dar fara efect.Cum sa scap de ele,ca-s tare enervante?Ce e ciudat e ca doar in jurul gardeniei roiesc.
 
nu ,nu am scapat de ele si s-au cam inmultit si la alte plante.ce masuri iau.zilnic unde vad mai multe le dau cu dusul si le cam alerg.nu stiu ce sa ma fac cu ele ca tare ma enerveaza.am dat si cu spray de tantari prin casa.am crezut ca scap dar nu.nu stiu.dacastie cineva o solutie,HELP!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am avut probleme cu musculitele albe. La fel de suparatoare: zboara peste tot si oricat ai stropi efectul e putin vizibil. Ce puteti sa faceti?
- sa aveti grija la concentratia insecticidului (Mospilan intensiv) - daca solutia are concentratie prea mica daunatorii dezvolta rezistenta; daca e prea concentrata e posibil sa afecteze plantele
- sa reveniti sistematic - la fel de "incapatanate" ca si musculitele
- sa stropiti nu numai pe faţa frunzelor ci si pe "verso" - acolo stau larvele, zdravan fixate; degeaba omorati musculitele mature daca nu omorati si larvele
- daca vedeti colonii pe o anumita portiune de planta - taiati si aruncati; cu cat plantele sunt mai scurt tunse, cu atat puteti sa controlati mai bine daunatorii; atentie! nu prea scurt pentru ca poate sa moara planta (stresul tunsului + "suptul" daunatorilor)

Eu mai am putin si scap.
Nu stiu daca se procedeaza asa in cazul tuturor musculitelor. Banuiesc ca da. Oricum, ce aveti de pierdut daca incercati?
 
Sus