musculite

hobbyplant

New Member
Buna ziua,
Am o problema cu niste musculite care se aseamana foarte bine cu musculitele "de otet", nu stiu daca sunt asa ceva insa au aparut de cateva zile si incep sa zboare de pe pamantul plantelor cand le ud, ele acolo cred ca stau pentru ca numai atunci le observ, dar am vazut ca in dimineata asta era una in casa, intr-o camera in care nu am plante deloc, deci zboara mai departe de fapt. Ud palntele cam la 3-4 zile pentru ca este foarte cald in apartament, 24-25 grade constant si aerul oarecum uscat. Am plantele pe pervazele de deasupra caloriferelor si au mereu pamantul uscat la suprafata chiar si la 1 zi dupa udare.
Ce sa fac? Le pun prea multa apa oare? Cum scap de musculite? De la apa prea multa au aparut?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da de la prea multa apa au aparut. Chiar daca la suprafata substratul e uscat in interior nu. Dupa trei zile de la udare verifica umiditatea in adancime. La mine metoda cu degetul e sfanta. Conteaza si permeabilitatea solului. Daca spui ca e cald si atmosfera uscata, intre udari duseaza-le un pic sau in jurul lor pune vase cu apa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
force 1.5G , la mine e liniste acum , am pus cam un varf de lingurita per un ghiveci de 10-13 cm presarat pe sol ... nu mai vad miscare

ai grija ca larvele mature mananca din radacinile plantelor
 

adite

Active Member
O minisinningie cu bobocel are frunze patate si altele, spre baza, care se ingalbenesc. Am facut ieri poze si, cand am aplicat crop-ul, am vazut un musafir pe o frunza. Am musculite la plante, am pus foi lipicioase, dar tot mai sunt. Urmeaza insecticidul.
 

adite

Active Member
Nu-i plosnita. Ori este Fungus Gnat ori Shore Fly, astea seamana cu musculitele de la mine. Inclin spre prima varianta, pentru ca au picioare lungi, ca tantarii.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mie mi se par fungus gnat , mai periculoase sunt larvele nu adultii


Fungus Gnats are much more dangerous for your plants than you might realize because their larvae feed on tender roots and adult gnats can spread disease.

The key to getting rid of Fungus Gnats is to disrupt their life cycle. Their life cycle is about 28 days and the adult fly lives for about 7 of those days. A multi-pronged attack is best. New mix, GET OFF ME! Natural Pest Control Spray, Bacillus thuringiensis subspecies Israelensis (BTI), and no poison Yellow Sticky Traps are the most effective tools we have seen and used ourselves. The solutions we offer here will rid your home, greenhouse, mix and plants of these annoying and destructive Fungus Gnats
 
Sus