Musculite negre zburatoare

radu

Member
De 2 zile mi-au aparut la suprafata pamantului in ghivece niste musculite negre zburatoare . Cum pot scapa de ele si daca sunt nocive pentru plante ?

Multumesc anticipat !
 

Fleur

Active Member
Poti scapa de ele cu orice insecticid. N-am obsevat sa provoace vreun rau plantelor, sunt doar deranjante. Se fac de la pamantul proaspat mereu umed.Cu timpul dispar.
 

radu

Member
Daca o sa dau cu un insecticid pe pamant de la FloraSol nu o sa aiba plantele probleme in momentul in care o sa le ud ? Ca ma gandesc ca insecticidul de la suprafata pamantului o sa ajunga la radacini. Ce credeti ?
 

irina Timisoara

New Member
musculite negre

Nu stiu daca musculitele negre de primavara dauneaza plantelor dar pe mine sigur ma irita.
Imi apar in fiecare primavara in ghivecele in care au "hibernat" plantele, daca pamintul avea si componente organice (pamint de florarie, desigur).
Musculitele negre nu suporta nici apa nici nisipul si sunt atrase irezistibil de Gelb-Sticker (vezi www.neudorff.de).
1. Decapatzi superficial pamintul din ghiveci si complectati-l cu citiva milimetri grosime de nisip.
2. Pulverizati zilnic apa calduta la suprafata pamintului si apoi puteti... numara zburatoarele negre ale zilei, unele mai mari altele minuscule.
3. Folositi cu prudenta insecticidele, uneori pamintul trebuie complect inlocuit
4. Renuntati la pct.1-3 si postati un Gelb-Sticker ca un drapel in ghiveci. Dupa citeva zile veti vedea ca de hirtie s-au lipit atitea musculite incit veti crede ca aveti un Schwarz-Sticker!
Eu cumpar anual o cutie cu 10 asemenea Stickere (de cca 11x8 cm.) in Germania, la orice florarie, la OBI, etc.
Aceasta tehnologie imi aminteste de hirtia de FLIT de care se lipeau muste pe la noi, cindva, nu chiar asa de demult...
 

Leanna

Member
Si plantele mele aveau intr-un timp musculite negre. Larvele lor se pot observa la suprafata solului. Cumparasem un fel de praf insecticid pe care l-am presurat,apoi l-am acoperit usor cu 0.5 cm de pamant. Prima data cand am folosit prafu ala..a avut efect.. Dupa am obsevat urmatoarele:musculitele au devenit mai "inteligente" nu mai erau la suprafata...ci intrau in ghiveci prin gaura de scurgere a surplusului de apa.
Mai zboara si acum vreo 2-3. Apar in abundenta atunci cand umeditatea din sol e mare,mediul lor preferat
 

bluegeannie

Member
am si eu aceeasi problema

Musculitzele astea negre mici sunt tare enervante, intr-adevar. Eu din iarna tot incerc sa scap de ele si nu reusesc de nici un fel!!!

Nu am gasit nicaieri gelb sticker despre care povestea unul din utilizatorii forumului. Am iincercat cu un bol cu apa pus langa ghivece. Intr-adevar gaseam cateva inecate pe-acolo dar tot nu mureau toate. Am schimbat si pamantul, inutil. Nu am incercat cu insecticide fiindca nimeni de la florarie n-a stiut ce sa-mi recomande :(.

Daca mai aveti idei, va rog, ajutati-ma si pe mine cu aceasta problema, ca desi plantutele mele sunt inca ok, n-as prea vrea sa ma obisnuiesc cu niste colocatare gen musculitze negre betive...

Cu stima,
Eugenia
 

Chiquitita

Member
Ciao tuturor!
Si eu am aceeasi problema :( cu musculitele astea, am umplut casa de pahare cu apa si tot nu scap de ele.
 

AngelEyes

Member
Si eu am cateva prin balcoane...insa nu ma deranjeaza.Nu sunt multe si stiu ca dispar de la sine dupa un timp.
 
Sus