musculite negre din pamant

paulabuda

New Member
si eu ma chinui de doua luni sa scap de musculitele astea negre si obraznice , pe care le-am adus cu pamantul cumparat pt orhidee. Sper sa scap pana la primavara de ele.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
nu sunt cumva musculitele 'betive'? :gandit:
eu am scapat de ele lasand pamantul sa se usuce putin mai mult decat de obicei. si toate au disparut. tactica aceasta am folosit-o de mai multe ori si a functionat.
 

valentyna

Member
aveam si eu ceva ganganii prin unele ghivece si am mers la fito si mi-a recomandat sinoratox-granule care se pun in pamantul din ghiveci.sper sa fie ok
 

Fleur

Active Member
Musculitele negre nu sunt deloc periculoase si apar asa cum a spus si Ruxutzica de la pamantul proaspat mereu umed. Dispar singure dupa o vreme.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
intr-adevar sunt inofensive, doar enervante cum se zbenguie ele fericite prin ghiveci :|
 

isabella

Active Member
ruxitzika a spus:
intr-adevar sunt inofensive, doar enervante cum se zbenguie ele fericite prin ghiveci :|
ruxi, bine ca ale tale sunt in ghiveci , ale mele sunt toata ziua ''calare'' pe mine... :rofl:
 

dipisor78

Member
Buna si bine v-am gasit!
Am si eu un ardei iute in suferinta. Am observat in pamantul din ghiveci niste pureci albi, foarte mici, care sar. Sunt foarte multi.
Nu stiu ce sa fac. Am vrut sa iau un insecticid pentru asa ceva, dar mi-e teama sa nu ne imbolnavim din cauza lui, pentru ca noi consumam ardeii iuti pe care ii face planta. Nu face prea multi, probabil chiar din cauza acestor pureci.
Si inca o nedumerire...nu cresc toti ardeii deodata. Cand unul se face mare, il culegem si abia apoi incepe sa creasca celalalt. Ei sunt iesiti din floricele, dar nu cresc, decat unul cate unul.
 

isabella

Active Member
dipishor, puricii albi care sar sunt de la umiditatea din pamant si din cate stiu eu nu dauneaza plantei, lasa pamantul sa se usuce bine intre doua udari iar daca planta suporta stropirea frunzelor cu apa , evita udarea pamantului si stropeste-o cu pulverizator pana la disparitia acestora . Atentie, nu toate plantele suporta stropirea frunzelor cu apa !
 

isabella

Active Member
Monis, sunt la Metro niste batoane-insecticid , care se introduc in pamant , poate ajuta...Si eu am avut , le-am cumparat impreuna cu pamantul :x
 

Sash

Active Member
Eu citisem tot pe aici pe undeva ca daca pui un strat de nisip deasupra pamantului din ghiveci scapi de zburatoarele negre.
 

vali

Active Member
Moderator
MONIS a spus:
mersi,vali,deci tyrebuie totusi sa atac larvele :(
Nu cred ca este cazul sa initiezi o ”ofensiva”, in sensul pur al cuvantului :) . Eu, cand am spus ca larvele ”pot afecta intr-o oarecare masura radacinile”, am vrut sa punctez faptul ca specia nu este TOTAL inofensiva.
Si eu ma confrunt cu aceste musculite, in fiecare an. Daca sunt 20-30 de exemplare in tot balconul, nu-i bai. Stam la un spritz, jucam o tabla, mai schimbam o vorba :) ... Daca, insa, ajung sa fie de ordinul sutelor, atunci incep sa-mi pun problema "raririi" lor.
Cred ca sunt mai sacaitoare pentru noi, decat pentru plante. Cand vreau sa scap de ele, imi dau toti copaceii cu un "deodorant" tripla actiune - Perfect Plant la subratz si de obicei e suficient.
Dar se intampla foarte rar sa fie nevoie de asta :D

Asa cum spunea si Sash, o varianta ar fi un strat de nisip deasupra substratului. Problema e ca nu toate plantele se bucura de acest strat de nisip... :|
 
Sus