Musculita neagra...

Florilemele

Member
floare mica a spus:
Musculita neagra se formeaza de la prea multa umezeala. :D
Am si eu musculite negre in pamantul de la Yuca si Ficusul benjamina :( Vreau sa scap de ele....mi-e frica sa nu-mi omoare planta...Am citit aici pe forul ca la alte fete musculitele se imprastiau si in camera ... ale mele stau doar in pamant si le vad doar daca suflu deasupra pamantului .... Nu le vreaauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu .... cu ce sa dau pe pamant , sau cu ce sa le ud....dar nu vreau sa pierd florile . Va rog !!! Ajutoor !!! :rugaciune: :cry:
 

Fleur

Active Member
Uda numai cand s-a uscat pamantul si musculitele negre vor disparea. Sunt inofensive pt flori dar dernjante pt noi.
 

Florilemele

Member
Mi-am bagat in boale florile ca le udam la 2 zile chiar si in fiecare seara ...acum le ud doar sambata,pe toate...nu sufera...si daca nu sunt fleostite cred ca le este bine...Le tin pe toate in casa si nu este nici foarte cald ca am geamurile la nord.Cred ca o data pe saptamana este sufiecient ! Sper sa scap de ele ca daca nu le pescuiesc cu scobitoarea si le mananc pe toate :rofl:
 

Florilemele

Member
Stie cineva cum pot scapa si de viermisori mici mici mici....abia ca ii vad...Am pus intr-un ghiveci niste seminte de garofite...s-a umflat pamantul la un momentdat semn ca ies plantutele si le-am udat din abundenta....nu a mai iesit nimic....astazi,am pus in acelasi ghiveci niste seminte de azalee am udat putin ghiveciul si l-am pus pe o laveta de bucatarie....cand am ridicat ghiveciul....SURPRIZA ... pe laveta erau acei vermisori !!! Cum sa scap de ei ?
 

Fleur

Active Member
Cauza este aceeasi: pamantul mereu ud. Lasa-l sa se usuce putin chiar si la seminte fiindca altfel putrezesc semintele si de aia nu iese nimic.
 

Florilemele

Member
Fleur a spus:
Cauza este aceeasi: pamantul mereu ud. Lasa-l sa se usuce putin chiar si la seminte fiindca altfel putrezesc semintele si de aia nu iese nimic.
Acum stiu :cry: dar din pacate prea tarziu .... si puii de kalanchoe i-am pierdut din acelasi motiv ....APAAAAAAAAAAA :eek:f: Asta e...sunt incepatoare in ale gradinaritului,cu timpul o sa le invat pe toate...
 

diana999

Active Member
va rog sa ma ajutatzi sa scap si eu de aceste musculitze.am citit pe forum ca sunt inofensive.doar plantelor,pt ca larvele lor mi-au mancat multzi pui de cactusi,lithopsi :cry: pentru ca trebuia sa-i aerisesc,i-au invadat nemernicele.Eu tzin semanaturile si unele plante la mine in camera,si orice voi semana,vor fi invadate :( ce trebuie sa fac? va rog sa nu-mi spunetzi: "asa ceva nu se intampla" cum am mai auzit.cu ce as putea sa stropesc,avand in vedere ca dorm in acea camera? si radacinile muscatelor deabia rasarite cred ca au fost mancate.pur si simplu nu mai au radacini. le-am acoperit,si acum sunt 4 musculitze inauntru.
 

sicora fabian

Active Member
Folosiţi un nematocid, are efect asupra tuturor gângăniilor din substrat. Eu folosesc Nematorhin. Atenţie la dozaj, este foarte puternic!
 

diana999

Active Member
substratul l-am stropit cu nuprid.dar ce ma fac cu musculitzele?mereu cand voi uda semanaturile si pamantul va fi ud,ele isi vor depune oule.sau trebuie sa stropesc mereu absolut toate ghivecele si paharele cu semanaturi?
 

diana999

Active Member
asta am gasit pe google:
Detalii produs

Nuprid 200 SC - actioneaza asupra sistemului nervos al insectei producand moartea acesteia.

Nuprid 200 SC - se aplica la avertizare, prin stropire in timpul perioadei de vegetatie a culturilor.

Mod de utilizare:
-tomate si castraveti solarii-tripsul tutunului, musculita alba de sera-0.075 %;
-tomate solarii-paduchele solanaceelor-0.04 %;
-cartof-gandacul din Colorado-0.3-0.4 l/ ha;

Grupa de toxicitate: Xn-Nociv.

mi-a fost recomandat pt semanaturile de cactus care mureau de la o zi la alta.
 

Bagheera 14

New Member
Astazi am descoperitind musculita neagra , si am cautat in pamint la un hibiscus am gasit niste insecte mici cind erau deranjati cu am dat pamintul la o parte sareau ca si purici , am mai vazut niste viermi albi (leam facut baie la toti ce am pe pervazul respectiv de la geam de jumate de ora tinuti in apa calduta sa vad rezultatele in 2/3 zile daca au murit sau nu)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
De obicei, umezeala le atrage. Slabe sperante sa scapi de ele fanand baie plantelor. Lasa pamantul sa se usuce intre udari, si vor disparea si musculitele pana la urma.
 

Bagheera 14

New Member
Astazi m-am uitai in pamint nu au murit ,sau au iesit din oua ca nu mai sunt asa multe ; acum las sa se usuce pamintul si pe urma o sa ud plantele ( sau facut numai intr-un ghiveci unde pamintul e mult mai afinat iar in restu ghivecelor este mai batatorit )
 
Sus