Musculita neagra...

Claudiavis

Active Member
Fetelor, ma capiaza musculitele negre! Cred ca sint de la pamintul de flori, dar nesimtitele stau peste tot, pe geam, tavan, pereti.... In fiecare zi vad citeva, le dau cu insecticid, iar seara gasesc mult mai multe "cadavre" de musculite pe jos decit vazusem eu vii. Nu stiu de unde naiba apar si am senzatia ca la fiecare musca pe care o vad ca zboara, mai stau inca vreo 10 ascunse cine stie pe unde. Cum sa scap de ele??? ca in curind ma invadeaza de tot! O exista vreo solutie mai "bio"?
 

Chiquitita

Member
Eu folosesc vase cu apa printre ghivecele de floricele si se pare ca sunt atrase de apa asa ca o metoda mai "bio" de atat nu iti pot oferi :D
 

Claudiavis

Active Member
In mod sigur sint atrase de umezeala, ca trag la ghivecele cu pamint reavan... Dar daca le dau si de baut (ca de mincat cred ca-si gasesc ele singure) n-or sa se simta oare si mai bine si-or sa vrea sa ramina mai mult pe la mine prin sufragerie? :mrgreen:
 

Sash

Active Member
Poti sa incerci sa le reduci numarul amplasand benzi lipicioase pe langa ghivece.
 

Sash

Active Member
Din pamant :x Apar din/pe langa pamantul proaspat, umed...Teoretic nu-s daunatoare dar sunt enervante...Am inteles ca dispar in timp si desi tre' sa recunosc ca s-au imputinat semnificativ eu de aproape un an le astept sa dispara de tot.
 

angela draganoiu

Active Member
Gabiuta or veni tot de pe geamul deschis :rofl:
parerea mea e ca ar trebui schimbat pamintul, ca sa scapi de ele definitiv, probabil ca in pamint sint oua si larve si nu scapi usor de ele.
 

albela

Active Member
Si eu am avut o mica invazie in toamna, dar acum nu mai am deloc. Dar tin mai cald in casa si aerul e mai uscat ceea ce nu cred ca le place.
 

lelia

Well-Known Member
Sunt inofensive,dar siciitoare,iubesc caldura si umezeala,daca vei strpi periodic cu insecticide ,orice tip,vor disparea cu timpul,rabdare si bafta :wink:
 

Claudiavis

Active Member
Of, eu am senzatia ca se inmultesc, in loc sa-si reduca numarul...

Sash, ce benzi lipicioase sa folosesc? Scotch-ul o fi bun? Sau exista altceva prin comert? Multumesc.
 

Sash

Active Member
Cred ca poti sa incerci si cu scotch. Eu am avut niste chestii speciale pentru muste - cred. Dar la cat de ametite sunt musculitele astea mici cred ca pur si simplu se izbeau de benzi, nu cred ca erau atrase de ele.
 

ghimpe--

Member
Am avut si eu anul trecut musculite din astea intr-un ghiveci. Eu cautam cu o scobitoare larvele lor in pamant (majoritatea le gaseam in ultimii 3cm de pamant de la suprafata) si le dadeam pestilor din acvariu :rofl: pestanii mei s-au hranit regeste cam o luna, apoi nu am mai gasit "carnita". Nu stiu daca iti convine exterminarea manuala, dar este cea mai sanatoasa metoda :D

OFFTOPIC: intr-un ghiveci am observat niste "pureci" albi; sunt micuti si sar cand sunt in pericol, in rest merg linistiti pe pamant. Stie cineva cui ii cheama, as vrea sa citesc despre ei...
 

Chiquitita

Member
Se numesc colembole si apar atunci cand pamantul nu a fost schimbat de foarte mult timp si/sau datorita unor dereglari de udare. De obicei apa in exces, datorata udarilor repetatela intervale scurte poate mari riscul aparitiei colembolelor.
Uda mai rar si la urmatoarea udare foloseste solutie de mospilan
 

ghimpe--

Member
Multumesc Chiquitita. Din cate am citit aici: http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... =colembole se pare ca sunt inonfesive aceste ganganii, doar prezenta lor indica o udare mai abundenta (ce-i drept ud plantele regulat, o data la 2-3 zile , imi place sa mentin umiditatea pamantului constanta...) O sa le ud ceva mai rar iar ganganiile pot sa stea acolo atat timp ca nu afecteaza cu nimic...
 

Chiquitita

Member
Cu placere dar acum iarna uda-le mai rar, eu le ud cam la o saptamana, cele care stau pe langa calorifer le mai verific pamantul si in cursul saptamanii si daca e necesar le ud.
 

IulianGradinarul

New Member
Musculite negre pe rosii

Am observat ca rosiile mele din balcon sunt "decorate" cu niste musculite negre. Despre astea este vorba in acest topic si sunt inofensive pentru planta?

Am impresia ca au trompa in planta si ca se hranesc cu seva ei. N-am stropit pana acum cu nimic rosiile si nici nu ma deranjeaza personal in vreun fel dar n-as vrea sa-mi afecteze recolta 8)
 
Sus