Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

paula

Member
VILMORIN asa se cheama insecticidul , eu l-am dat pe flori de la distanta si nu in cantitate prea mare
inainte de a cumpara acest spray am folosit un alt insecticid pe care il cumparam de la florarie si de care am fost multumita , este flacon cu pulverizator si pe el scrie asa FLORASOL insecticid ecologic .

bafta in lupta cu musculita alba
 

roxy

Member
FLORASOL am folosit si eu o singura data pentru ca mi s-au ingalbenit frunzele la flori si am renuntat, musculita tot nu a disparut. acum am stropit cu Topsin si a naibii musculita e mai vesela ca oricand :x
 

paula

Member
nu cred ca de la FLORASOL ti s-au ingalbenit frunzele :eek: , eu l-am folosit o perioada lunga si am fost multumita

dar uite incearca CONFIDOR , sunt niste fiole cu o substanta alba care se dizolva in 9 lt. de apa
 
A aparut si la mine musculita alba. De la magazin mi-a dat mospilan. Pe el scrie sa diluez continutul in 10l apa, dar asta este trecut pentru legume, nu si pentru flori. Ce ma sfatuiti? Folosesc recomandarea de pe plic?
 

roxy

Member
pai am vrut sa amestec cu Bionat dar nu am gasit si am zis sa incerc simplu. mi-a mai dat de la magazin Actara, pe care inca nu am incercat-o dar trebuie sa imi fac timp. poate le vin de hac :x
 

paula

Member
intimplator ieri eram intr-un magazin de protectia plantelor cind cineva a cerut ceva pentru musculita alba,iar domnul de acolo ia recomandat CONFIDOR , zicindui ca este foarte pacatoasa musculita si la Mospilan si altele e devenit rezistenta .
asa ca incercati CONFIDOR poate ii veniti de hac :rofl:
 

lili

Member
Confidorul este foarte bun doar ca trebuie alternat cu un alt insecticid (Mospilan, Lider, Actara, Decis etc). Din pacate Confidorul urmeaza sa fie retras si de pe piata romaneasca.
 

bioproduct

New Member
dyayzh a spus:
La sfatul unei d-ne inginer horticol am stropit fucsiile care aveau musculita alba cu Topsin in combinatie cu Bionat. Ciudat este ca bionetul nu are nici o treaba cu uciderea parazitilor, ci ca vitaminizant general. Cum de am scapat usor de musculite?
dya, topsin este un fungicid sistemic iar bionatul este un ingrasamant foliar. cele doua produse se folosesc adesea in cazul paduchilor de frunza, impreuna cu un insecticid, si au rolul de a preveni infectiile cu fumagina si de a stimula refacerea foliajului
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am stropit trandafirii clasici si hibiscusii cu mospilan contra paduchelui verde.
O parte din ei au disparut dar, dupa zece zile vad ca au aparut din nou.

Hibi achizitionat acum o luna, am constatat ca are musculite albe. Mospilanul nu le-a facut nimic si din pacat s-a extins si la alt hibi aflat in apropiere. Ii tin pe balcon, la soare, si ma gandeam ca vor disparea.

Azi ma duc sa caut confidor si sa-i stropesc. :aoleu:
 

Fleur

Active Member
Ai scapat de musculitele albe adranam? Pt musculite mospilanul se face 1 plic la 4-5 l apa. Poti folosi si Talstar sau Actara daca nu ai gasit Confidor,
 

lili

Member
Lider este substanta care substituie cel mai bine Confidorul. Eu l-am incercat si sunt multumita. :wink:
 

Fleur

Active Member
Pai daca avem "magneti de musculite albe" bineinteles ca nu le vom putea starpi nicodata, dar nu trebuie lasate sa ne napadeasca :)
 

lili

Member
cornelia a spus:
Am dat cu mospilan, victenon si actara. Degeaba. Tot apar. :x
Mospilan - eu nu mai cred in proprietatile lui.....am impresia ca este un fals :x
Actara si Victenonul l-am folosit in alternare cu Confidorul sau Liderul.
 

Mary_qq70

New Member
Am stropit hibi cu mospilan si cu talstar si apar iar musculitele albe! Voi cu ce a-ti reusit sa scapati de ele?
 

angela draganoiu

Active Member
cred ca au devenit imune la insecticide ca si moliile pe care nu le mai omoara nici naftalina si nici ............ mai nimic.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am mutat hibi (achizitionat cu tot cu musculite), la soare. O mare parte din frunzele mari au inceput sa se ingalbeneasca. le-am rupt, impreuna cu frunzulitele care aveau pe dos oua.
Nu l-am stropit cu nimic pana acum.
Deocamdata parca nu am mai vazut musculite si nici oua.
Il tin sub observatie, mai ales ca are un boboc care sta sa se deschida.
 
Sus