Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

victor

Active Member
Pentru combaterea musculitei albe de sera, trebuie aplicate mai multe tratamente.
Musculita alba are mai multe generatii in diferite stadii de dezvoltare.(mature, larve, oua)
De aceea este recomandat sa se efectuze mai multe tratamente fitosanitare.
Trebuie stropit peste tot, daca stropim doar plantele, ele se muta in imediata apropiere a plantelor.
In fitofarmacii se gaseste OMITE, este foarte eficient in combaterea acestei musculite.
 

popescu gp

Well-Known Member
Repet ce indicatie am primit de la centrul de cercetari legumicole Buzau pentru tratament contra musculitei albe de sera: insecticid Eforia- o fiola la 10 l apa care ataca si adultii si stadiul de ou.Eu am avut nenorocitele astea ajunse pe frunzele de achi si dupa ce i-am stropit cu aceasta solutie de 2 ori la interval de o saptamana nu am mai avut clienti,iar frunzele, desi sunt ca plante din gesneriacee cu perisori si sensibile la umezeala,nu au avut probleme.
 

victor

Active Member
Dl.Popescu, eu nu v-am contrazis, dar este bun si acest tratament, in special pentru cei care nu gasesc Eforia.
Eu am folosit tratamentul cu Omite si a dat rezultate.
 

popescu gp

Well-Known Member
Nu va contrazic caci nu am facut recent acest tratament cu Omite,dar in anii trecuti la fuchsii nu a dat randament si de aceea am renuntat la ele,la brugmansii,la lantane si la abutiloni,care erau ca un magnet pentru lighioanele astea;anul trecut au aparut si pe frunzele de la vita si anul acesta din nou,iar aquilergia este loc preferat pentru ele in gradina
 

marirogo

Active Member
Am ramas fara petunii din cauza ei....Acum mi-a invadat brugmansiile. Sper sa aibe efect Eforia, pentru ca m-a adus la disperare musculita alba...
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
S-au umplut cercelusii de musculita alba! Si nu imi dau seama de ce, pentru ca balconul este deschis! :astept:
Sper sa gasesc astazi deschis la fitofarmacie!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , eu am renuntat la ei , chiar si in uscator (au fost exilati) :) zici ca simt mirosul lor. E un magnet planta asta. Daca ai si hibiscus mai bine o donezi de tot.
 

adrianam

Well-Known Member
Ca bine zici, am mai multi si nu mai sunt multumita de ei deloc. Cred ca din cauza teiului care este ca un paravan in jurul balconului, tine si umbra si nici nu mai circula aerul!
Mi-a zis doamna de la fitosanitare ca nu s-ar mai fabrica Omite. Doar Eforia.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai e un plus Eforia , eu nu am folosit inca dar voi face comanda , deocamdata Confidor si Movento sunt pe lista , as vrea sa incerc si Eforia , doar sa am pe ce pentru ca eu tratamentele le aplic "sa nu aiba curaj sa vina" :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am o invazie masiva pe un clerodendron ugandese care a stat pe terasa langa hibiscusi :(.
Am stropit de vreo trei ori pana acum cu mospilan, efectul e 0. Ieri am stropit din nou dar am bagat planta cu totul intr-un sac f mare transparent si azi cand am scos-o nu a mai aparut nici o zburatoare.
Sunt insa pe fata dorsala a frunzelor tone de larve/oua, ce-or fi ele.

Ma duc sa caut combinatia pe care ne-o recomanda Dan - si cu asta la cat timp sa stropesc? As astepta o saptamana...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine pe hibi nu sunt dar migreaza nu stiu de unde , am primit de la Hapy un Pawlonia si la o avertizare primita de la Gabiuta plus o confirmare de la gradina a dus la eliminarea din curte. Au o senzitivitate foarte mare , simt "prada" de la distante destul de mari si deci daca vecinul are ceva adus de pe la cineva sau de la un market cu probleme atunci cu siguranta vor migra catre curtile adiacente.

Apoi mai sunt si formele ciudate , plante luate de la persoane care au dat dupa ureche cu insecticidele si in confruntarea cu un insecticid cunoscut si cu rezultate bune pana atunci duce la o nemultumire a lipsei de combatere . De ce ? Pai e simplu, au capatat imunitate la acel insecticid.

Musculita se combate inteligent si pe etape dar mai important este ca ii cunoastem ciclul de viata.

1- Eliminare adulti : metode :
- aspirator de praf pus in preajma plantelor pentrua absorbi adultii ce vor zbura dupa ce vom atinge plantele
- etichete cu adeziv , din fericire musculita nu rezista culorii galbene si vor fi curioase sa vada , eficienta lor scade prin amplasare incorecta
- folosire insecticide de contact cu putere mare - Fastac si Decis 50 care au o actiune bune la atingerea daunatorilor , primul usor ineficient peste 25C
- daunatori naturali - Buburuza
- eliminare frunze a caror parte inferioara gazduieste deja prea multi adulti.

2 - Eliminare larve emergente
- marele avantaj e ca in starea imatura de viata nimphele nu au picioare vizibile si inca sunt fixate pe baza frunzei deci usor de controlat
- insecticide sistemice de buna calitate cu raspandire in toata planta si aplicare la 4-6 zile pe o perioada de 3-4 sapt in alternanta Actara-Confidor Energy-Movento-Eforia
- spalaturi cu apa si sapun pe sub frunze in spatii curate si fara daunatori
- eliminarea frunzelor ce sunt prea aproape de sol , un alt mediu tip "buncar" folosit de musculita in a se ascunde in perioade grele

3 - Eliminare saculeti cu oua

- in mare parte ce se foloseste la stadiu de nimpha dar se poate folosi si metoda manuala , cu ajutorul unei lupe de cap se pot monitoriza si elimina usor prin sterge cu apa + spirt + sapun pe un tampon demachiant
- la frunzele cu mai mult de 5 formatiuni de oua se poate elimina frunza , optiune la latitudinea crescatorului

In gama de insecticide BIO este si NEEM OIL , un foarte bun repelent pentru ele dar si cu un caracter sufocant la toate stadiile fara mobilitate in zbor

Desi se crede ca e un daunator din familie Diptera e in realitate parte din fam. Hemiptera deci in aceiasi familie cu lanosii , afidele .. si ca atare se pot folosi solutii pentru acesti daunatori si la musculita
O alta problema este ca de obicei pe frunze pot aparea una din formele de musculita
1- musculita alba de sera - Trialeurodes vaporariorum - prezenta in principal in spatii calde si umede cum ar fi sera
1- musculita alba a cartofului dulce - Bemisia tabaci - prezenta pe culturile de solanaceae in camp
3- musculita alba gigant - Aleurodicus dugesii - o forma importata de la tropice care se pare ca e mai "acomodata" sa reziste la tropice , din fericire inca nu prea raspandita la noi decat prin forme de import ale plantelor din zonele tropicale cum ar fi

Acacia longifolia
Acacia saligna
Aralia
Avocado
Bamboo
Bauhinia galpinni
Begonia
Bishofia javanica
Bombax sp.
Bougainvillea variegata
Brachychiton spp.
Buxus japonica (boxwood)
Calliandra sp.
Canna sp.
Castor bean
Cestrum nocturnum
Citrus
Colacasia (Elephant ear, taro)
Cyperus papyrus (papyrus)
Erythrina sp.
Eucalyptus spp.
Ficus spp.
Fuchsia
Ginger
Gladiolus
Hedera helix (ivy)
Heliconia sp.
Hibiscus spp.
Hoya sp.
Kentia palm
Lantana
Liquidambar (sweet gum)
Mandevilla
Morus alba
Murraya paniculata
Musa spp. (banana)
Myoporum
Nandina domestica (heavenly bamboo)
Nasturtium
Orchids
Osteospermum sp.
Passiflora sp. (passion flower)
Pelargonium sp. (geranium)
Philodendron spp.
Pittosporum undulatum
Plectranthus sp.
Plumeria sp.
Poinsettia
Salix spp. (willow)
Schefflera sp.
Schinus terebinthifolius
Solandra spp.
Solanum sp.
Strelitzia spp. (bird of paradise)
Syzygium sp. (Eugenia)
Tupidanthus sp.
Vitex lucens
Water lily
Xylosma compacta
Xylosma congestum


Plantele cu rol important in crearea de colonii ar trebui evitate si plantele cu avertizari la aparitie ar trebui monitorizate atent.

Un alt test pe care l-am facut la afide a fost un coctail de Actara si Decis 50 la 9 L apa , rezultatele la meri au fost excelente si din acest motiv cred ca voi incerca formula pentru a sanitariza si mediul inconjurator pentru a preveni reaparitia lor.

Trebuie sa avem mare atentie la a nu creea forme rezistente in fata carora ramai dezarmat complet , trebuie urmarita sa fie acoperite toate stadiile de viata
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu am o invazie masiva pe un clerodendron ugandese care a stat pe terasa langa hibiscusi :(.
Am stropit de vreo trei ori pana acum cu mospilan, efectul e 0. Ieri am stropit din nou dar am bagat planta cu totul intr-un sac f mare transparent si azi cand am scos-o nu a mai aparut nici o zburatoare.
Sunt insa pe fata dorsala a frunzelor tone de larve/oua, ce-or fi ele.

Ma duc sa caut combinatia pe care ne-o recomanda Dan - si cu asta la cat timp sa stropesc? As astepta o saptamana...
cel mult la o saptamana , desi ii vezi ca scriu ca are remanenta nu se discuta si de perioada eficienta care e undeva la timpul de pauza , acel timp de pauza e eficienta lui prin combatere , restul asigura doar preventia , de ex daca timpul de pauza e 3 zile atunci trebuie stropit in a 4 zi
tratamentele trebuiesc facute gandit si eficient pentru ca plantele sa nu fie stresate de chimicale

o metoda inca neincercata pentru ca nu am avut pe ce , o solutie de 110% concentratie ( 1 fiola la 9 l apa de Decis ) aplicata la plante izolate cu un mini cort sau o punga transparenta care sa acopere complet planta

Punga se trece usor fara starni colonia de sub frunze apoi pe la baza si inspre planta se face stropirea , orice forma atinsa de acea solutie va muri , nu e neaparat eficienta la oua dar daca ar elimina toate formele mobile ar fi excelent
 

yo_man

Active Member
dc amestec actara 1,5g la 5 litri, solutia este prea concentrata? pot omori plantele? vreau sa fie mai concentrata.
 
Ultima editare:

tzep

Well-Known Member
Moderator
Eu am amestecat in 4 l de apa si a fost bine. Plantele sa fie mature nu lastarei.
 

coraline

New Member
Buna ziua tuturor, stiu ca e un topic vechi dar sper ca poate fi "resuscitat"
am o gradina micuta, 60mp, pe N, cu o mica raza de soare dimineata vreo 2 ore. Si de 2 luni ma lupt ingrozitor cu musculita. Se pare ca toata zona este afectata de ea, a cotropit si balariile din zona, vecinu are balarii si sunt pline si ele.
Am dat cu erbicid ca sa distrug papadiile care sunt magnet. Stropesc la 4-7 zile cu mospilan/ mospilan oil/ maverik/ sannmite/ decis/ o solutie 3 in 1 din dedeman, incercand sa le rotesc sa nu devina rezistente.
Insa de la zi la zi a ajuns sa fie sufocanta problema. Va atasez filmulete la 30 min de la stropire, cum zboara ca tantarii sub o balta. Am inceput sa iau din plante din gradina sa le mut in casa si acolo scapa de musca... insa ce e afara e pur si simplu condamnat.

Ce nu fac bine? Ce sa mai fac? Astazi am dat comanda la Ulei de neem, fastac, eforia.

Inteleg ca zona este infestata, insa ce pot sa fac, sa ma mut mi se pare cam drastic :rofl: Asadar, ce pot face in spatiu "necontrolat" - in aer liber - gradina pur si simplu, ca sa scap de blestematii sau macar sa le tin intr-un numar controlabil?
Multumesc!
 

crysty

Active Member
Buna ziua tuturor, stiu ca e un topic vechi dar sper ca poate fi "resuscitat"
am o gradina micuta, 60mp, pe N, cu o mica raza de soare dimineata vreo 2 ore. Si de 2 luni ma lupt ingrozitor cu musculita. Se pare ca toata zona este afectata de ea, a cotropit si balariile din zona, vecinu are balarii si sunt pline si ele.
Am dat cu erbicid ca sa distrug papadiile care sunt magnet. Stropesc la 4-7 zile cu mospilan/ mospilan oil/ maverik/ sannmite/ decis/ o solutie 3 in 1 din dedeman, incercand sa le rotesc sa nu devina rezistente.
Insa de la zi la zi a ajuns sa fie sufocanta problema. Va atasez filmulete la 30 min de la stropire, cum zboara ca tantarii sub o balta. Am inceput sa iau din plante din gradina sa le mut in casa si acolo scapa de musca... insa ce e afara e pur si simplu condamnat.

Ce nu fac bine? Ce sa mai fac? Astazi am dat comanda la Ulei de neem, fastac, eforia.

Inteleg ca zona este infestata, insa ce pot sa fac, sa ma mut mi se pare cam drastic :rofl: Asadar, ce pot face in spatiu "necontrolat" - in aer liber - gradina pur si simplu, ca sa scap de blestematii sau macar sa le tin intr-un numar controlabil?
Multumesc!
Buna ziua, dintre toate enumerate mai sus, Mavrick 2F si Decis EC 100 stiu ca sunt speciale pentru musculita alba de sera si sunt eficiente. Probabil si Fastac si celelalte dar nu le cunosc .
Conform paginii producatorului Decis, adica firma Bayer , inafara de Decis ei mai recomanda si Movento fabricat de ei https://www.cropscience.bayer.ro/e-Tools/Ghidul-daunatorilor/Ghid-al-daunatorilor/Trialeurodes-vaporariorum.aspx .
Dar degeaba , puteti sa stropiti cu cel mai bun insecticid din lume , daca nu stropesc si vecinii bine , munca dumneavoastra este in zadar si cheltuiti o groaza de bani de pomana. Insectele nu stiu de garduri sau delimitari plus ca o rafala de vant mai puternic le plimba de la un vecin la altul. Rata lor de inmultire este foarte mare si ele tot vor reusi sa ajunga de la vecini , cu ajutorul vantului, furtunilor, scurgerilor de ape de la ploi, de pe animale , chiar si pe pantofi sau haine le poate plimba cineva fara sa isi dea seama (asta e mai mult teoretic, pentru ca musculita alba de sera este un daunator care zboara si la cea mai miscare a plantei isi ia zborul) , printr-o simpla vizita la vecin.
Daca in fiecare an va confruntati cu astfel de probleme cu daunatori, adica ei apar oricum dar ma refer la faptul ca nu puteti scapa de ei atunci cand trebuie , atunci singura solutie este sa va mutati de acolo ca sa puteti face un gradinarit asa cum trebuie.
Daca va decideti pe viitor sa va mutati, parerea mea e ca sa va feriti de zone cu copaci batrani in apropiere , iarna daunatorii ierneaza cel mai mult si bine in coaja copacilor . Sau in cel mai rau caz daca aveti pomi fructiferi si le faceti tratamentul cu ulei horticol iarna, sa stropiti cat puteti ca inaltime si pe copacii batrani indiferent ca e vorba de plop, salcam, etc. Daunatorii pot ierna si in solul gradinilor nu doar in coaja copacilor dar probabilitatea ca sa scape de inghet este mult mai mica mai ales daca este o iarna uscata cu ger si ingheata solul destul de adanc.
Cei care fac horticultura la sere trebuie sa isi dezinfecteze solul macar odata la 3 ani cu basamid sau cu formol dar cu solul in camp deschis (aer liber) si cu vecini nepasatori nu se poate face asta cum trebuie intr-o gradina.
Daunatorii oricum mai apar chiar cu tratamentul cu pachet la pomi si dezinfectarea solului , ca asta e cursul naturii, dar sansele sunt foarte mult reduse ca sa apara o invazie de necontrolat.
Daca ati fi locuit intr-un camp, fara vecini indolenti sau care nu isi permit insecticide atunci ati fi scapat imediat de invazie dar cel mai probabil sansele erau mai mici sa aveti asa ceva pentru ca pe camp nu este dos asa cum este intr-o gradina si nu sunt copaci gazda pentru daunatori iarna.
Cine stie pe ce raza se intind daunatorii la vecini ,adica la cate gradini asa ca nu va ganditi sa faceti binefaceri pentru ca nu aveti de unde sa stiti pana unde se intinde invazia.
Orice daunator din camp (din natura, nu ma refer la daunatorii de pe plantele de interior) isi are perioada/perioadele lui de aparitie si invazie pe urma dispar si probabil o sa va chinuiti cu stropitul pana le expira perioada lor.
Un alt aspect care ajuta catusi de putin, dar ajuta , ca sa nu mai fie multi daunatori in cursul anului, este sa sapati gradina toamna dupa ce o curatati, si sa o lasati asa cu bolovani nediscuita (negreblata) , inghetul se propaga mai usor in adancime si abia la primavara faceti maruntirea solului cand puteti administra si ingrasaminte. Nu recomand administrare de balegar in gradina iarna pentru ca va tine dos la daunatori sau ouale lor ,practic le puneti vile si hoteluri la dispozitie.
 
Ultima editare:

coraline

New Member
Am inteles, multumesc frumos
Dat fiind ca ce mut in casa scapa dupa maxim 2 stropiri, pot intelege ca tratamentele sunt eficiente dar nu fac fata in aer liber :(
Speram cumva sa existe o solutie care si ramane in plante, asadar cand musca, sa si moara animalul :( Am inceput sa stropesc si solul, ca am gasit roind sub pietre blestematiile...

In conditiile date, mai merita sa mai stropesc? Sau le las asa si asta e viata?

Pun niste poze cu ce am in ghiveci si cat de afectate sunt la 4 zile de la ultima stropire cu Mospilan 3g in 2l apa si Sanmite (deci doza e destul de mare si fac prin rotatie, cum am mentionat)


20200728_101445.jpg20200728_101432.jpg20200728_101423.jpg20200725_134410.jpg
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
Am inteles, multumesc frumos
Dat fiind ca ce mut in casa scapa dupa maxim 2 stropiri, pot intelege ca tratamentele sunt eficiente dar nu fac fata in aer liber :(
Speram cumva sa existe o solutie care si ramane in plante, asadar cand musca, sa si moara animalul :(

Pun niste poze cu ce am in ghiveci si cat de afectate sunt la 4 zile de la ultima stropire..

Am inceput sa stropesc si solul, ca am gasit roind sub pietre blestematiile...
Cu placere. Aveti invazie mare , astea sunt pacatoase ca lasa o urma lipicioasa pe frunze si frunzele nu mai respira cum trebuie sau deloc plus ca tot ce e lemnos cum e trunchi sau crengi la plante pot sa faca fumagina adica niste pete negre ca si cum a fost murdare de funingine. Sper sa nu confund asta cu efectele paduchilor testosi/lanosi.
"Solutie care sa ramana si in plante" - va referiti la insecticidele sistemice . Incercati cu Movento sau cu ce stiti ca e sistemic. Nu le stiu acum pe toate din ce ati enumerat care sunt sistemice asta va documentati pe internet sau intrebati la fitofarmacie. Probabil si Decis-ul este sistemic.
Insecticidele sistemice patrund in planta si face planta toxica pentru daunatori .
Dar sa tineti minte sa nu consumati nimic din gradina cand stropiti cu insecticide sistemice decat dupa cateva zile bune , poate chiar 2 saptamani-20 de zile sa treaca de la stropit pentru siguranta dumneavoastra si a familiei.
Daca aveti albine ,pentru siguranta lor, stropiti seara dupa ora 20 cand ele pleaca la culcare dar inca mai e de lumina afara incat sa vedeti ce stropiti.
Foarte bine ca ati inceput sa stropiti si pe pietre , stropiti orice chiar si ghiveciul , desi insecticidele sistemice sunt eficiente doar pe plante ,totusi incercati si asta.
Insecticide care stiu ca sunt puternice sunt calypso, movento, decis, novadim progress (posibil sa nu se mai gaseasca Novadim-ul in comert pentru ca este retras de pe piata conform legii , si novadim-ul scoate si miros adica este si repelent ) si cred ca fastac-ul este puternic - nu prea am avut ocazia sa il folosesc anul trecut cand eram solicitat pentru tratamente si intretinere plante la vreun local public in urma pregatirii oarecare de tehnician agronom pe care o am.
Invazia e foarte mare si periculoasa, ma uit la poza cu frunza aia mare si pe dosul ei se vad o gramada de insecte care apar noi.
Intr-adevar dureaza un pic pana sa vedeti efectul dupa cum spuneti foarte bine ca in casa se observa ca la a2a stropire dispar dar sa faceti si a treia stropire (macar preventiv) pentru ca astea lasa si oua in urma si puii or sa vrea sa se hraneasca si ei.
Inca arata foarte bine plantele nu sunt distruse , semn ca invazia e recenta dar a venit puternic si rapid. Asta este un daunator care apare la canicula cum de altfel si puricele melifer [tot ca o musculita alba este dar un pic mai mare si care doar tzopaie pe sol si lasa ca un puf alb pe plante (daca ati avut musculita alba sigur ati avut si puricele melifer vreodata) ca paduchele lanos].
Nu uitati sa stropiti si pe dosul frunzelor. Nu faceti concentratia prea mare de insecticid sa nu ardeti plantele ( apare efectul de fitotoxicitate), atat timp cat folositi insecticid sistemic trebuie sa aveti incredere ca vor muri daunatorii in 3-4 tratamente (stropiri saptamanale) , problema e ca vin iarasi altii de la vecini.
Si ca sa nu aveti frunze galbene cu puncte decolorate de la intepaturi de paianjeni, puteti sa cumparati si Nissorun si il amestecati cu insecticidul in aceeasi solutie , folosit jumatate de plic la 5 litri este de ajuns ca sa curete plantele ornamentale si de paianjenul rosu care si asta isi face de cap la caldura. Intrebati si la fitofarmacie nu va luati doar dupa ce spun eu ca poate gresesc cateodata .
Iar pentru eficientizarea stropirii cu insecticid puteti cumpara adjuvant biosiliconic cum ar fi Siltim , sau Silwet Gold . Siltimul este ieftin e vreo 2 lei fiola si cred ca e pentru 10 litri de apa si se poate amesteca cu insecticidul . Daca faceti solutie mai multa atunci mai convenabil ar fi sa cumparati o sticluta de Siltim la 100 ml care costa 20 sau 25 de lei. Nu este obligatoriu Siltimul dar acest adjuvant organosiliconic sparge duritatea apei si face ca un strop de solutie preparata sa se intinda singur/mai bine pe frunza precum o picatura de ulei pe hartie si astfel solutia nu mai sare de pe frunze sau crengi la stropire ci o face sa se lipeasca si sa persiste pe frunze un pic mai mult decat apa , intarzie evaporarea , si nu este daunator pentru plante. Pentru stropitul pe pietre e foarte bun si niste Siltim.
Am uitat sa mentionez, o alta sursa de invazie poate fi si de la rasaduri cu daunatori/oua pe ele asa ca mare atentie cand cumparati rasaduri si de unde cumparati. Intotdeauna verificati rasadurile sa fie sanatoase la cumparare. Am vazut odata menta la ghiveci de cumparat la kaufland si avea paduchi verzi pe plante, m-am blocat cand am vazut asa ceva.
 
Ultima editare:
Sus