Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

dan_6393

Member
Atentie la spray-ul pentru muste si tantari !
Cineva a stropit pomii cu KILTOX ( un Decis mai concentrat) si a ars frunzele pomilor !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dan , K600 e uscat , adica chiar daca dai spre frunze nu e un lichid , e o formula noua care nu pateaza nimic.

incearca la musculitele de sol , o sa ramai surprins de eficacitate. :D
 

constantin

New Member
plantele nu fac musculite daca nu au temperature ridicate in camera .eu anul acesta si anul trecut nu am avut si deci nu a fost nevoie sa le stropesc cu nimic .am avut temperature intre 0 si 6 -7 grade .florile mele arata destul de bine .
 

popescu gp

Well-Known Member
La indicatiile de la SCDLBuzau am primit informatia ca un tratament eficace contra musulitei albe este insecticidul Eforia de la Singenta 15ml la 10L apa.Succes
 

happy

Well-Known Member
In solar contra musculitei albe am plantat usturoi.Se pare ca degaja un miros pe care acestea nu il agreeaza.Peste o luna o sa vad daca are efect,cam atunci apare in solar.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am luat o solutie ce miroase a usturoi de la Baker si am streopit cu ea ,dar musculita alba se gadila parca;am folosit si placi galbene cu solutie lipicioasa si am prins ditamai mustele ,dar musculita alba cateva;asa ca am primit aceasta indicatie de la centrul de cercetari legumicole Buzau sa folosesc Eforia solutie de 15ml la 10 litri apa;ieri am stropit si astazi la ochi s-a observat vizibil o diminuare;duminica stropesc din nou caci din ceva oua neatinse mai ies mizerii de astea mai ales anul acesta din cauza umiditatii si calduri
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Toate isi fac treaba bine , Mospilan , Actara , Confidor energy , placile galbene , daca sunt folosite corect , eu am prins foarte multe tipuri de musculite pe ea , iar acasa am scapat de unele de la niste butasi "curati" de plante

Usturoiul nu le face rau , caldura si umezeala insa le inmulteste teribil,
 

popescu gp

Well-Known Member
rezxultatul cu stropit cu Eforia a dat rezultate excelente,dupa cel de-al doilea tratament facut la 4 zile.Sper cel putin sa fi scapat de ele pentru ceva vreme,desi pe noi ne-a inebunit ploile si atmosfera apasatoare dinaintea ploii si de dupa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu din fericire nu am dar folosesc ca si preventive pe cele sistemice. Din pacate vecinii nu prea au auzit de combatere si nu vreau sa risc sa ajunga vreuna pe la mine

Mersi
 

suntGheorghita

New Member
Buna ziua tuturor ! sunt nou pe forum, imi place tare mult ce postati aici, sunt iubitor de plantute ca si voi si ma bucur sa descopar multe informatii utile !!! astazi am stropit si eu cateva lantane si muscate englezesti cu Karate zeon, sa vedem ce mai fac musculitele astea devoratoare ...ca am tot folosit mospilan, faster, decis, calypso...uf si vad ca sunt rezistente si foarte greu de indepartat de pe flori !!! am stropit abia astazi ca sa nu omor si albinutele sau fluturii care mai zboara rataciti ...deja in zona unde locuiesc este frig seara si dimineata si zburatoarele de mai sus, albinutele si fluturii ies sporadic numai; deci dragi forumisti iubitori de plantute si razboinici cu musculita alba, va tin la curent referitor la tratamentul cu karate zeon 2 ml/10 l apa pe care-l voi repeta la 7 zile ; spor la gradinarit si reusite in decimarea musculitei albe uracioasa si nesuferita !!! cu respect pentru administratorul acestui forum si pentru voi iubitorilor, al vostru Gheorghita !
 

popescu gp

Well-Known Member
La noi anul acesta ,ca si abnul trecut musculta alba s-a asezat si pe frunzele de vita si plantele din gradina sunt pline,dar nu pe trandafiri,frunzele de la fructiferi,clamatite,plante fructifere,dar pe aquilergia au fost puzderie.Ca sa le stropesc imi trebuia o cantitate mare de substanta si nu ma ajuta buzunarul ,asa ca am preferat sa feresc plantele de interior,caci nenorocitele de musculite albe intrau pe geamurile deschise peste ele;asa am patit cu achi pana am stropit cu Eforia si i-am scapat fara sa le deranjez frunzele si florile caci fiind gesneriacee sunt sensibile la udatul pe frunze.
 

suntGheorghita

New Member
La noi anul acesta ,ca si abnul trecut musculta alba s-a asezat si pe frunzele de vita si plantele din gradina sunt pline,dar nu pe trandafiri,frunzele de la fructiferi,clamatite,plante fructifere,dar pe aquilergia au fost puzderie.Ca sa le stropesc imi trebuia o cantitate mare de substanta si nu ma ajuta buzunarul ,asa ca am preferat sa feresc plantele de interior,caci nenorocitele de musculite albe intrau pe geamurile deschise peste ele;asa am patit cu achi pana am stropit cu Eforia si i-am scapat fara sa le deranjez frunzele si florile caci fiind gesneriacee sunt sensibile la udatul pe frunze.
Multumesc pentru informatie ! am sa caut si eu Eforia...dar nu Sud si nici Nord -glumesc...si am sa stropesc ; si la mine in gradinita , am avut un fir de dovlecel si l-au secat de tot nesuferitele astea...anul viitor ma inarmez ca lumea si sper sa le nimicesc la timp; muscatele englezesti sufera an de an si au miros de Mospilan , nu aromele lor specifice...si cum le voi aduce in interior, trebuie sa le fac un tratament serios, altfel toate plantele din casa vor suferi. Uf...mare pacoste albinoasele astea de musculite...atat de mici si nesuferite ...
 

cataliny

Member
Eu nu am gasit Eforia, tanti de la fito se uita la mine ciudat, probabil suna prea a vacanta....si acum urma randul meu sa ma uit ciudat la ea cand mi-a recomandat Talent :rofl::rofl::rofl: care este un insecticid controversat din grupa neonicotinoidelor ce contine subst.activa Imidacloprid 200 g/l si pare sa functioneze. Alte insecticide identice sunt Kohinor 200sl, Midash 200sl etc.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am cautat pe net si am gasit parca pe la GALATI la o firma Eforia la pretul de 11 lei fiola + taxe postale si m-am inarmat cu 10 fiole sa am si la anul pentru siguranta.Atunci cand nu am avut pregatita solutia prentru o plantuta am folosit K600 si am avut surpriza sa fie eficace si fara sa sufere planta,fiind uscat si dat de la cca 30cm nu au patit nimic,dar s-au dus musculitele si cele cateva oua depuse de ele.K600 am luat tot de pe net prin comanda online.
 

suntGheorghita

New Member
Eu am cautat pe net si am gasit parca pe la GALATI la o firma Eforia la pretul de 11 lei fiola + taxe postale si m-am inarmat cu 10 fiole sa am si la anul pentru siguranta.Atunci cand nu am avut pregatita solutia prentru o plantuta am folosit K600 si am avut surpriza sa fie eficace si fara sa sufere planta,fiind uscat si dat de la cca 30cm nu au patit nimic,dar s-au dus musculitele si cele cateva oua depuse de ele.K600 am luat tot de pe net prin comanda online.
da, am sa folosesc si eu acest produs; deocamdata am dat iarasi cu Karate zeon , am vazut ca dupa 4 zile de la prima stropire au mai ratacit in lantanele mele doar cateva musculite, in schimb muscatele englezesti sunt saracutele cu flori multe dar si cu zburatoare-deci trebuie insistat! Multumesc de sfaturi.Va salut, Gh.
 

popescu gp

Well-Known Member
Pentru a ajuta pe cei cu probleme de musculita alba si pentru ca se apropie intoducerea plantutelor din afara in casa, va spun unde am comandat fiolele de Eforia 45-Marcoser.ro,costa 11,80 fiola si nr de telefon:0236836366/0765516723/0741196777.Succes si sanatate deplina la plantute.
 
Sus