Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

cataliny

Member
Eu am 3 mici si cruzi H.Sabdariffa care gazduiau cu brio ticaloasele (acolo aveau oua si toate cele), s-au mai dus pe la citrice, Hibiscusi, Bougi, palmieri etc dar se pare ca nu lea placut asa mult. Ca sa mai racoresc un pic balconul stropeam peretii si plantele cu riscul aparitiei fungilor de toate felurile astfel m-am procopsit cu ele de miri unde. Rezolvarea? Simplu ptr mine care nu am Fuschii etc, am scos H.Sabb.. pe pervazul balconului in plin soare si am incetat cu umezeala excesiva in balcon unde la peste 33+ de grade este ca la tropice. Cred ca atunci cand ajung la stadiul x daca nu au conditiile necesare si le mai bate si soarele-n cap cu un pic de curent/vant pleaca cu siguranta la plimbare, cel putin la mine a tinut.
Bafta cu aerul uscat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , se pare ca aerul uscat nu e prielnic oualelor de musculita , mor imediat. Dar cum ai mai zis , vine var'su acarianul pe de alta parte :rofl:
 

Camik

Active Member
Muscatele mele erau afara in soare plin si erau pline de aceste musculite .
Mai am doua datura tot afara si la care se pare ca nu a functionat tratamentul.
Cred ca s-au adaptat la caldura .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu are cum , e ceva ce nu e corect , atlfel ele nu au cum sa traiasca , e ilogic , ele mor la caldura si aer cald uscat :incapatanat:
 

georgiana georgiana

Active Member
Eu țin hibiscusii afara, au lumina, aer, soare si.... musculite milioane....toate solutiile sunt ineficiente, când mă gândesc ca vine toamna....îmi vine sa dau florile la gunoi. Chiar mă declar învinsă.
 

cataliny

Member
Probabil ca le udati foarte des si umezeala din sol le este suficienta, daca sunt ghivece mici si stau in soare sigur le udati des, la ghivece mari se usuca solul deasupra fara ca planta sa sufere dar si gradul de umezeala de deasupra solului se diminueaza. Incercati sa le udati in farfurie atat cat sa traga toata apa dar sa ramana pamanntul uscat deasupra
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
voi aveti specii mutant , in 2009 cred , am avut 3 butasi de trandafiri de la cineva , aveau vreo 10 musculite pe ei , destule zic la marimea lor , au intrat direct in carantina mea si de acolo apa + spirt+ sapun ... au reaparut la o sapt jumate , apoi iar apa + sapun+ spirt ....si de atunci si pana azi .....liniste. Plantele au stat afara cum nu aveau nicidecum voie intre plantele sanatoase decat dupa deratizare.

Ce sa zic..... fiecare poveste si o povata :incapatanat:
 

daisy111

Active Member
Dan, apa +spirt + sapun am incercat si eu de cateva ori,insa fara succes ba din contra,ceva nu era bine ca imi ardea anumite frunze de la anumite plante :nu-mi_place: Balconul meu e mai mult uscat,ca sa zic asa,pt ca plantele uneori sufera din lipsa apei,neavand timp mereu sa ajung sa le ud asa des cum cer ele (adica in fiecare seara unele,iar altele la 2 zile) :oops:Nu vad unde ar avea mediu umed propice lor :? Acum ,dupa ce am desfrunzit o parte din flori, vad ca nu mai sunt asa multe multe,mai bantuie cateva pe la cele ramase cu frunze. :x
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai reteta mea acum e 1 parte spirt + 1 parte apa + 1 lingurita de axion concentrat = testat pe vreo 20 specii diferite de plante inclusiv pe fudulul adenium caruia nu i place Neem Oil si nu am avut reactii deloc adverse , chiar dupa bai intense nu au zis nimic

Frunzele afectate de intepaturile insectelor se vor decolora dupa disparitia insectei ,planta se pregateste sa ia tot din ea si sa fabrice altel

E semn bun daca e mai liniste , ai incercat si insecticidul uscat ? Nu pot sa recomand direct ca e un forum si nu stiu cine citeste si ce intelege ....dar EU ... am dat si pe langa frunze si nu am avut nimic reactii , am chiar fortat nota si am dat 10 sec pe o frunza de stephanotis si nimic .

Urmareste sa scapi si de celelalte si incearca sa deratizezi si buza ghiveciului .

Succes
 

georgiana georgiana

Active Member
Eu nu am desfrunzit....deocamdată. Apa nu pun multă, hibiscusii sunt sensibili, anul trecut ii udam cu furtunul, in ideea ca poate dispar musculitele. O sa încerc si metoda apa sport săpun lichid, poate onoarea ce nu au reușit Mospilan, Actara, Milbecnock, Zebra, Actellic, Confidor Oil, Ulei de Neem. Curios este ca am stropit la 3-4 zile, cu soluții diferite, le-am schimbat locul.... Si musculitele au reaparut.
 

daisy111

Active Member
Am sa incerc si eu reteta apa+spirt+axion,sa vad ce rezultate da.
Cred ca de la oboseala mea,nu am inteles la ce fel de praf /insecticid te referi ,la acela de-l iau la plic si se dizolva in apa?Si daca pun asa pe pamant,cand ud planta nu are reactie chimica pe sol?Daca nu se poate spune aici la ce te referi,imi poti trimite te rog un mp cu ce trebuie sa iau,asa mai pe indelete? :oops:
Multumesc frumos pt sfaturi!!! :hug:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Georgiana , ele reapar doar din oua , deci ce ai dat nu aa vut efect ce formule ai folosit la Neem?

Daisy , eu am avut la indemana un K600 sa scap de niste musculite din alea de apar in sol si a avut efect WOW
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Georgi ...doze exacte ? Neem se foloseste pe doze nu capacele :p

Daisy , e un insecticid de la Sano , se gaseste prin market , nu cred ca la fito , Insecticid pentru zburatoare USCAT
 

georgiana georgiana

Active Member
Solutia de stropit o pun in pulverizator (ramas de la spalatul geamurilor :) ), apoi torn cam 10 ml si amestec bine. Pun solutia calduta, ca sa se poata dizolva uleiul.
 

georgiana georgiana

Active Member
Am stropit astazi cu apa, spirt, fairy, am curatat bine dosul frunzelor.intrebare este la ce distanta aplic urmatoarea spalare? Pot sa pun si niste mospilan in solutie?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
F bine , poti da acum doar cu sapun cam la 3 zile , incearca sa omori orice zburatoare , asa elimini sursa de depunere .

Mospilan da inainte de sapun sa nu fie combinate si mixeaza cu actara sa nu fie rezistente la mospilan si ingredientul activ

Chiar si un spray de exterior penntru tantari si muste dat printre plante omoara o multime de musculite
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ok si la tomna lasa-i afara pana la 2-3C sa se deparaziteze si la iarna tratamente chiar daca pare ca ai scapat de ea
 
Sus