Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

popescu gp

Well-Known Member
musculita alba

Tratamentul mecanic da rezultate in faza incipienta si la posesia unui mic numar de plante dar la mai multe?pe sub frunze este imposibil sa nu scape un ou si o iei de la capat;pana la urma tot alternanta de insecticide este varianta mai sigura,asa cum a spus Ninutza.Succes.
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu am scapat de ea (am avut acum cateva saptamani prima data) cu un dus facut hibiscusilor si apoi stropire cu Mospilan.
 

georgiana georgiana

Active Member
am observat ca la hibiscusii mai mici, carora le-am facut dus cam la doua saptamani , parca nu sunt atat de multe, la mine mospilanul nu a avut efect, din pacate
 

Timy

Member
Eu dupa mai multe tratamente repetate, tot nu puteam nimeri cateva musculite zburatoare, pana cand am descoperit un spray nefolosit in dulap. (perfect plant, cu efect triplu).Am mai folosit la paduchi dar efectul e egal cu 0. Cel putin le omoara pe musculite :twisted:
Si pot sa zic ca (aproape) am reusit sa scap de ele :evil:
 

IZA

Active Member
Sinoratoxul s-a scos de anul trecut. Nu -l mai gasiti ca nu-i mai voie sa se comercializeze.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
IZA a spus:
Sinoratoxul s-a scos de anul trecut. Nu -l mai gasiti ca nu-i mai voie sa se comercializeze.
Oamenii strangatori si-au facut provizii. :wink: In unele magazine se mai gaseste, ce-au avut pe stoc.
 

georgiana georgiana

Active Member
in fiecare saptamana, conform celor citite pe aici, schimb solutiile
musculitele s-au imputinat, dar inca nu au disparut, dar pana la toamna mai e vreme...
 

geodezia

Well-Known Member
musculita

Romparasect forte . am ucis si musculita si pureci de la trandafiri . o sa mai dau odata peste o luna pentru desinsectia anuala
 

geodezia

Well-Known Member
musculita

ba da . eu am avut o problema cu saracu Spirache ciinele de 15 ani pe care l-au muscat alti ciini si a trebuit sa il eutanasiez . si a ramas in sticluta romaparasect . unchiul veterinarul a vazut trandafiri ca au purici si mi-a dat 2 ml de dracia asta si am dat in toata gradina si pe hibi, fuchsii si au decedat toate nu a afectat plantele ci a atacat doar animalutele alea ingrozitoare care nu imi lasau plantele in pace
 

geodezia

Well-Known Member
musculita

Pentru romparasect am pus 2 ml la 5 l apa iar confidurul am pus 50 ml la 10 l apa . da acum mai stropesti pomi cu confidur sau florile ? eu am stropit pometul in februarie cu confidur . adevarul ca sunt f f multumita
 

corinap

Member
Re: musculita

geodezia a spus:
Pentru romparasect am pus 2 ml la 5 l apa iar confidurul am pus 50 ml la 10 l apa . da acum mai stropesti pomi cu confidur sau florile ? eu am stropit pometul in februarie cu confidur . adevarul ca sunt f f multumita
Azi dimineata am facut urmatorul cocktail;
ulei de neem
milbeknock 10 ml.
actellic 10ml.
mospilan 2 pliculete
romparasect 5ml.
toate puse in 10l apa
si nimic,zboara sute de musculitze daca le ating,
nu mai stiu ce sa fac
 

geodezia

Well-Known Member
musculita

pai pune mai concentrat atunci romparasectul ca asta omoara orice pune 4 ml la 5 l apa ...
 
Sus