Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

dan_6393

Member
macerat de tutun sau macerat de urzica ( chiar dintr-o punga de urzica- PLANTA- de la Plafar- 1 saptamana la macerat- strecurat, 1parte macerat de urzica/ 5 parti apa. Pe deasupra este si hranitor.
Nu lasati macratul de tutun la indemana copiilor sau a animalelor de companie !
1 miligram nicotina omoara un om !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dane , am norocul sa nu am de-a face cu ea de ani buni , cum apare stiu sa ma lupt cu ea dar totusi o intrebare nu strica

Ai reusit sa combati cu urzica musculita ? In cata apa pui frunzele uscate ? Am o iasomie de gradina , are efect si la afide?

mersi
 

dan_6393

Member
Apa cat sa le acopere.Eventual o greutate deasupra. Degaja un "parfum' nu foarte placut, asa ca depozitati afara sau in magazie.
Eu am stropit cu tutun rosiile si vita cand aveau musculite si au disparut.
Cu urzica am stropit pentru fertilizare -proportia 1 :10, ca la "ceaiul' de balegar proaspat.
Pentru musculita din gradina se poate prepara un insecticid din frunze de rosii si de cartofi ( tot macerat).
Nu aruncati copilii de la rosii- se obtine un insecticid puternic.
Si iasomia am stropit-o cu tutun si anul asta n-am gandaci sau panze de paianjen ca in anii trecuti.
 

alirare

Member
solutia spirt-apa-sapun a fost buna. rar mai apare cate o musculita pe cate o frunza. de 2 ori am stropit (imbaiat) fuchsia cu ea. nici nu au fost foarte multe musculite.
 

dan_6393

Member
In seara asta am stropit cu urzica 1 :5 dupa niste musculite de pe sub trandafiri si peste niste unii- probabil paduchi- de pe frunzele de mar. ( am un bidon de 6 litri de cand era sezonul urzicilor)
Zeama cam pisca iar in curte, pe unde am stropit si nu numai, e un "parfum" mama - mama !
Maine sper sa vin cu vesti bune.
Proportia de 1 : 10 am folosit-o pentru udat florile din casa pana le-am scos la apa de ploaie.
Sa stiti ca efectul pozitiv este foarte vizibil!
 

Camik

Active Member
Sa va spun cum am scapat eu de musculita asta .Poate ca trebuia sa incep cu ,,SA NU FACETI CA MINE"".
Am citit pe un forum (nu pe la noi) ca 1 l-ta ulei de masline ,1 l-ta sapun lichid de vase si 250ml apa calduta ,se agita si se stropesc plantele bine de tot pe ambele parti ale frunzelor(eu aveam pe muscate)
Asa am scapat de ele definitiv dar si de trei sferturi din frunzele muscatelor.La doua zile plantele mele erau de culoare galbena la frunze.
Sper sa nu le pierd .Cele englezesti s-au suparat tare de tot. :eek:f:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu le pierzi daca au cazut doar frunzele , unele uleiuri sufoca frunza nu si planta , atentie insa la ce a cazut pe sol. Uleiul e bun ca sufoca ouale de musculita

In reteta nu vad nimic rau asa ca deduc concluzia ca poate acele frunze erau oricum atacate si orice planta sanatoasa care scapa de daunatori prin metode soc are tendinta sa se descotoroseasca de ele imediat prin caderea lor.

Un hibi de exemplu care initial desi atacat arata bine sau asa se vede ochiometric e posibil ca dupa "vindecare" sa arunce complet toate frunzele care intepate puternic nu mai aduc niciun aport plantei

Succes cu ele
 

cataliny

Member
Asa este, din pacate. Probabil ca aerul foarte uscat rezolva problema dar autunci apar acarienii si tot asa....
 

daisy111

Active Member
Nu stiu ce sa ma mai fac cu aceasta musculita,m-a zapacit de tot de cap :cry: .Am balconul neanchis si le mergea asa bine fucsiilor,dar au atras toate musculitele de pe fata pamantului.Am stropit mereu,cand cu spray ,cand cu solutie preparata,dar cu caldurile astea sau inmultit ca nebunele si ieri am gasit frunzele albe ca si ninse :cry: Am recurs la o metoda cam drastica,adica tot ce stiam eu ca iubeste aceste musculite (fucsii,lantana,craciunita,oxalisii...) le-am desfrunzit complet,ca erau pline de oua,au ramas doar niste bete de ele,oare am procedat corect?Or sa pateasca ceva?pe urma am stropit iar,dar pacatoasele s-au mutat pe hibi,muscate si ce mai am acolo. :cry: Nu mai stiu ce sa le fac.
 

Roxana Peled

Active Member
Mie treaba cu desfrunzitul complet nu mi se pare o idee atat de buna in toiul verii :| . Ai grija totusi ca betele cu care ai ramas sa nu stea in soare pentru ca mugurasii pe care o sa incerce sa-i dea se deshidrateaza si se ard foarte usor.
Solutie nu am :( . Si eu ma lupt cu ele inca din primavara si ma declar invinsa. Actualmente nu ma mai agit atat de tare pentru ca nu par sa-mi afecteze plantele cine stie ce, ma enerveaza doar faptul ca le vad zburand de colo colo. O sa vina iarna si or sa moara pentru ca fuchsiile in casa nu le mai bag ... adio mario! :evil: Sunt convinsa ca de la ele s-au raspandit in toata gradina.
 

daisy111

Active Member
Multumesc de sfat! :hug: In soare nu stau,ca am pozitie pe N si nu vine decat dimineata putin ,2 ore si doar atunci le atinge putin raze.Alta solutie nu aveam,nu stiu cu ce sa mai dau si ce sa le fac,le arsesem si o parte din frunze de la atatea solutii. :(
Sa inteleg ca la iarna vrei sa scapi de ele si le lasi afara sa moara? :eek: Te induri?ca mie imi sunt asa dragi si ma lupt sa vad cat pot sa le tin de mult. :(
 

Roxana Peled

Active Member
Si eu ma intreb daca o sa ma indur :rofl:
O sa le las in toamna afara pana le cad frunzele si apoi o sa le bag in casa veche la pastrare. Acolo nu scade temperatura in principiu sub 0 grade dar nici prea multe peste nu sunt. Daca rezista pana in primavara, bine daca nu, nu.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Defolierea e cea mai buna solutie , frica fata de ce sa ai , fata de o planta care oricum moare de la asa o invazie ...desi uneori moartea unora cum sunt fuchsiile care sunt magnet de musculite pare mai convenabil.

Dar oricum e prima oara cand aud de musculite pe un balcon liber , cred ca au sosit cu o planta cumparata de pe la cineva sau de la un market.


Un paianjen isi tine prada "in moarte tehnica" pana cand e dizolvata complet de suc . As putea face o comparatie cu planta mama , oricum daca scapi de musculite le va arunca (frunzele) imediat dupa vindercare. Mugurii sunt oricum obisnuiti cu soarele din moment ce planta mama a stat in soare .Orice planta care pateste arsuri solare reuseste sa aduca in fromt muguri cu frunze adaptate.

O alta solutie e sa te joci cu ce a zis Catalin mai sus , sa te joci cu ciclul lor , imaginati-va ca daca intrerupem acest ciclu totul devine mai usor.

Prima oara ne gandim la ele ca si zburatoare si mai ales cele ce depun oua , deci um le atacam....o idee recenta de a mea e sa folosesc insecticide uscate , am incercat solutia pe musculita de sol , pe musculita alba in trecut (1-2 ratacite pe o planta de la Baumax) si solutia a avut efect. Faptul ca e uscat indica ca doar in aer se afla elementele de deratizare si nu si in forma lichida care poate fi bauta imediat de frunze si pot cauza arsuri.

De ce e nevoie , de un insecticid uscat (eu am avut k600 asa ca din asta am dat ) un spatiu inchis , aici balconul de plante inchis e chiar super , o zi fara soare sau dat dimineata si vreo 2 ore de liniste pe balcon

Spray-ul nu se da pe planta in sine ci in aerul ce o inconjoara si pe la baza ghivecelor, puteti sa dati mai mult decat de obicei .

ce aveti de pierdut ...nimic in plante , poate o populatie de albicioase.

Daca a functionat atunci trebuie repetat constat pe ciclul de inmultire ca sa nu facem risipa de spray inutil..

Nemaifiind cine sa depuna oua atunci cred ca am intrerupt ciclul lor.

Succes cu metoda :D
 
Sus