Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claudia_s

Member
Fetelor ce le-ati facut de au inflorit asa repede? Ale mele abia acum au boboci, daca vor inflori saptamana viitoare sa zic mersi. :)
 

paula

Member
folositi ingrasamant
iar in zilele toride dimineata si seara le udam si pulverizam din abundenta
 

blueheart_d

Member
si la mine cele pe care le am de ani de zile abia au ajuns la stadiul de boboci. cele cumparate din cauza ingrasamantului sunt la nu mai stiu a cat-a inflorire.
 

Angelinna

Member
am si eu o intrebare; acestea sunt muscate curgatoare?

eu asa am crezut, dupa tipul de frunza. cand le-am cumparat aveau niste cercuri de plastic inalte in jurul ghivecelor, ca sa le sustina sa stea in picioare, dar m-am gandit ca poate pentru ca erau micute.

acum le-am scos sprijinul ca m-am gandit ca au crescut destul de mult. insa au tulpinile foarte fragile si s-au aplecat peste marginea jardinierei si s-au frant o parte din ele ca si cum nu ar fi muscate curgatoare ci din cele drepte. acum stau sprijinite asa cum vedeti in poza dar mie nu mi se pare normal mai ales ca daca nu ar avea pe ce sa se sprijine s-ar rupe.

mai am unele care sunt 100% sigura ca sunt curgatoare si care cresc singure in pozitia care trebuie si de-aia ma mir de celelalte si vreau sa va intreb ce parere aveti
 

paula

Member
da angelina sunt curgatoare ,ele fiind sustinute de cercurile de plastic au crescut drept , in sus , iar in momentul in care le-ai lasat libere fiind marisoare si grele automat s-au frant . Cand le transplantezi in jardiniere le pui mai adanc si le lasi sa se sprijine de marginea jardinierei . In Plus am ingrasamant natural , granule, de lunga durata , pentru plantele cu flori le face foarte bine la muscate infloresc continuu , daca gasesti si tu ar fi bine sa le stimulezi un pic . :wink:
 

paula

Member
"Miracolul verde'' ingrasamint mineral - asa scrie pe cutie , ingrasamintul ete granulat si se foloseste odata la 3 luni . Eu l-am gasit in supermarketul Plus .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Atentie cum il folositi,in ce cantitate.Mie mi-a omorit acum doi ani citeva plante.Fiind StanPatitul de aia va si spun.Nu am citit cu atentie ce scria pe cutie :oops: si asta a fot suficient ca sa arda plantele si sa le omoare :cry: .
 

AngelEyes

Member
Eu am o problema cu muscatele abia cumparate acum 3 saptamani.Bobocii pe care ii aveau deja devin flori care au unele petale incretite,indoite...Daunatori nu au ca le-am studiat.Care credeti ca ar putea fi problema ?Le-am pus si ingrasamant Substral ... :(
 

albela

Active Member
Muscatele mele engelzesti s-au suparat ca le-am criticat si de ciuda au inceput sa infloreasca :rofl:

Iar curgatoarele mai au un pic si curg pe jos
:)
 

arpag0n

New Member
Salutare la toata lumea,

Dupa o luna de la plantare, muscatele si-au intrat in forma. Ele arata cam asa:



Nu am avut inca vreme sa le dau ingrasamant, decat la inceput le-am pus la radacina conuri de ingrasamant solid.. dar n-am avut prea mult asa ca le voi adauga pe viitor si lichid. De udat le-am udat de vreo 5-6 ori pt ca doar in ultima vreme a fost cald si nu a plouat. In rest... le-am lasat in grija vremii :)
Sper ca va plac, pe mine ma incanta.
Mai multe poze aici: http://community.webshots.com/user/arpag0n
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus