Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

karmenutza

Member
Am vazut si eu pe acolo pe la boli si daunatori dar nu stiu cu ce insecticid. Care e mai bun? Pe cale naturala nu mor? Spalate, dusuite, ceva? Asa am cumparat-o. Avea o floare anemica si boboci mici. Dupa un timp am vazut ca bobocii se usuca si nu mai face alte flori. De-aia am luat-o la studiat cu atentie. Abia se vad. Iar chestiile alea verzi se confunda foarte usor cu tulpina. Si pe frunza se face ceva lipicios. Bleah!..
 

R@MONA

Active Member
Eu o iubesc la nebunie!!! Ea e singura care mi-a supravietuit in iarna aceasta dintre cele cumparate vara trecuta! :)
 

karmenutza

Member
Gata, Iudit! Am fost, am cumparat, au crapat toate. :evil: Dar mustele albe au crapat la locul faptei, adica pe frunze. Cele verzi au cazut pe suprafata pamantului. Le las acolo sau acum iau planta la spalat? Ma gandesc ca daca o spal, se curata si substanta cu care am dat. Dar se vad urat asa, pe frunze si pe pamant.
Pe sticla scrie ca are efect 3 - 4 saptamani...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ramona toate le-ai trecut asa mari peste iarna? :eek: Ce frumusete!!!

Curata-le putin Carmen ca nu li se intimpla nimic.Cu un betisor sau o pensula mica .
 

MASCHA

Active Member
Ramona ce frumoase sunt muscatele englezesti,ce s-a intamplat cu ele,nu le mai ai pe toate?
Anul acesta mi s-a pus pata pe muscate stelate,am cateva care au stat anul trecut pline de flori tot sezonul,dar vazind muscatele tale englezesti..... :visator:
 

R@MONA

Active Member
Pur si simplu s-au uscat, au inceput sa se innegreasca si nu le-am mai putut salva in iarna aceasta. :(
 

tama

Member
muscatele mele nu au inflorit inca+ca in iarna asta am pierdut cam multe :( .
mai am cateva, dar nu stiu ce culoare sunt.
in anii trecuti le puneam pe un raft in camara si nu le udam deloc iar pe la sf lui ianuarie le coafam,udam si acum erau deja inflorite. toamna trecuta le-am pus intr-o camera unde au avut ceva lumina,ba chiar si caldura numai ca prin februarie au inceput sa se usuce. abia am salvat cateva :cry:
 

gabrielais

Active Member
nici eu n-am avut succes peste iarna cu muscatele..le-am pierdut aproape pe toate..e drept ca la mine nu prea o duc bine..cred ca nu le place expunerea la soare puternic intreaga zi, asa cum au parte la mine...asa ca anul acesta nu am mai cumparat decat vreo 3 ghivece.. :(
 

tama

Member
la mine stau in soare puternic toata ziua si le merge chiar ff bine.
eu le ud si dimineata si seara
toata vara, dimineata la 6-6.30 eu sunt cu furtunul pe flori :wink:
seara le pun cu sticla, ca face socrellu scandal ca le consum apa, de parca ar plati el facturile la utilitati :x
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus