Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lucia_lucia

Member
Si muscatele mele sunt destul de ok adica nu sunt uscate , le mai cad cateva frunzulite dar in rest e bine.Lumina , sincer, nu au prea multa dar pana la primavara eu zic ca nu o sa se vestejeasca :D :)
 

popescu gp

Well-Known Member
muscate

Muscatele mele englezesti si curgatoare sunt la etaj in sera improvizata in bucataria de vara unde cu caldura de la calorifer am cca 16 grade ( zic eu constant) si desi se mai usuca frunzele ,ba mai pierd cate una, reusesc sa le trec peste iarna;cele zonale merg la beci si in primavara unele fire sunt slabute si usor albe dar la scoatere la lumina isi revin
 

anette_b

Member
adrianam a spus:
Muscatele curgatoare sunt mai sensibile si trebuie sa le udati numai cand se usuca pamantul, altfel le putrezeste radacina. Si prefera racoarea pe timpul iernii decat caldura din casele noastre.
La mine rezista de vre-o 5-6 ierni in boxa, le cobor cu ghivece cu tot.
Au cam putina lumina si de aceea in primavara sunt numai lujeri albi. Dar dupa ce stau la lumina, incep sa-si revina in proprortie de 80%.
In anii in care le-am tinut in casa pe pervaz, le-am pierdut, asa ca nici nu mai incerc varianta asta.
multumesc !

banuiam eu ca de la caldura si udat s-au prapadit....poate mai incerc la primavara cu altele .
cele obisnuite stiu acum sa le ingrijesc dar si cu ele a fost greu in primii ani.
le turnam apa cu nemiluita si putrezeau. :D
 

belisima

Well-Known Member
dragele mele,desi am o gramada de muscate :| am mai cumparat un plic de seminte de la agrosel,cu care am avut rezultate foarte bune anul trecut.anul asta intentionez sa le plantez direct in gradina ,in ronduri
insa ,mai am un plic de la anthesis ,muscate black velvet-cu frunza variegata neagra,pe langa facptul nu a a avut 10 seminte in plic :x asa cum scrie in descriere,nici nu s-a sinchisit sa rasara nici una,mai am 2 semincioare pastrate,insa nu stiu cu sa procedez ca sa rasara macar una...aveti vreun sfat??? :D
 

PEPE

New Member
Am si eu cateva muscate de acelea asa zis curgatoare. Le-am vrut soiul acela curgator dar foarte bogate, compacte, care fac acele balcoane superbe. Eu am tot cumparat ba din florarie, ba seminte dar n-am reusit sa gasesc ce-mi doream. Ma poate ajuta cineva. Contra cost. Multumesc!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In piete ai incercat primavara?Acolo sunt cu siguranta .Si mai prin toate depozitele de flori.Cu duiumul.Nu trebuie sa te duci inr-un loc anume ;acum am vazut ca aduc peste tot.Numai ca tebuie sa ai rabdare ca sa ajunga asa bogate.Stiu despre ce vorbesti.Dar ca sa fie asa pui mai multe intr-un singur loc.Altfel pozele sunt cu photoshop :wink:
 

Simonikz

Member
Vad ca se vorbeste de muscate si am rugamintea daca-mi poate raspunde si mie cineva din ce motive ar crede ca nu mi-au rezistat peste iarna muscatele englezesti. Anul trecut mi s-a intamplat la fel iar in primavara am facut un efort financiar si mi-am cumparat foarte multe culori pe care le-am pierdut iarasi. Le tin in aceeasi camera cu cele curgatoare si cele traditionale. Acestea sunt foarte frumoase, la inceput le-au cazut frunzele , dar acum sunt pline de muguri si frunze . Am observat ca acest lucru s-a intamplat si anul trecut si anul acesta doar la cele cumparate.....doar doua ghivece pe care le aveam cu lastari prinsi de mine mi-au rezistat.
 

carla

Active Member
Si eu am pierdut multe muscate iarna asta. O parte s-au uscat imediat ce le-am adus in casa, nu stiu daca din cauza ca au prins vreo 2 nopti cu -5 grade afara sau din cauza socului termic. Printre ele si muscatele englezesti, care-s mai sensibile
Iar apoi muscatele curgatoare mi-au fost atacate in locul de iernat de niste purici verzi si pana sa ma mobilizez eu cu stropitul jumatate au decedat.
Mi-au mai ramas vreo 10 butasi prinsi de mine si 4 muscate curgatoare mari, deci in primavara iar ma pun pe cumparat :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Simonikz nu inteleg de ce daca zici ca au aceleasi conditii ca celelalte :? Eu pe cele englezesti nu le ud decit o singura data pe iarna.Anul asta chiar nu le-am udat de loc fiindca le-a prins inghetul afara in decembrie si au avut pamintul umed pina zilele trecute cind le-am "strecurat" un strop de apa....

Anul asta chiar mi-au rezistat bine dar asta nu inseamna ca nu o sa mai cumpar muuuuuuuuuulte ,muuuuuuuuulte :)
 

miha

Member
Si eu am pierdut aproape toate muscatele pe care le-am avut... Si cumparasem si eu multe in primavara... :( Mi-a rezistat o englezeasca, vreo 2-3 curgatoare si 2 clasice... La mine au murit din toate categoriile...n-as putea sa spun ca unele au fost mai afectate decat altele...
 

Simonikz

Member
Gabiuta a spus:
Simonikz nu inteleg de ce daca zici ca au aceleasi conditii ca celelalte :? Eu pe cele englezesti nu le ud decit o singura data pe iarna.Anul asta chiar nu le-am udat de loc fiindca le-a prins inghetul afara in decembrie si au avut pamintul umed pina zilele trecute cind le-am "strecurat" un strop de apa....

Anul asta chiar mi-au rezistat bine dar asta nu inseamna ca nu o sa mai cumpar muuuuuuuuuulte ,muuuuuuuuulte :)
Cred ca greseala am facut-o la udare ....eu pan acum le-am cam tot udat, dar asta si din cauza ca mi se pareau ca cer. Sunt intr-o camera unde soarele tot bate pana-n pranz, pozitionate la geam.
 

Simonikz

Member
Re: muscate

popescu gp a spus:
muscatele iarna indiferent de soi nu au nevoie de caldura ci din cand in cand apa si foarte putin lumina;eu asta le-am dat in fiecare an,dar anul acesta le-am oferit mai multa caldura si nu le-a priit la toate;ce au ramas au inceput sa infloreasca si sa latareasca:
http://popescugp.sunphoto.ro/februarie_2011/31188087
http://popescugp.sunphoto.ro/februarie_2011/31188084
Dl. Popescu ma uimiti cand spuneti foarte putina lumina. De ani de zile le-am tinut pe o veranda cu multa lumina, daca numai aveau loc si le bagam intr-o camera unde lumina intra foarte putin nu le mergea bine deloc.
Adevarul e ca cele din poze sunt frumoase, viguroase dar mie mi se pare ca au lumina .
 

Roxana

Active Member
eu peste iarna le-am tinut in casa. au avut si lumina pentru ca nu am un beci sau ceva unde sa le tin asa cum ar trebui. Si mie mi se pare ca vor apa destul de des, dar de frica sa nu putrezeasca le ud cam o data pe saptamana.
 

Nicolle

Member
cory_helen a spus:
am pierdut muscatele de la tine, nicolle... :D ce ne facem, fetelor???? :cry: :cry: :cry: :wink:
Imi pare rau sa aud ca le-ai pierdut! :( Ti le dadusem cu mult drag.Din pacate nici eu nu mai am muscate sa-ti dau.Unele s-au uscat,altele le-am dat ca nu aveam unde sa le bag.Observ ca ati avut si voi probleme in iarna asta cu muscatele.
 

carmenushka

Active Member
Si ale mele au avut de suferit :( Sper totusi sa mai recuperez ceva din ele. Le tin in casa neincalzita la geam si toata iarna au stat bine. APoi au fost zilele acele calde si le-am pus apa, apoi a fost iar frig si nu le-a placut. Dupa ce toata iarna au fost verzi si frumoase acum toate au multe frunze uscate dar varfurile suntinca verzi. Sper sa treaca cu bine pana se incalzeste sa le scot afara
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
mie mi-au scapat doi butasi de muscata peste iarna, atat. Macar sunt constienta ca nu am deloc conditii pentru ele...la mine e foarte cald asa ca nu are cum sa le mearga bine, din pacate
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus