Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

melimeli

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl:
hai ca am facut si poze cu muscatele roase......
si iata si intrusul pe care l-am prins :rofl: nu se vede foarte clar....dar na :) asa am reusit sa ii fac poza :wink:
 
Cine ma ajuta si pe mine cu un sfat/am 40 buc muscate si spatiu de iernare doar in pivnita dotata cu un geam micut .Este mai bine sa la mut in jardiniere mai lungi si sa le pun pamant nou pt iarna sau sa le las asa doar ca ocupa foarte mult loc si nu ma pot misca de ele....sunt mari ,cred prea mari si m-amgandit sa le tai ,este bine?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu le trebuie pamint nou pt iarna, poti taia din ele ca nu patesc nimic , si eu le pun in pivnita si nu au lumina multa dar nici nu au nevoie de lumina iarna :D
 
Da Annamaria dar sunt multe 40,ma gandeam sa le pun in jardiniere mari cate6/7 buc, pt ca mai sunt si alte flori care ierneaza acolo.Crengutele pe care le tai se prind oare pana vine frigul?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da poti sa le muti in jardiniere mai mari daca e mai bine pt tine asa,si crengutele le pui in pamint pur si simplu si o sa faca radacini ! :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
radacinele uneia din msucatele mele a iesit din ghiveci si a crescut in vasul de scurgere a apei cam mult ( are firicele cu peste 20 de cm) credeti ca se supara daca o rup? Nu de alta dar nu vreau sa-i schimb si asteia ghiveciul ca deja ma invadeaza o multime de plante cu marimea lor.
 

melimeli

Active Member
semintele trebuie sa fie coapte bine (negre mici ca macul) :D
oricum eu am incercat cu seminte cumparate ies destul de greut
cu lastari inmultesti mult mai bine :) este strict parerea mea :wink:
acum ca am ajuns la acest topic iata si cateva pozici,din coridor facute spre balcon
>>>
 

aleynad

Active Member
Moderator
dragilor, credeti ca ar trebui sa bagam muscatele la culcus in casa? am auzit ca vine ninsoarea de maine :?
si sunt inca pline de flori :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus