Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

melu

Member
Adana, sfatul meu e sa lasi putin butasul de muscata sa se usuce/zvante adica eu stiu ca daca rupi butasi de muscata sa nu-i plantezi imediat sa ii lasi de pe o zi pe alta sau macar de dimineata pana seara si apoi sa-i plantezi in pamant reavan fara sa mai uzi imediat, apoi a doua zi poti sa uzi dar numai un pic si asa pana vezi ca s-a prins ( e vesel, lastareste)...apa doar cand se usuca pamantul, la cateva zile si putina. Bafta.
 

Fleur

Active Member
Chestia cu lasatul de pe o zi pe alta se aplica la cactusi si suculente din cate stiu eu. Eu am pus intotdeauna lastarii imediat cum i-am taiat sau i-am primit. Singurul secret este apa putina. Mai bine pamantul mai uscat decat mai umed cum esti tentat sa crezi. Muscatele sunt din plantele care nu iubesc umezeala si se comparta bine la uscaciune.
 

Fleur

Active Member
Ma gandeam eu ca banutul de turba se vede. Te sfatuiesc sa o scoti si sa desfaci plasa banutului de turba, ca uneori este mai tare si impiedica radacinile sa se dezvolte. Chiar saptamana asta mi-a zis cineva ca a trebuit sa desfaca toate muscatele cumparate sa le scoata plasa ca incepusera sa le mearga rau deoarece asta nu ceda iar radacinile nu aveau unde creste. Si ingroapa mai adanc.
 

karmenutza

Member
karmenutza a spus:
Am fost azi la Praktiker si mi-am luat si eu 2 muscate din alea la care nu se stie culoarea. Au ele niste bobocei mici, poate curand voi afla cum sunt :)
Una din cele doua muscate e alba:

A doua inca nu a inflorit, are bobocei.
 

Angelinna

Member
am si eu doua muscate din acelea cu frunza creata si zimtata, bunica mea le spune "bulgaresti" (nu stiu daca e denumirea buna) care infloresc roz cu putin negru pe petale.
anul trecut au inflorit destul de bine, le-am trecut bine peste iarna, au crescut destul de mult. Acum le-am dat afara de vreo luna dar nici urma de boboci.Cresc ca nebunele, dau frunze noi, dar nu infloresc deloc :x .

cumva acest tip de muscate trebuie ciupite ca sa infloreasca ? eu am in rest din cele obisnuite si cu acelea nu am probleme, infloresc fara sa le fac nimic.
 

giulia

Member


va arat muscata pe care am cumparat-o acum catva timp de la pracktiker cu 3, 9 lei .aceea careia nu-i stiam culoarea .
 

adana

Member
cate flori are.e superba.si cred ca nu te-a dezamagit culoare,k este chiar draguta.sa iti traiasca!
 

giulia

Member
da , Adana , culoarea este superba si are pe numarate 5 buchete de boboci mari si 6 in diverse stadii . din pacate in perioada dintre iunie si septembrie aerul de bucuresti le cam taie avantul .
Nuti , ai niste muscate splendide .
 

magda

Active Member
Moderator
muscatele mele- o parte proaspast achizitionate, dar si din anii anteriori





abia astept sa infloreasca cea alba si cele grena :D
 

valentyna

Member
azi am fost la piata si pe langa alte rasaduri mi-am luat o muscata grena batuta curgatoare e micuta dar o sa creasca......
 

v.cristina

Active Member
valentyna a spus:
azi am fost la piata si pe langa alte rasaduri mi-am luat o muscata grena batuta curgatoare e micuta dar o sa creasca......
daca o pui la soare si din cand in cand putintel de ingrasamant sigur o sa creasca :) :) ...bafta!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus