Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
D

dyayzh

Guest
Am inteles...sunt din acelea cu floricele mici si frunze crete?? mov, alb si roz..degradeuri???
off topic: tu locuiesti nu departe de manastirile moldovei. Am o intrebare: la voi in piata nu vin niciodata vanzatori cu muscate sau fuschii??? La manastiri stiu ca se duc duminica...dar cand si cum sa stii exact??
 

Luciana35

Member
pai am cam fost fortata de imprejurari pentru ca baietelul meu cel mic ,care ma imita in tot ce fac , a dat jos de pe pervaz o muscata. Pentru ca s-au rupt cateva ramurele le-am pus la prins si apoi le-am "aranjat " si pe celelate.
 

Luciana35

Member
Dya, eu locuiesc langa Tg. Neamt dar pentru ca lucrez in oras trec des prin piata. Primavara trecuta au fost multe muscate de vanzare (crete si curgatoare) si mai putine fucsii. Nu stiu exact sursa lor totusi am impresia ca sunt aduse de afara. Am cumparat si eu cateva muscate dar nu au trait toate.
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc de raspuns. Au o zi de targ pentru plante sau sunt chiar ocazionali? Mereu cu drag vizitez manastirile...poate e si cu noroc de cumparaturi :)
 

Luciana35

Member
Cele mai multe sunt lunea pentru ca e zi de targ...dar din cate stiu eu se gasesc si in celelalte zile ale saptamanii. Anul trecut in primavara au fost foarte multe muscate si nu erau scumpe (intre 5 si 10 ron ghiveciul cu planta de 15-20 cm).
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc de lamuriri..gata inchei discutia ca ne muta moderatori. daca mai am intrebari prin primavara te bizii cu un mp :D
 

ste

Member
Am scos muscatele afara acu doua zile, nu mai aveam loc in balcon... cf. meteo, noaptea a fost +1 gr dar vad ca sunt foarte bine, oricum lor le place mai racoare
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si pe mine ma paste gandul sa le scot,stiu ca le place racoarea,dar...exista mereu acest mare dar...daca va mai fi inghet?
 

ste

Member
Am scapat de stressul asta, macar teoretic - prognoza locala pe 10 zile pe wether.com
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus