Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Ioana

Member
geranium sau pelargonium

Buna ziua doamnelor,

Am primti si eu de la bunica mea 2 lastari de muscata pe care i-am tinut in apa sa faca radacini si as vrea sa le plantez in pamant. Am inteles ca este important de stabilit daca sunt perene sau anuale si ca in functie de acest criteriu ar trebui sa selectez un anumit sortiment de pamant.

Pot sa va zic ca au frunza fara puf si creata, ac la toate muscatele, daca asta ajuta :D.

Ceva sfaturi pentru plantare?

Multumesc,
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cine ti-a zis tie de pamint specific de plante anuale sau perene? :?
Am inteles eu gresit cumva? :oops:
Daca nu ai cum sa ne arati o poza cu respectiva as inclina catre o muscata englezeasca.
Hai sa vedem ce si cum e si vin si explicatiile ulterior. :D
In primul rind are radacini?Da sau ba? :roll:
 

Ioana

Member
Buna Gabiuta,

Radacini are - de-alea mititele de apa.
Nu cred ca este englezeasca - m-am uitat la pozele cu alea englezesti si nu seamana: are petale mici cat o monede de 1000lei, rotunde si floarea batuta - stiu de asta vara. Alea englezesti imi pare ca au petalele alungite...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Probabil ca sunt muscate zonale, adica cele mai raspandite la noi. Toate muscatele, indiferent de varietate, sunt plante perene. E adevarat ca in timp cam chelesc la baza, devin noduroase, etc. Sunt totusi plante care daca sunt relativ ingrijite se pot pastra multi ani. Indicat este ca in fiecare an sa li se aplice macar o tundere (vei obtine o tufa compacta, frumoasa si plina de flori). Nu exista un sol anume pentru plante anuale sau pentru plante perene. In schimb la toate le place solul bine drenat. Altfel putrezesc radacinile sau baza tulpinii.
 

blueheart_d

Member
care ar fi perioada ideala pt tunderile muscatelor? de cele comune am si eu iar in iarna au chelit. acum incep sa iasa lastari noi si noi frunze.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Februarie-martie asa incat sa le poti corecta aspectul inainte de intrarea puternica in vegetatie.
 

blueheart_d

Member
inseamna ce tre sa-mi fac timp saptamana viitoare sa trec la atac, pana nu face mai multe frunze. la noi vremea e foarte buna si probabil asta le va face sa intre mai repede in vegetatie.
 
A

Anonymous

Guest
ca sa se faca faine,muscatele trebuiesc ciupite o data la 3-4saptamini. Se fac ramuroase si infloresc foarte bogat. Am ascultat sfatul asta,si asa e!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu e obligatoriu dar e recomandabil. :) Depinde si de citi ani le ai in acelasi ghiveci............... :mrgreen:
 
A

Anonymous

Guest
Daca ai gradina,la vreme buna,poti sa le scoti din ghiveci si sa le plantezi direct in pamint. Le merge nemaipomenit!!!!
 

blueheart_d

Member
asta inca n-am incercat. de obicei le puneam pe pervazul de la geam. arata foarte bine. daca le pun in pamant nu risc sa le bata ploaia prea tare avnd in vedere faptul ca putin tind sa se aplece?
 

Simina

Active Member
Muscatele sunt plante destul de rezistente, chiar si in gradina din primavara pana in toamna. Insa va trebui sa le pui intr-un loc cu mult soare, ca sa-ti infloreasca.
Am avut ocazia sa vad muscate zonale puse pe o fasie de teren sub streasina casei, intr-un loc umbros -unde au crescut, dar n-au inflorit. Aceleasi plante, la indemnul meu, au fost mutate intr-un loc cu mult soare. In aproximativ o luna s-a vazut efectul: flori dupa flori.
 

blueheart_d

Member
ale mele sunt cam batrane dar infloresc...... :eek: :eek: de nu se mai opresc. sunt in plin soare. am sa caut in curte un loc insorit si dupa ce le tund si pun lastari la prins sa salvez specia si pt ghivece, planta mama o voi pune in pamant.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hai mai Gabi!!! :( Fugi de acilutza!!!Chiar ti-a inflorit? :? La mine numai au crescut in ultimul timp :roll:
Bravo! :D
 

blueheart_d

Member
sambata am tuns muscatele. o gramada de lastari am pus in apa la prins din ele. sa vedem ce noroc noi avea. pana acum toti lastarii s-au prins in apa.
 

ami

Member
Simina:
Culoarea muscatelor tale este superba! :D
Anul trecut am luat si eu mai multe culori de la Expo Flora,dar nu au rezistat din cauza pamantului.Acum nu mai am multe dar ma bucur in fiecare zi de florile lor(am grena batuta,ciclam batuta,roz simpla,iar noile mele achizitii constau intr-una mov batuta si una mov cu alb in centru,batuta-muscate curgatoare).
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus