Muscate pe balcon - partea a II-a

adrianam

Well-Known Member
Ai numai frumuseti deosebite acolo, Laura!
Sunt foarte frumoase!
A treia de pe primul rand este compacta si infloricioasa?
Daca da, as vrea si eu un butas, in caz ca ai de vanzare si crezi ca se poate prinde acum!
 

laural

Well-Known Member
Adriana nu e chiar infloricioasa, dar floarea, atat forma cat si culoarea e deosebita, asa ca merita. Iti pun la prins mai bine si trimit inradacinata.ok ?
 

laural

Well-Known Member
Gata le-ati pus la adapost ? Si eu trebuie sa fac operatiunea asta cat mai repede...se anunta cu ninsori la noi saptamana viitoare :(
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Asa de rea e vremea pe la voi? Eu am luat in casa doar cactusii ca altfel nu le pot sista udatul. Restul plantelor sunt afara. Brugmansiile sunt in plina floare.
 

popescu gp

Well-Known Member
De inflorit infloresc aproape toate florile ce le mai am,le-a gasit pe toate vrednicia desi le-am bagat la iernat de frica temperaturilor sub 5 grade ce au fost anuntate de diferite statii meteo si care ap0i s-au razgandit si acum temperaturi de pana la maxim 8 grade noaptea,dar nu le mai fac schimbari ca sa nu le mai deranjez;afara au ramas lendrii si cativa achi cu flori( din cei clasici)
 

Genna

New Member
Buna!
Am o muscata mai batranica afara, inca inflorita. Nu stiu ce sa fac cu ea. Anii trecuti nu mai aveam flori pe vremea asta si o taiam la scurt, o imbracam in sac de iarna, pentru plante si o lasam pe balcon, fara geamuri. Anul asta m-am mutat la casa, ma gandeam asa:
- o mai las un pic afara, pana se duc toate florile si apoi o bag intr-o sera mica si o las tot afara
ce parere aveti?
Nu am loc sa o bag in casa, loc in garaj as avea, dar nu are deloc lumina naturala....
 

laural

Well-Known Member
Daca in sera ai minum 3-4 grade cred ca e ok. Eu le iernez in camere neincalzite , dar cu lumina. Am citit ca se ierneaza si in beci ( fara lumina naturala deloc ) dar eu personal nu am incercat...cred totusi ca in acest caz primavara trebuie aduse la lumina mai repede, altfel intra tarziu in vegetatie.
 

Genna

New Member
Nu stiu cat o sa am in sera, o sa pun un termometru. E sera de aia mica din plexi trasparent. Am folosit-o in primavara pentru ceapa, ridichii... Eventual o sa mai pun pe margini niste carton.
Bunica mea punea la iernat muscatele in pivnita, le taia complet, pana la pamant, iar in aprilie le scotea afara. Deveneau f frumoase in vara...
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu le tin iarna in pivnita unde au cam 7-10 gr C dar lumina foarte putina. Muscatele clasice si cele curgatoare rezista in proportie de 90-95%.
Cele englezesti nu mi-au rezistat, pe acelea nu stiu cum sa le trec peste iarna.

Daca in sera nu scade temperatura sub 0 gr C, vor rezista, chiar cu frunze. Daca vor fi nopti geroase- adica sub -5 gr.C, cred ca nu rezista.
Eu le-as tine in garaj, daca este lipit de casa. Acolo sunt sanse mult mai mici sa scada temperatura sub zero grade.
 

Genna

New Member
Da, garajul este lipit de casa, cu acces direct din hol. O sa caut sa imi fac un pic de loc... pe un raft... Deocamdata sunt tot afara, este inca cald.
 

adrianam

Well-Known Member
Da, si la noi este clad inca. Sunt 7-8 grC noaptea.
Le voi cobora in beci cand va scadea temperatura la 0 gr.C noaptea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce va fac muscatele?Cum au trecut iarna?Si cele drepte si cele curgatoare de asemenea.

Eu m-am resemnat :cry:.
La mine nu merg neam si gata.Sunt frumoase,superbisime pana spre primavara.Nu stiu ce se intampla cu ele prin februarie -martie ca se topesc .Anul asta nici macar nu le-am udat decat cu pipeta :-D Mi-au ramas doar 3.
Renunt :rock:
 

geodezia

Well-Known Member
:sun::violetflower:si eu ma resemnez dar nu ma dau batuta

asta din cauza ca din cele de la gommer de anu trecut una a rezistat si a inflorit

bineinteles ca cele obisnuite rosii roz etc sunt mari de 1 m iar cele fitoase au dat coltu
nu mai am nici curgatoare asa multe am vazut ca au scpat vreo 3 dar din fosti lastari plantele batrine au dat coltul definitive
eeee ce sa facem :magnolia:
asat este :clopotel:
 

elianna

Well-Known Member
Eu am renuntat la cele curgatoare. Le treceam cu bine iarna dar incepeau sa faca flori abia prin iulie si faceau de putine flori si aratau jalnic. Am incercat sa le innoisc din butasi, sa le pastrez pe cele mai batrane, cu pamant schimbat, cu ingrasamant dar nimic. Multa munca, chinuiala peste iarna dar fara rezultate. Acum mi-am condus pentru terasa de la etaj un Kiftsgate. Anul asta ar trebui sa infloreasca.
Mai am clasice care la pastrez in beci.
 

leonora

Active Member
Eu nu renunt la muscate,cu toate ca an de an pierd din ele.Anul trecut am polenizat cu pensula florile de muscate,au facut seminte chiar si doua stellare bronze buterfly si vectis volcano,le-am semanat de vreo 10 zile ca m-au incurcat rasadurile de legume si deja am rasarite 4 culori(2 rosu,1 raspbery riplle,1 bronze buterfly).Astept evolutia si la celelalte seminte si sa vad ce culori vor fi...
 
Sus