Muscate pe balcon - partea a II-a

helisananca

Member
Buna ziua dragii mei ,la mine nu este zapada deloc ,in timpul zilei este un soare orbitor iar temperaturile ajung pana la 7 grade ziua si mai mult iar noaptea nu mai sunt cu minus asa ca m-am gandit sa imi scot muscatele in balcon iar ele fiind acum in pivnita din decembrie ! Ce ziceti voi cum ati proceda ?
 

adelinacomanescu

New Member
Sincera sa fiu, ar merge ,dar ziua!
Eu am muscate , dar in sufrageria unde nu fac foc si e cam aceeasi temperatura ca la tine, 7 grade...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Anca tu cunosti cel mai bine evolutia vremii de-a lungul anilor cit ai stat acolo dar totusi cred ca e cam devreme .Eu care sunt adepta calirii plantelor si parca nu m-as aventura.Mai stai macar vreo 2 saptamini si vezi cum evolueaza temperaturile.Acum tu hotarasti.Eu mi-am exprimat doar punctul de vedere. :D
 

helisananca

Member
aveti dreptate este putin cam devreme ,cred ca din cauta mirosului de primavara :oops: mi se trage :rofl: de ex azi e cam racoare .Oricum am sa trag o tura in pivnita sa vad cum arata intai muscatele :!:
Multumescccc :hug:
 

helisananca

Member
Am verificat starea muscatelor,sper ca o temperatura mai ridicata si niste zile insorite mi le vor face iar frumoase,deocamdata sunt inca ok radacinile ,cu toate ca au cam suferit de sete,le-am udat la 1 luna jumatate :( nu stiu ce a fost in capul meu,ma rog am mai taiat din ele ,marea majoritate facusera niste frunze sau nu stiu cum sa le zic precum tijele de la orhidee insa nu asa tari,erau foarte tepene si ridicate insa nu mi s-au parut ok si le-am taiat,le-am udat si cred ca voi incepe sa le aplic si niste ingrasamant,ce ziceti? :?: deocamdata nu am decat niste bete din care sper ca imi vor creste muscatele inapoi mai ales ca e primul meu experiment cu muscate bagate in pivnita iarna,de obicei le pierdeam in iarna si cumparam altele :|
 

Ninutza

Member
Vrei sa le aplici ingrasamant cat stau inca in pivnita ?
Daca radacinile sunt ok o sa-si revina, muscata este planta rezistenta, insa ingrasamant sa le aplici dupa ce le scoti afara si observi ca au inceput sa creasca, asta e parerea mea.
 

helisananca

Member
da as vrea sa le aplic de acum ingrasamnt ca sa fie pregatite pt cand or iesi la lumina,si as mai vrea sa le ud o data pe saptamana daca e nevoie depinde de pamant ca sa le pot trezi...zic....
Nu e bine? :?: :(
 

Ninutza

Member
Ingrasamant se pune cand planta este in vegetatie, ea creste si consuma hrana, cand este in repaus nu are nevoie de hrana, ca si un om care doarme. Cu apa la fel, daca sunt in pivnita, uda-le cat sa fie umede, nu foarte ude ca sa nu-ti putrazesca. Mai ai rabdare pana se incalzeste, dupa ce le scoti la soare, se poate uda mai mult si aplica ingrasamant, daca pamantul este mai vechi.
 

geodezia

Well-Known Member
le am in geam chit ca pe frigurile alea era frig si la geam muscatele mele sunt in plina vegetatie dupa ce le taiasem de la suprafata unele au si facut flori chiar mai frumoase decit vara
asa ca voi avea un start frumos in primavara cu ele
 

helisananca

Member
Ninutza a spus:
Ingrasamant se pune cand planta este in vegetatie, ea creste si consuma hrana, cand este in repaus nu are nevoie de hrana, ca si un om care doarme. Cu apa la fel, daca sunt in pivnita, uda-le cat sa fie umede, nu foarte ude ca sa nu-ti putrazesca. Mai ai rabdare pana se incalzeste, dupa ce le scoti la soare, se poate uda mai mult si aplica ingrasamant, daca pamantul este mai vechi.
Ok multumesc de sfaturi ,atunci mai astept cu ingrasamantul iar apa le voi pune cu masura normal ... :oops: nu mai am rabdare :)
 

helisananca

Member
Am numai temperaturi de 9-10 grade ziua cu soare,la mine sunt sigura ca zapada numai vine,noaptea nu mai sunt cu minus insa sunt in jur de 1 -3 grade maxim pt Moment .O sa ma incumet sa le scot afara eu zic ca o sa reziste ca nu mai da inghetul peste ele
 

helisananca

Member


si am indraznit sa le scot la lumina :) m-a incurajat o vecina care si le-a scos si ea ..acum sa vedem ce o iesii din minunatele bete ramase :oops: sper sa isi revina pt ca anul trecut au fost extra mega floricioase si foarte frumoase :indragostit:
 

repede

New Member
Eu nu am un loc racoros unde sa tin muscatele peste iarna asa ca le-am tinut la geam in casa si nu le-am taiat. Nu au flori dar sunt infrunzite bine, si chiar au inceput sa apara bobocei.
Intrebarea mea este daca le pot taia acum pt ca nu-mi plac muscatele cu bete lungi ci tufe mai mici. Dar nu stiu daca nu le dauneaza. Se pot taia oricand? Intentionez sa le duc in mai la tara, in gradina.
Multumesc :D
 

helisananca

Member
ale mele sunt jalnice sincer cred ca nu voi salva multe din ele :( nu au nici o frunza doar niste bete,unele verzi altele uscate :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
repede a spus:
Intrebarea mea este daca le pot taia acum pt ca nu-mi plac muscatele cu bete lungi ci tufe mai mici.
Multumesc :D
Eu zic sa mai astepti putin, vreo 2 saptamani, sa se mai lungeasca putin ziua, ca dupa taiere sa nu creasca prea lungi lastarii in cautarea luminii.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
helisananca a spus:
ale mele sunt jalnice sincer cred ca nu voi salva multe din ele :( nu au nici o frunza doar niste bete,unele verzi altele uscate :(
Nu te supara, dar chiar ca arata vai de mama lor, saracele :rofl: La halul in care sunt nu prea cred ca le va merge bine afara, ar avea nevoie probabil de temperaturi totusi mai blande. Eu in locul tau le-as duce in casa pana se inzdravenesc putin si vezi care reuseste sa se puna pe picioare
 

helisananca

Member
Nu am loc in casa, le-am tinut in pivnita si cam asta a fost rezultatul pana acum .Temperaturile sunt rezonabile zic eu noaptea nu mai sunt cu minus iar in timpul zilei avem 10 grade ,stau doar de cateva zile afara.
Si cand te gandesti ca erau anul trecut de vis ,cam asa aratau
 
Sus