Muscate pe balcon - partea a II-a

IoanaTweety

Active Member
Vin si eu cu o intrebare: daca le las in jardinierele in care sunt acum pe balcon la 7-10 grade la iarna e ok, nu? Vor inflori la fel oare vara viitoare?
 

elianna

Well-Known Member
Inteleg ca balconul e inchis. Se dezvolta foarte bine la temperatura asta. Cand locuiam la bloc asa le tineam si erau pline de flori si iarna.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Intrebarea era CIND sa fac transferul ?Zilele astea ar fi ok??S :gandit: Sau sa mai astept sa fie mai frigut?
Eu zic ca le poti scoate din pamant,plantezi in ghivece dar mai lasa-le afara.Sigur ,la voi inca nu brumeaza.
 

laural

Well-Known Member
IoanaTweety a spus:
Vin si eu cu o intrebare: daca le las in jardinierele in care sunt acum pe balcon la 7-10 grade la iarna e ok, nu? Vor inflori la fel oare vara viitoare?

Fara probleme...le place mai mult pe racoare, si oricum le uzi mai rar, sa fie mai mult uscat substratul dacat umed :D
 

kerkyra

Well-Known Member
De o perioada nu mai reusesc sa prind lastari de muscate. Am pus ochii la serviciu pe o muscata rosie zonala, obisnuita dar foarte frumoasa si as vrea sa prind un lastar. Acum ar merge? Citisem undeva, mai demult, ca lastarul ar trebui taiat pe nod. Asa este sau se taie intre noduri? Ar merge mai bine in pastila de turba sau pamant? Cum ma sfatuiti sa fac sa am sanse mai mari de a-l prinde?
 

leonora

Active Member
Butasul se taie sub nod,se rup frunzele de la baza lasand doar varful cu frunze.Eu il pun in pamant din comert si ud foarte putin prin pulverizare pana apar radacinile,in pahar transparent.Nu tot timpul reusesc sa prind butasi.
 

laural

Well-Known Member
E mai bine la primavara, dar se poate si acum. Muscatele zonale obisnuite, de obicei nu fac figuri si se prind destul de usor :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Acum ceva ani prindeam fara probleme. De la un timp nu imi mai iese figura, mai mult, mi-au murit pe capete muscatele, dar am dat vina pe soarele prea puternic. Iar cele cumparate din magazin, nici o sansa nu au. As incerca acum cu aceasta zonala rosie, cu flori mari, o frumusete! Multumesc pentru sfaturi!
 

Framboise

New Member
Am o muscata tare frumusica, a fost toata vara pe balcon si i-a mers tare bine. Acum doua saptamini am adus-o in bucatarie unde nu incalzesc, totusi e plina de frunze galbene :-( Nu stiu unde sa o tin, mi-e teama ca o pierd. Afara nu o pot lasa, e prea frig acum.
 

lelia

Well-Known Member
Nu e o problema daca a pirdut frunzele ,daca spui ca in bucatarie nu-i cald, poate ierna acolo .Ai grija cu apa ,mai rarut sa nu putrezeasca radacinile .frunzele s-au ingalbenit de la diferentele de mediu sau are ceva daunatori .Dar muscatele sunt rezistente daca sunt bine inradacinate .Bafta ! sa treaca iarna cu bine !
 

adrianam

Well-Known Member
Asa cum spune si Lelia, este important sa o uzi abia dupa ce se usuca pamantul, altfel ii vor putrezi radacinile. Nu ai spus daca este muscata obisnuita sau curgatoare.
In general cele obisnuite sunt mai rezistente- chiar daca pierd toate frunzele, pot sa ierneze si in pungi inchise tinute in beci.
Pe cele curgatoare le-am iernat si pe ele in beci, isi pierd aproape toate frunzele, dar rezista binisor pana in primavara, cu conditia sa nu fie prea batrana radacina si sa nu le ud decat cand este uscat pamantul.
 

Framboise

New Member
Multumesc mult de sfaturi. Este o muscata obisnuita. De fapt am in total trei muscate, celelalte doua sint la fereastra unde am si caloriferul insa nu incalzesc decit seara. Si celelalte au frunze galbene, dar cea din bucatarie parca cel mai mult pentru ca este si cea mai plina de frunze si flori.
In beci din pacate nu pot sa le tin pentru ca e o bezna totala.
 

elianna

Well-Known Member
Iarna trecuta am facut un experiment si le-am tinut in beci, in bezna totala. Le-am udat o singura data pentru ca ... am uitat. In primavara le-am scos la lumina, le-am udat iar cand au inceput sa dea frunze le-am schimbat pamantul. Au inflorit frumos toata vara si cele obisnuite si cele curgatoare.
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: :rofl: eu le-am scurtat ciufu le-am pus la geam le-am dat apa 1 dat pe saptamina si acum le da lastari noi sa vedeti ca o sa ma flori de anu nou
na acu ce sa le fac daca au chelit de tot am cimpavit si le da frunze noi :( :( :(
asta e
 
Sus