Muscate pe balcon - partea a II-a

daisy111

Active Member
Nu sunt imbatranite deloc,sunt puiuti cumparati in primavara,nu sunt crescute nici mari.Alt motiv care ar putea fi? :hug:
 

Neriya

Member
daisy111 a spus:
Frumoase Lexa. :marfa:
Voi ce le faceti la muscatele curgatoare de au frunze?ca ale mele au chelit de tot de frunze,s-au uscat una cate una si nu stiu cauza,dar de inflorit infloresc non - stop.Ingrasamant le pun o data la 1-2 saptamani,la indicatiile de pe sticla,asa ca.....Nu vi se pare ciudat ? oare care este motivul? :?
asa am patit si eu cu cateva din ele, cred ca le ataca ceva.Le-am dat cu insecticid si cu fungicid zilele trecute, astept sa vad daca tratamentul da vreun rezultat.
 

daisy111

Active Member
Anca,este vorba de aceasta jardiniera ,dar nu numai ea,o mai am pe asta care la fel a pierdut frunze,dar acum a inceput sa se mai imbrace cat de cat.In schimb,cele din prima poza nu sunt decat niste bete cu cateva flori.
Pozele ce le-am pus,sunt facute mai acum o luna si ceva. :D
 

daisy111

Active Member
Ar fi o idee,dar au soare doar dimineata de la ora 8 pana pe la 10,ca pe urma se muta soarele si nu il mai vede pana a doua zi. :gandit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu le-am mutat la umbra.S-au cam ars de la soarele asta din ultimele saptamini :( Sper sa isi revina.

Leonora si Laura aveti muscatel tare frumoase.sa va traiasca fetelor! :rose:
 

tama

Member
ff frumoase.
si curgatoarele mele incep sa cheleasca
muscatele mele, daca am fost vara asta plecata cate 3 saptamani o luna nu au mai fost asa ingrijite si nu au inflorit asa cum vroiam.
dupa ce am revenit din concediu m=am ocupat de ele, le=am mutat locul, le-am dat ingrasamant si deja incep sa faca flori mari, frumoase
zilele astea o sa pun si eu ceva poze
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt intr-o mare dilema intrebacioasa :)
Cei/cele care au avut muscate puse direct in gradina cam care ar fi perioada ideala de a le scoate si pune in ghivece spre a fi pastrate pe timp de iarna ???
Ma gindesc sa aibe si o perioada de acomodare cu ghiveciul sau sunt sufficient de cumsecade ca sa se obisnuiasca repede cu noul locas?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intrebarea era CIND sa fac transferul ?Zilele astea ar fi ok??S :gandit: Sau sa mai astept sa fie mai frigut?
 
Sus