Muscate pe balcon - partea a II-a

Dea

Active Member
Minunate muscate!! :clap: Toate imi plac, dar cea alba este deosebita, are o forma a florii foarte delicata!
 

Aimee

Member
daisy111 a spus:
Foarte frumoasa!Dar prima si ultima sunt foarte delicate! :clap: :visator:
Multumesc! Pe prima am cumparat-o anul trecut, dar saraca nu a mai inflorit in vara din cauza caldurii. Asa ca ma bucur ca acum a inflorit si mai are doi boboci. Ultima are frunzele inchise la culoare si se vad frumos in contrast cu floarea.
Dea a spus:
Minunate muscate!! :clap: Toate imi plac, dar cea alba este deosebita, are o forma a florii foarte delicata!
Da, si mie imi pare deosebita cea alba, cu petalele rotunde si se vad frumos staminele rosii intre petalele albe. Mai am una alba, dar e clasica, nu are forma asa frumoasa.
 

alirare

Member
am avut acum 2 ani 10 jardiniere cu muscate curgatoare de soiul acesta.

mi-a spus cineva (din experienta proprie) k trebuie reinoite in fiecare an, k nu trec iarna. oare e adevarat ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu le am pe toate din anul trecut dar....nu le-am udat decit o singura data asta iarna si au fost tinute la frig .Adica citeva grade peste 0.
Deci se poate.
Perioada de primavara cind tenteaza sa le pui apa e cea mai dificila (din experienta :mrgreen: ) ca atunci abia le poti pierde. Cum am patit eu acum vreo 2 ani..... :D
 

alirare

Member
ale mele au stat la vreo 18 grade, au fost inflorite pana prin ianuarie(timp in care le-am tot udat), apoi le-am udat mai rar. dupa care au inceput sa se usuce
 

anknic

Active Member
azi era chiar plina, da' nu am avut timp sa pozez ca am trecut pe la tara doar ca sa ud veranda si foisorul.

...oricum trebuia! ca o astept de un an jumate sa infloreasca :)
 

laural

Well-Known Member
La mine cea mai grabita a fost prefereta mea, Diana Palmer



Si americanca e foarte generoasa:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Chiar ca splendide!
La mine Caliope arata senzational; dar nici cu ea nu mi-e rusine:
 

daisy111

Active Member
Frumoase toate!!!! :visator: Ce mult imi plac astea parca decupate pe la varfurile petalelor. :indragostit:
Le am si eu pe ale mele inflorite:
 
Sus