Muscate pe balcon - partea a II-a

leonora

Active Member
Ti-ai suparat soacra,foarte rau :),eu am munca de lamurire cu maica-mea,cand o vizitez si vreau sa-i tund muscatele si ea sa nu ma ating de ele,sa fac ce vreau cu ale mele :rofl: .
 

tama

Member
:rofl: asa s=a nascut ea, suparata :roll:
e suparata ca eu cand m=am mutat mi=am luat si florile. desi aveam de gand sa le las pana in primavara asta acolo, numai ca ea uda doar florile ei, pe ale mele le lasa sa moara de sete :(

asa am vazut si eu ca nu vor mai scadea temperaturile sub 0 si le=am lasat afara sub cerul liber
astazi, daca nu ploua, le voi aseza undeva mai la adapost
 

laural

Well-Known Member
Am scos si eu, de ieri, afara cateva din muscate, ca sunt tare tare ingramadite....nu cred ca a fost sub 4 grade noaptea la noi, dar am inteles ca se mai raceste vremea, asa ca inca nu le pot instala afara :(
 

MASCHA

Active Member
Azi am scos muscatele afara sub o streasina sa nu le ude ploaia ,sper sa nu aiba nimic la o minima de 4 gr.
 

popescu gp

Well-Known Member
Muscatele prefera zona montana din cauza racorii si acest lucru este atestat si de pastrarea lor bine peste iarna intr-o temperatura mai scazuta.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pe la mijlocul lui aprilie am vazut si prognoze cu nopti cu -1. Le-as scoate si eu afara ca sigur le-ar placea ploaia de acum...dar mi-e ca ma risc cu ele. Si sa ma mai trambalez cu ghivecele cand in casa cand afara parca nu-mi vine
 

anknic

Active Member
eu am scos sambata o jardiniera cu muscate zonale afara. erau cam etiolate saracele. marti cand am ajuns iar la tara le-am vazut mai inverzite...asa ca am scos toate muscatele zonale. pe alea curgatoare parca nu m-as risca inca...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:mrgreen: eu le am afara de vreo 2-3 zile :mrgreen: ...Eu sunt Trica fara frica :tavalit:
Daca au rezistat ele in decembrie afara si le-a prins si inghetul si nu au patit nimic cum sa nu reziste in aprilie ? :)
 

Aimee

Member
Eu tin muscatele mereu pe balcon, care este inchis, dar nu cu termopan, asa ca e rece in el cand e frig afara. Iarna trecuta cand a fost foarte ger erau pline de flori.
 

anknic

Active Member
in we asta scot afara si muscatele curgatoare. se pare ca totusi sub 5-6 grade noaptea nu o sa mai fie.
 

ghia_don

Active Member
Gata, le-am dat afara! Le-am tuns, ciupit si udat un pic si le-am lasat la aer sa-si revina dupa iarna asta lunga.. :)
 

daisy111

Active Member
Atunci o sa-i mai tin in casa,numai ca astazi la cat de cald a fost,m-a cam mancat rau palmele sa scot florile afara :rofl: am dat doar bouga,fucsiile si o lantana alba.
 
Sus