Muscate pe balcon - partea a II-a

leonora

Active Member
Le place la racoare,eu m-am grabit sa le bag in casa si acum risc sa pierd 4 culori ce imi placeau,li s-a innegrit tulpina :x .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dle Popescu eu abia ieri am bagat muscatele in casa :giggle: .Noroc ca nu a plouat ca sa le bag cu pamintul ud caci eu le tin intr-o camera complet neincalzita alaturi de leandrii si aveam toate sansele sa putrezeasca asa cum am mai patit intr-un an.De atunci mi-a fost invatare de minte. :D .
 

leonora

Active Member
Deja am mai multe pierderi la muscate,cele din Belgia le-am pierdut,nici varfurile nu s-au prins de la ele :( .In schimb am luat de la maica-mea zonale comune, varfuri puse in pamant in noiembrie si au frunzulite noi.
 

laural

Well-Known Member
leonora a spus:
Deja am mai multe pierderi la muscate,cele din Belgia le-am pierdut,nici varfurile nu s-au prins de la ele :( .In schimb am luat de la maica-mea zonale comune, varfuri puse in pamant in noiembrie si au frunzulite noi.
Asa e draga mea, cele comerciale sunt mai rezistente...iar cele de colectie sunt mai deosebite dar si mai fitoase :rofl:
 

leonora

Active Member
Laura sunt fitoase rau de tot cele straineze,la Dylan Cheron tulpina s-a innegrit cu toate ca nu am udat des, doar cand pamantul era foarte uscat,am pus varful in pamant acum sa vad daca se prinde.
 

laural

Well-Known Member
leonora a spus:
Laura sunt fitoase rau de tot cele straineze,la Dylan Cheron tulpina s-a innegrit cu toate ca nu am udat des, doar cand pamantul era foarte uscat,am pus varful in pamant acum sa vad daca se prinde.
Ce rau imi pare :( Si eu am mai pierdut din ele, dar nu ma las :incapatanat: ....poate nu ar fi rau sa dai si cu un fungiid.....eu le-am pirdut cand le-a udat mama cu muuuuulta apa, de nu a mai apucat substratul sa se ususce...acum e din nou la mine ( mama ) si ma tot rog de ea apropape zilnic sa nu imi mai ude florile....si ea draguta "dar saracele erau asa uscate ! " :eek:f:
 

laural

Well-Known Member
Si pt. ca discutam de soiurile comerciale uite 3 Classic Grand Prix in jardiniera

din pacate nu am loc sa le tin asa peste iarna....
sa va arat si puiutii ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
leonora a spus:
:( .In schimb am luat de la maica-mea zonale comune, varfuri puse in pamant in noiembrie si au frunzulite noi.
Vezi ca frunzulitele noi sunt de multe ori inselatoare .Nu e si neapara necesar sa aibe si radacini.Asteapta pina in primavara.Dar acestea mici,puse de curind sa le tii mai la caldura .
 

leonora

Active Member
Da, pot fi inselatoare frunzulitele dar sper si eu sa faca si radacini,nu-i bai daca nu se prind ca sunt cele comune.
 

popescu gp

Well-Known Member
Super Laural;asta inseamna ca ai conditii f. bune pentru iernarea lor caci altfel incepeau sa se usuce,iar flori nici gand.
 
Sus