Muscate pe balcon - partea a II-a

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Zilele astea au fost prima oara udate dupa sfirsitul lunii noiembrie cind le-am bagat in casa :D
 

laural

Well-Known Member
sannamaria a spus:
atata bine Gabiuta :clap: spune-le ca mai e un pic si afara cu ele :rofl:
Da, chiar asa mai e doar un pic, un piiiiiiiiiiiic pana la primavara :rofl:
Gabiuta arata chiar bine :D O sa ai jardiniere inflorite devreme :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sper sa treaca cu bine cele citeva...luni care au mai ramas de iarna :p ca anul trecut am avut ceva pierderi.Nici nu le tund pina cind nu va fi cald binisor.
 

Dea

Active Member
Ce bine ca ai "camera frigorifica" Gabiuta! Si arata foarte bine, cu siguranta vor trece cu brio peste iarna!
Ale mele sunt in beci, anul acesta cu ceva mai multa protectie. Anul trecut le-am pierdut aproape in intregime.
 

laural

Well-Known Member
Eu am pierderi mari la muscatele regale....in aceleasi conditii muscatelor zonale le merge bine, dar cele regale vad ca ma tot lasa una cate una :cry: . Vor mai multa lumina :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Laura sunt mult mai sensibile.Le tii macar la o temperatura agreabila?Nici prea rece dar nici cald.Cred ca in jur de 14-15 gr e tocmai bine.Daca poti evident....Ar fi pacat ca tu ai muscate frumoase.
 

laural

Well-Known Member
Sunt pe un hol neincalzit, temperature cred ca e ok, cu lumina e problema...cele care stau chiar la geam, pe pervaz sunt super ok, dar cele care " nu au prins loc la geam " sunt suparate :(
 

leonora

Active Member
Laura nici la mine cele regale nu le place,mai am doar una.Am mai schimbat locul la unele muscate,sa aiba lumina,sper pana la primavara sa nu am multe pierderi.
 

laural

Well-Known Member
Pierderi o sa avem...dar lasa ca ne vin "Gommeritele" :rofl: :rofl: si o sa avem flori de la ele la anul :tavalit:
 

leonora

Active Member
Macar la tine au inflorit mai multe anul trecut,la mine doar doua,poate anul acesta si celelalte doua vor binevoi sa infloreasca :( .
 

anknic

Active Member
mie muscatele englezesti mi-au decedat toate prin inghet in iarna 2011-2012 din cauza ca tata a lasat usa deschisa spre garaj. acum restul de muscate (englezesti nu mai am, dar am o stelata gomerita) sunt in aceeasi camera, dar usa spre garaj sta inchisa mereu si vad ca toate muscatele-s bine-merci. cateva din cele curgatoare au si flori. cred ca asta e locul castigator: au lumina si racoare, temp.nu scade sub 5 grade, le ud cam la 3 sapt.

or sa imi vina de la gomez si ceva englezesti, dar cred ca le inmultesc inainte sa am curaj sa le las la iernat tot acolo...astea mi-au parut cele mai pretentioase peste iarna...mai naspa e ca desi am dat la o gramada de lume din ele...nimeni nu le mai are pt.ca le-au murit in aceeasi iarna :(
 

belisima

Well-Known Member
eu am cateva la iernat intr-un hol cu 14 grade,s-au ingalbenit si -s vai de ele,si unele aruncate in beci unde e bezna,o duc nemaipomenit... :?
 
Sus