Muscate din seminte

presco

Active Member
Am semnat si eu intr-o seara muscate zonale si a doua zi erau deja incoltite. Vad ca incoltesc fara probleme.
 

serbo

Member






Nu stiu daca mai este de actualitate acest subiect dar am vrut sa va arat evolutia in timp a acelor muscate din seminte plantate in decembrie 2009. Asa arata muscatele curgatoare si zonale astazi.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am semanat si eu zilele trecute un pliculet de seminte si vad ca au rasarit si arata bine cam 8 plantute. M-as bucura sa am succes cu ele, sa ajunga mari si cu floricele.
 

Luciana35

Member
Nu o sa ai probleme cu ele. Eu am toate muscatele zonale din seminte. Le-a mers tare bine, au crescut repede si au inflorit in acelasi an.
 

gabriela61

Member
Buna dimineata.Nu cred ca este prea tarziu sa va intreb de unde cumparati seminte de muscate.Am avut si eu dar numai un pliculet aduse de cineva din Spania si au iesit repede si plicul il aveam eu de 3 ani.Nu au incoltit chiar toate dar a fost ok.M-ar interesa sa gasesc sa cumpar seminte.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu am gasit seminte de musate intr-un magazin de profil agro cu seminte si si toate alea .....aum vreo trei ani ,sigur o sa gasesti la primavara :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Gabriela, eu am luat din Praktiker in primavara. Uita-te prin magazinele Pk, Baumax, pe unde au seminte, nu sunt mereu dar gasesti. Cred ca am si vazut recent in Pk.
Mie mi-au germinat bine, dar apoi s-a intamplat ceva cu ele si au stagnat, apoi s-au dus. In schimb colegei care a cumparat si ea seminte i-au crescut maricele, una chiar a inflorit acum.
 

Nicola

Member
Ieri am pus si eu seminte de muscate. Sunt curioasa cand isi fac aparitia. Pana atunci, descantece pe langa tavita:rofl:)
 

Nicola

Member
Oricat ar parea de incredibil au inceput sa apara:) nu ma asteptam asa repede.. E prima oara cand ma incumet cu seminte. Am uitat sa specific, sunt curgatoare.
 

kerkyra

Well-Known Member
Bravo! La mine vad ca nu misca. Am senzatia ca nu le plac noile tavite de rasaduri din Lidl. De unde ai luat seminte de muscate curgatoare?
 

Nicola

Member
De la Truffaut. Din Franta.. Le-am luat asa, fara sperante prea mari, de obicei cumpar butasi inradacinati:)
 
Ultima editare:

belisima

Well-Known Member
am si eu o curgatoare din seminet de la Florian, nu prea se merita cu curgatoarele a avut 5 sem in pachet, rasarita o planta
cele zonale cred ca erau de la agrosel am deja vreo 14 plantute dintr un pachetel,
 

Aimee

Member
La cate frunze le transplantez? 3-4?
Nu am pus niciodata seminte de curgatoare, dar eu pe cele zonale le transplantez cand au doua frunze normale, deci nu le iau la socoteala pe primele, care apar cand ies din seminte.
Am pus si eu seminte din productie proprie si azi am transplantat deja pe cele mai harnicute. De germinat germineaza diferit, sunt unele care au iesit abia ieri, dupa foarte multe zile fata de primele.
 

elena roxana

New Member
dar din seminte culese din muscata proprie ati incercat? as fi interesata modul de recoltare si cat timp se lasa la uscat..
 

leonora

Active Member
Eu am polenizat anul trecut muscatele,semintele se recolteaza cand sunt negre pe tija,trebuie urmarite...le-am semanat si sunt in stadiu asta acum
 
Sus