Muscate din seminte

madairina

Member
Am plantat si eu seminte de mucate si au incoltit foarte repede.
Prima poza e din 28.01.2010 a doua din 31.01.2010 si ultima facuta azi 01.02.2010.

 

diana999

Active Member
Felicitari.Ai fost inspirata :D Eu n-am avut rabdare si le-am pus toate intr-un loc.de unde ai cumparat plicurile cu semintze?
 

madairina

Member
Abia anul acesta le-am plantat. Dar vreau sa zic ca au incoltit in 2 zile si au crescut foarte repede. Vedem la vara ce culoare au.
 

diana999

Active Member
Muscatele mele au germinat majoritatea,si acum s-au cam uscat :( la ce temp. trebuie tzinute dupa ce germineaza?voi in ce conditzii le tzinetzi?
 

veretregn

Active Member
diana999 a spus:
Muscatele mele au germinat majoritatea,si acum s-au cam uscat :( la ce temp. trebuie tzinute dupa ce germineaza?voi in ce conditzii le tzinetzi?
La mine au germinat la 21 - 24°C si apoi, dupa o saptamana, le-am transplantat in ghivece de plastic de 9 cm, la o temperatura de 14 - 15°C grade pe pervaz. Se dezvolta incet, insa este in regula.

Pelargonium are nevoie de mult soare. Iarna ziua este mai scurta si in plus unghiul sub care soarele cade este mai mic decat vara, deci si intensitatea luminii este mai mica. Poti plasa un neon la 25 de cm de plante pentru a creste intensitatea. Evita lumina alba rece de neon si alege lumina alba-calda. Nu folosi lumina foarte calda si nu lasa neonul sa mearga mai mult de 15 - 16 ore pe zi. Ai putea chiar sa lungesti ziua si sa il pui in functiune de la 4 la 8 seara. Asta inseamna cam 10 KWh pe luna, pentru un corp cu 2 tuburi de 18 W, suficient pentru 10 ghivece. Un aspirator consuma aprox. 2 KWh. Eu nu am folosit metoda asta la geranium.

Din aceste motive, trebuie sa reduci temperatura, altfel plantele tale vor creste plapand si apoi vor intra in colaps. Totodata atentie cu apa: uda cu grija, nu lasa pamantul sa balteasca, insa nici sa se usuce. La plantutele crescute din seminte, din cauza temperaturilor mai ridicate, a ventilatiei scazute a aerului, se pot forma tot felul de ciuperci, precum si musculite, ale caror larve (viermi) sunt micute, transparente si se hranesc cu radacinile plantelor. Aerisirea zilnica este deci foarte importanta. Pentru suplimentarea consumului azotului din aer, poti sa pui intr-un mic bol alaturi de plante niste apa calduta, un varf de cutit de zahar si un pic de drojdie uscata. Niste anti-fungicid si insecticid poate fi aplicat cu grija.

In incheiere, as vrea sa iti aduc aminte de umiditatea aerului. Datorita incalzirii pe timpul iernii, in incinta caselor noastre aerul tinde sa se usuce. Nu stiu unde sunt amplasate plantele tale, insa am sa iau in considerare si aceste aspecte. Afara, chiar si in timpul caniculei, umiditatea din aer este mai ridicata de cat in locuinte. Asta depinde de modalitatea de incalzire, de izolatie etc. Umiditatea din aer din jrul plantei o poti creste lasand o farfurie cu apa alaturi. Apa se va evapora constant si trebuie doar sa completezi.
 

serbo

Member
Si la muscatele mele din seminte s-a mai ingalbenit cate o frunza iar unele plantute s-au inrosit. O fi din cauza aerului uscat? Alta cauza nu vad in conditiile in care stau pe un pervaz iar seara le mai pun sub un bec economic si le ud regulat astfel incat pamantul sa fie tot timpul umed dar sa nu musteasca. Problema cu inrositul cred ca e de la soare. Pana acum le-am tinut pe pervaz spre sud si am avut soare puternic cateva zile. Acum le-am mutat spre est. Ce spuneti? Oare isi revin?

Cat despre seminte de muscate curgatoare.... uffff.... Am batut ieri toate magazinele si nu am gasit decat zonale, de la Agrosel si Gartenland. Nici urma de curgatoare :cry:
 

Fleur

Active Member
Atentie la apa fiindca muscatele nu iubesc umiditatea. Lasati pamantul sa se usuce intre 2 udari.
 

gabiee

Active Member
am semanat si eu muscate tiroleze sambata seara , si azi am vazut ca unul a rasarit :D
tare ma bucur , nu credeam ca voi reusi , sper sa rasara si celelate seminte
 
Sus