Muscate din seminte

adana

Member
numauita,sunt minunate.si au iesit din toate culorile.esti o norocoasa.ai dreptate,treb neaparat sa repeti experimentul si anul viitor
 
2 floricele de muscate cred ca vor sa faca seminte. Din mijlocul lor au crescut un fel de tije lungi de vreo 1,5 cm si groase de vreo 1,5 mm. Cand se vor usca vor fi bune de recoltat si plantat?
 

Leanna

Member
Interesesant experimentul :D Credeam ca va dura mai mult pina la inflorire.Bravo :clap: :clap: :clap: Voi incerca si eu primavara :)
 

serbo

Member
Am gasit si eu seminte de muscate curgatoare (asa scrie pe plic). Le-am plantat si dupa 5 zile au iesit 10 din 24. Sper sa evolueze bine. Am pus si butasi la prins, au facut radacini, dar cand i-am mutat in ghivece individuale s-au ofilit - nu stiu cu ce am gresit.
 

mymo

Active Member
Spune-ne mai multe despre muscatele tale,cand ai pus semintele,in ce pamant,in cat timp au germinat.....si daca ai pune si vreo doua poze :dans:
Eu nu am pus seminte de muscate,dar in posturile de mai sus fetele spun ca au pus seminte de curgatoare si au iesit zonale,eu tin pumnii sa fie curgatoare,dar daca ies zonale sa nu te superi ca si ele sunt foarte frumoase :D
 

serbo

Member
Semintele le-am pus pe 22 decembrie in pamant pentru muscate. Inainte de plantare am stropit si pamantul si semintele cu Topsin. Pe 27 au aparut primele plantute. Astazi am 12 din 24 si sper sa mai apara si altele. Am vazut ce spuneau fetele despre muscatele curgatoare care au iesit zonale si incep sa cred ca si ale mele vor fi la fel. Sunt cam paroase si la cele curgatoare nu am vazut atat de mult puf. Dar o sa vedem cand apar primele frunze normale cum arata si ce soi or fi. Oricum nu conteaza, muscate sa fie ca tare imi sunt dragi. Acum le tin sub o lampa cu bec economic si s-au inverzit frumos. O sa fac azi si niste poze si o sa incerc sa le pun pe forum.
 

mymo

Active Member
Foarte bine arata,ai fost inspirata cand ai pus cate o samanta in pahar,nu te mai chinui sa le repici. :clap:
 

diana999

Active Member
au germinat si semintzele mele de muscate[2 firme diferite.parca cele de agosel sunt ceva mai bune]le-am pus intr-un pahar....nu m-am asteptat sa germineze :D le-am semanat in 19.01 si acum au catziva cm.nu prea stiu cum sa le ud :oops:
 

serbo

Member
La mine in casa e foarte cald si dupa cum ati vazut in paharele nu e prea mult pamant si se usuca repede. In conditiile astea, eu le ud la doua zile dar cu putina apa. Pana acum au mers bine si toate au cate trei frunzulite. Pun si poze cat de curand. Va rog sa-mi spuneti si mie unde ati gasit seminte de muscate de la Agrosel. In Iasi am tot cautat si nu gasesc nicaieri. Semintele puse de mine sunt luate de pe internet, de la o firma din Arad care le aduce din Germania. Au germinat cam 1/3 , asa ca as incerca si alta firma
 

ghia_don

Active Member
Seminte de la Agrosel gasesti acum in Practiker, Selgros, Kaufland, la Metro si Dedeman inca n-am vazut.
 

serbo

Member
Multumesc pentru raspunsuri! Trebuie sa ma mobilizez pentru campania de primavara si sa incep sa umblu dupa seminte. Sper sa gasesc si de muscate. Anul asta mi-am propus sa nu am nici un pervaz fara ele. Ce o sa fac la iarna...inca nu stiu. Si asa iarna asta am umplut casa de flori si paharute cu seminte...de am zis ca ma arunca ai mei in strada cu tot cu ele
 
Sus