Muscate din seminte

isabella

Active Member
serbo a spus:
Si eu incerc de multa vreme sa inmultesc niste muscate curgatoare dar nu reusesc sa gasesc o varianta viabila. Am pus butasi in apa, in pamant, am udat (uneori mai mult si au putrezit, uneori mai putin si s-au uscat), am pus si hormon de inradacinare si tot nu a iesit nimic :cry:
As incerca si cu seminte dar nu gasesc nicaieri muscate curgatoare. Voi pe unde ati gasit si eventual de la ce firma?
Seminte de muscate curgatoate am cumparat de la Agrosel si au iesit curgatoare :D Intr-adevar muscatele curgatoare se inmultesc putin mai greu din butasi decat cele zonale ( o spun din experienta proprie ). In toamna am taiat cativa butasi de m.curgatoare si i-am pus la inradacinat in pamant , cred ca in 6 luni i-am dat de maxim 6 ori , s-au prins cam jumatate :D
 

isabella

Active Member
numauita , arata foarte bine muscatele tale , abia astept sa le vad inflorite . Sa fie sanatoase si sa creasca mari si frumoase :D
 

mihai63

Member
numauita,la inceput eram un pic sceptic.....mea culpa.....dar acum nu pot decat sa te felicit :clap:
Florile sunt tare gingase si plantele par sanatoase,se vede ca ai mare grija de ele.Bravo!
 

numauita

Member
Multumesc.
Eu cred ca a fost un experiment usor, nu au avut nevoie de ingrijiri speciale, le-am tinut tot timpul afara si au trecut prin ploi zdravene.
Pamantul a fost din curte fara nimic altceva.
Am sase muscate sanatoase dintr-un plic de seminte.

Imi plac foarte mult si la anu repet experimentu.
 
Sus