Muscate din seminte

numauita

Member
Cred ca erau deja din pamant cand am facut rasadurile, altfel nu imi explic. Sunt niste melci mici de tot fara cochilie, ii stiu ca imi terorizeaza capsunile cand se coc.
Eu folosesc pamantul din curte.
 

isabella

Active Member
Offf, imi pare rau, ii stiu pe nenorocitii fara cochilie :( Iti doresc mult succes cu muscatele :D
 

numauita

Member
Rasadurile puse in giveche mici se comporta foarte bine, sunt pe o masa afara, iar cele din jardiniera unele parca sunt mancate(este pe pamant), arata cam nasol.

Aici este muscata din ghiveci:

 

iraira

Member
Eu nu folosesc pentru rasaduri pamant de gradina...cumpar de la magazine pt ca de obicei e tratat, iar rasadurile sunt tare sensibile.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Complet off-topic:Simonaaaaaaa..........exceptional avatar ti-ai pus.Exceptional !!!!.Stiu si cine l-a facut :rofl:
 

serbo

Member
Si eu incerc de multa vreme sa inmultesc niste muscate curgatoare dar nu reusesc sa gasesc o varianta viabila. Am pus butasi in apa, in pamant, am udat (uneori mai mult si au putrezit, uneori mai putin si s-au uscat), am pus si hormon de inradacinare si tot nu a iesit nimic :cry:
As incerca si cu seminte dar nu gasesc nicaieri muscate curgatoare. Voi pe unde ati gasit si eventual de la ce firma?
 

ana popa

Member
serbo a spus:
As incerca si cu seminte dar nu gasesc nicaieri muscate curgatoare. Voi pe unde ati gasit si eventual de la ce firma?
Din semintele de muscate curgatoare, care le-am luat anul trecut, au iesit muscate zonale. Cum pe piata am vazut seminte de muscate curgatoare doar de la o firma, s-ar putea ca fetele sa aiba si ele tot muscate zonale.
 

serbo

Member
Multumesc pentru raspuns. Cam aiurea mi se pare sa vinzi muscate zonale sub numele de curgatoare... Totusi exista vreo solutie pentru inmultirea prin butasi? Am citit toate mesajele de pe forum pe tema asta si nu reusesc sa trag o concluzie. Ma intreb cum fac cei care le vand... le fac oare din butasi... :?
 

albela

Active Member
Eu am inmultit muscate curgatoare in toamna prin lastari cam de 5 ochiuri curatati de frunze (mai putin 2 de la partea superioara) si bagati in pamant cel putin 2 ochiuri. S-au prins toti.
 

numauita

Member
Eu cand am scos muscatele din beci tinute peste iarna, le-am tuns si unii lastari i-am pus in ghiveci , vad ca s-au prins. Stiu ca se prind foarte usor.
 
Sus