MUSCATE - de ce se usuca numai bobocii ?

Angelinna

Member
am o problema la muscate : plantele merg bine, frunzele sunt ok dar se usuca bobocii. de cum apar, ceva ii face sa se usuce. nu stiu care e cauza, dar ma necajeste foarte tare pentru ca nu reusesc sa ii dau de cap. este al doilea an.

va rog sa ma ajutati, nu a mai patit nimeni ? trebuie sa existe un leac.

saptamana trecuta am dat cu mospilan, poate o fi ceva invizibil care usuca bobocii.
 

andrada2003

Member
Am patit-o si eu cu o muscata curgatoare cumparata acum 3 saptamani. E plina de frunze, arata foarte bine, dar toti bobocii se usuca. M-am gandit ca am pus-o prea la umbra si acum i-am schimbat locul (de 4 zile). Deocamdata am observat o inflorescenta care e verde, o sa o urmaresc sa vad daca patesc la fel. Poate asta a fost toata problema...?? :?
 

IZA

Active Member
Nu e prea mult udata? Ca nu le place apa multa . Am patit si eu asa , am rarit udarile si si-au revenit si cred ca mai este si ca-s invatate cu solutii nutritive. :?
 

andrada2003

Member
S-ar putea sa fie si asta, eu n-am udat-o, dar a stat pe pervaz afara si, la ploile care au fost/sunt/vor fi(????? :x ), nu m-as mira. Oricum, frunzele arata super, e cea mai deasa muscata pe care o am. Poate e si ea stresata ca am cumparat-o acum 3 saptamani si imediat am si plantat-o...poate am enervat-o... :?
 

karmenutza

Member
Eu toate muscatele le-am transplantat imediat dupa cumparare. Cele care aveau boboci cand le-am cumparat, au pierdut toti bobocii. Daca le-ai cumparat asa, e posibil din cauza transplantarii. Dupa ce s-au acomodat cu noul ghiveci/casa/conditii au inflorit frumos, toate. Le-am pus si batoane pentru plante de balcon.
 

ACHIMENES

Member
In afara de stresul suferit la transplantare, cauza caderii bobocilor ar fi lipsa borului, cauta ingrasaminte care sa aiba in compozitia lor BOR.
Spor la bor :)
 

iulia.bv

New Member
Salut Angelina ,
Ai reusit sa rezolvi problema ? cu aceasta problema m-am confruntat si eu anul trecut ...aveam plantatie de frunze de muscate dar nici urma de flori . Anul acesta in schimb am aflat un secret de cineva care are un magazin de flori : muscatelor de place seceta , deci trebuiesc udate undeva la 2 zile dimineata , si daca este posibil sa nu fie chiar direct in soare amplasate ...eventual pe un pervaz . In al doilea rand atentie la ingrasamant : se pune o data pe saptamana diluat la radacina ( eu folosesc unul unguresc ) si saptamana urmatoare , tot o singura data , foliar prin stropire . Si muscatelor le place sa fie mai inghesuite , asa ca incearca sa planteze cat mai multe in acceiasi jardiniera . Si urmand aceste sfaturi anul acesta am avut mare succes cu muscatele au crescut peste un metru in jos si sunt pline de flori . Sper ca acest sfat sa iti fie de folos
 

e_elenny

Member
.

aceeasi problema o am si eu cu o muscata curgatoare s-au uscat bobocii iar la celelalte muscate s-au ingalbenit frunzele :cry: aveti idee ce ar putea avea ca in curand nu mai ramane nimic de ele
 
Sus