Muscari spp.

anknic

Active Member
eu muscari am pus asta toamna...chiar ma intrebam ce e cu ei, da' cred ca i-am pus cam adanc.

da' ai dreptate...nu prea seamana a muscari :)
 

Neriya

Member
am pus si eu toamna trecuta muscari, si pana acum au iesit doar frunze, nici urma de floricele :| .Mai e vreo sansa sa apara ceva, sau asta a fost tot? :(
 

elianna

Well-Known Member
Cred ca le place soarele. Incearca sa-i muti dar ia un balot de pamant mai mare sa nu sectionezi bulbii sau sa deranjezi radacinile. Eu in primavara asta am mutat crocusii din zona umbroasa si mi-au inflorit.
 

popescu gp

Well-Known Member
La mine cei albastri aproape s-au trecut,cei galbeni au trecut fugitiv ,nici nu am avut timp sa-i vad, aproape.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am pusi bulbii in trei locuri, 2 mai la umbra si abia acum se intrevede un mic boboc iar al treilea loc este in plin soare si sunt deja infloriti:


Trebuie neaparat sa-i mut si pe ceilalti, cred ca am gasit locul potrivit.
Ma gandesc sa-i combin cu niste lalele pitice rosii si narcise pitice tet'a'tete galbene, care sunt inflorite in perioada asta.
Iar celalat palc ma gandesc sa-l pun in jurul forsitiei care este o frumusete acum.
 

Neriya

Member
si ai mei sunt combinati cu niste crocusi care au inflorit anemic rau.O sa le caut un loc mai insorit ca sa-i mut, dar in toamna, ca acum nu stiu daca mai are rost.
 

laural

Well-Known Member
Si la mine incep sa infloreasca :dans: . Eu nu stiu ce o sa fac mai departe cu totate bulboasele astea mici..cand mai pun una alta in gradina in toamna, nu o sa mai stiu care unde e si mi-e ca o sa le scot din greseala :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Toate bulboasele de primavara imi plac dar astia sunt...preferatii. :indragostit: In palcuri groase sunt o nebunie.Am avut si cativa albi dar nu mi s-au parut la fel de spectaculosi ca cei albastri.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
nu sint multe flori care sa aiba un albastru asa frumos , mai ales acum in perioada de inceput a primaverii.
 

elianna

Well-Known Member
In primavara am primit cadou niste muscari galbeni, adusi din Olanda. I-am plantat dar nu se vede nimic. Aveau niste motzuri verzi dar si acelea s-au ingalbenit. Or fi murit bulbii?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, muscari macrocarpum, sau macrocarpa.
nu seamana la ciorchine cu astia normali prea mult.
 
Sus