Muscari spp.

Claudiavis

Active Member
Muscari

Buna!

As avea si eu citeva intrebari legate de muscari, ca nu m-am putut abtine sa cumpar bulbi... Pe ambalaj scrie ca se planteaza la 7 cm adincime, in perioada septembrie-decembrie. Cum nu am gradina, as vrea sa ii plantez pe balcon (balconul nu este inchis). Si acum intrebarile:

- Se pot planta in ghiveci obisnuit, de 10-15 cm inaltime?
- Ce se va intimpla la iarna cu ei? Rezista in ghiveci? O fi mai bine sa las bulbii asa, neplantati, dar infasurati in ziare si bagati in dulapiorul de pe balcon (asa cum se pastrau odata morcovii pentru iarna) Si sa ii plantez la primavara?

Voi ce parere aveti?

Multumesc frumos!
Claudia
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Muscari se planteaza acum.Are nevoie de frigul de peste iarna ca sa infloreasca frumos la primavara.Poti sa-i plantezi in ghivece,dar pune ghivecele intr-un loc mai protejat daca va fi frig la iarna.Eu am plantat lalelel tot asa,anul trecut si ca sa-i protejez,am pus ghivecele in cutii de carton si pe linga ghivece am umnplut cu carpe.Altfel risti sa inghete cu totul.
 

Claudiavis

Active Member
Saru'mina!

Cu ocazia asta, mi-ai dat curaj sa cumpar si niste bulbi de lalele. :wink:

Sa imi tii pumnii!

Numai bine,
Claudia
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca depinde de iarna.Am patit-o intr-un an friguros,a inghetat pamantul din ghiveci si au fost gata si bulbii.
 

Claudiavis

Active Member
Hai sa va mai pun o intrebare: pe durata iernii sa le pun apa la bulbi? Si cum stiu cind trebuie sa incep sa ii ud mai des?

Multumesc,
Claudia
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Foarte rar,si doar in zilele mai calduroase.Sa zicem o data la 2 saptamini,dar nici atat,si putina,cat sa umezesti pamantul.Cel putin eu asa am facut si s-au comportat bine plantele.
 

marioara

Member
Muscarii mei sunt intr-un ghiveci afara si pana acum nu au inghetat, sper sa nu o faca nici de acum incolo. :|
 

mio

Member
eu am adunat bulbi de muscari din via unui vecin. S-au salbaticit si erau peste tot. Oricum vecinul ii scotea pe toti cand sapa via. I-as fi adunat pe toti dar nu m-a lasat sotul. Deci, rezista foarte bine afara.
 

daisy111

Active Member
Va rog sa postati o poza cu aceasta floare ca o sa mor si eu nu o cunosc :) ....nu am auzit de ea(sau poate chiar o cunosc,dar sub o alta denumire) :roll:
 

daisy111

Active Member
:rofl: trebuia sa o fi cautat direct pe Google fara sa mai intreb :oops: Sincer am mai vazut-o,dar nu i-am dat importanta si nici nu stiam cum se numeste :oops: dar e superba :wink:
 

Claudiavis

Active Member
No, am pus intr-un ghiveci bulbii de muscari albi si albastri, impreuna cu niste bulbi de lalele... ce-o fi o fi. Peste iarna o sa bag ghiveciul intr-o cutie, o sa indes ziare pe linga el si o sa-l tin intr-un dulap pe balcon.

Am "scirmat" zilele astea in pamint si bulbii de care am dat au deja "mustati" 8) sper sa reziste bine peste iarna, infasati si adapostiti.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca ai vreo patura pe care nu o mai folosesri sau ceva mai grosut,inveleste-le.Numai ziarele nu sunt suficiente.Chiar daca vor da frunze pina in primavara este bine sa stea bine infasurati.
 

Claudiavis

Active Member
Aoleu, au de gind sa faca frunze pina in primavara? In cazul asta trebuie sa ii infofolesc mai serios.

Bine ca mi-ai spus, Gabiuta!
 

Claudiavis

Active Member
scoate nasul afara....

Mda, am vazut iesind din pamint un "nasuc" timid de Muscar.... Ce sa-i fac? E normal? Si in gradina ii apuca incoltitul asa, inainte de geruri?
 
Si la mine au iesit niste multe narcise.cred ca nu sunt destul de adanc aingropate?ce le facem,fetelor,ca ele nu se uita la busu-meteo si nu stiu ca vine iarna?
 

isabella

Active Member
Eu anul acesta am primit cativa muscari pe care de curand i-am plantat afara , in gradina . Cand sa curat pervazul am vazut ca in locul unde ii tineam au ramas cateva seminte de la ei? Stie cineva ce sa fac cu semintele , cand si unde sa le plantez ?
 
Sus