MUSCARI - de ce revin la viata acum?

kerkyra

Well-Known Member
Desi nu prea ma atrageau inainte, am luat in toamna bulbi si acum imi sunt foarte dragi. M-au surprins cat de mult au stat infloriti (sunt inca).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu daca la voi e la fel dar fata de anii trecuti (cred ca tot seceta din toamna/iarna) muscarii anul acesta sunt mai putin dezvoltati.In anii trecuti erau maaaaaari,grasi...anul acesta mai mici :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
hmmm ...nu stiu la mine in gradina sunt frumosi cu boboci ,dar in schimb la cimitir am avut o gramada care pur si simplu au disparut :? nu au mai iesit anul asta ....defapt trebuiau sa iasa in toamna dar atunci nici nu am sesizat lipsa lor :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am 2 serii, unii la care florile sunt pe trecute, si unii la care abia incep sa se deschida. Difera expunerea fata de soare. Toti sunt din cei obisnuiti.

 

aleynad

Active Member
Moderator
Carmen, sunt superbi! :D
Pe ai mei i-a afectat seceta de anul trecut, sunt mai putin bogati!
Astept sa infloreasca complet ca sa ii pozez! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:hipnotizat: Superbi, Caramell, arata minunat asa multi la un loc!

Eu am 3 feluri, albi-care deja s-au trecut, iar acum infloresc cativa albastru inchis si albastru-deschis...dar sunt amestecati si nu sunt multi...cel putin daca infloreau toti deodata cred ca ar fi aratat bine, asa e cam golas :roll:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. :D
Cand am plantat prima oara muscari in gradina, dupa ce bulbii au stat 2 ani in ghiveci, am vazut cat de mult s-au inmultit. Mi-a venit idea de a planta mai multi la un loc pentru a forma in timp un covoras albastru.
Asa arata zona in primavara 2010, la prima inflorire (au fost initial 50 de bulbi):
 

Luciana35

Member
Si ai mei au iesit in fiecare toamna de cand ii am dar nu s-a intamplat nimic rau cu ei peste iarna. Ba dimpotriva au inflorit din ce in ce mai frumos :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uite o bulboasa pe care o ador:e verde toamna si colorata primavara.Se inmulteste cu repeziciune,nu sufera ca o muti (daca vrei,bineinteles :rofl: ) si face covor de flori.Am si eu foarte multi albastri.Vreau si albi. :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, si mie imi plac, desi un timp am avut retineri in a cumpara, nu stiu ce aveam cu ei. Dar anul trecut mi-au placut tare mult, am luat si albi (am eu o slabiciune pentru florile albe :D ), si albastri, floarea a tinut mult si erau chiar deosebiti. Am mai vazut si alte feluri, in degrade.
Gabiuta, deja au aparut prin Baumax pachete cu muscari, printre care si albi.
 

veretregn

Active Member
Ca în fiecare an acum vremea frunzelor de muscari. Pentru că aici îngheașță mai târziu, în fiecare an văd frunzele de muscari în septembrie, urmate de frunzele de narcise în octombrie. Vor îngheța la primul îngheț de maimult de -5 grade și apoi vor da din nou la primăvară.
 

Neriya

Member
Re:

Caramell a spus:
Eu am 2 serii, unii la care florile sunt pe trecute, si unii la care abia incep sa se deschida. Difera expunerea fata de soare. Toti sunt din cei obisnuiti.

:hipnotizat: :visator: minunati!

merg pusi in combinatie cu bulbi de ghiocei?
 
Sus