MUSCARI - de ce revin la viata acum?

fixpix

Active Member
buna.
am vazut zilele trecute ca mi-au rasarit (DIN NOU) muscari. sunt maricei, cam 10 cm. verzi, sanatosi... dar nu sunt ca si lalele? sa reapara abia la primavara???
ciudat? sau asa sunt ei? poate ai mei infloresc de 2 ori?
:?: :?: :?:
 

fixpix

Active Member
pe bune?
deci nu numai ai mei sunt trilili... si mai apuca sa si infloreasca ???
ar fi cool... da cine stie?
numa sa nu creada ca acuma le e timpu si la primavara sa doarma!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si ai mei au rasarit dar nu mai apuca cred sa infloreasca.Ar trebui un val sanatos de caldura si destul de indelungat ca sa mai faca floricele .Dar mai stii :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
sa stiti ca si ai mei au inceput sa rasara
am observat ieri si ma uitam ca fraiera si nu stiam ce e cu ei :eek:
acum respir usurata...deci si voi ati patit la fel :)
 

alfa

Active Member
Muscarii sunt foarte rezistenti. Eu am avut aici in Bucuresti, intr-un pamant prost, de-mi venez sa plang si tot au rezistat eroic vreo 3 ani la rand. Si tot asa am patit, toamna dadeau din nou. Apoi dadea zapada peste ele, dar primavara ieseau din nou. Pana la urma au fost lichidati de cainii nostrii :cry: . Dar imi pun eu la munte iar.... :wink:
 
A

Anonymous

Guest
s-or fi molipsit de la brandushe .......infloresc de 2 ani
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mnina a spus:
Mie la crini mi-au aparut frunzulitze :roll:
Inseamna ca sint crinii albi care se numesc Lilium Candidum . E normal. Sint singurii crini pe care ii stiu eu care au comportamentul asta. Dupa ce trece caldura mare dau un rind de frunze care rezista de obicei pina in primavara.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
fixpix a spus:
tare ciudat...
curios is ce o sa fie cu ei....
Pai nu ar fi exclus sa aiba o perioada de repaus in perioada in care arsita verii isi face mendrele... apoi scot si ei capul, poate odata cu ploile sau poate odata cu vremea mai racoroasa..

Macii orientali fac la fel... frunzele dispar complet pe sezonul de arsitza si apar in septembrie sau dupa primele ploi insemnate cantitativ.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Fixpix, eu mi-aş face probleme dacă nu ar intra acum în vegetaţie! :wink: E tipic pentru ei să dea frunze şi toamna, asemeni crinului comun. E semn că le merge bine. Nu vor înflori din nou, din păcate...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Na, acum doar trebuie sa gasim o varietate care infloreste din nou...;-).. adica si toamna.
 

fixpix

Active Member
asa-i... n-ar strica inca niste bumbi albastri.
asta e... nu infloresc da macar vad pe unde i-am pus sa nu ii scot afara din gresala sau sa pun altceva peste ei.

bine ar fi daca si lalelele le-ar urma exemplu....ca ma enerveaza ca nu mai stiu pe unde is ele puse.

:rofl: :rofl: :rofl:
 

presco

Active Member
ai mei inverzesc intotdeuna toamna rezista peste iarna iar primavara infloresc.....si nu mai scap de ei, am prin toata gradina si se duc cu bulbul adanc in pamant ca nu reusesc sa-i scot pe toti si sa-i mut. ...
 
Sus