MUSCARI - de ce revin la viata acum?

aleynad

Active Member
Moderator
fixpix a spus:
de muscari aia batuti ce sa zic, sunt o noutate, probabil, dar mie pur estetic vorbind, imi plac mai mult cei simpli, cu ciorchinii de clopotei albastri.
Calin si mie imi plac muscarii clasice, dar am zis ca merita sa incerc si cu un soi nou :wink:
Eu am gasit in reviste muscarii cu denumirea populara de "zambile motate". :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Au inflorit si ai mei. Numai 2. In rest au niste frunze ffffooooarte lungi si ... pendente. Nu cred ca merita osteneala sa-i plantezi in ghivece. Dincolo de asteptare, cand vezi frunzele alea ...iti vine sa le tunzi scurt.
 

aleynad

Active Member
Moderator
stai linistita, Cornelia, ai mei au ditamai frunzele in gradina :) si le au din toamna asa.....iar eu de abia astept sa-i vad infloriti, ca m-am saturat de frunze :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D mi-am dat seama ca face parte dintr-un pachet mix
cam spalacit bleu-ul ala, nu-i asa :?
 

mihai63

Member
aleynad,credeam ca numai la mine sunt mici muscarii.
Oricum anul asta au aparut cam tarziu.......parerea mea :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
Mihai, toti sunt scunzi anul acesta, cred ca din cauza iernii geroase :?
dar saracutii, sunt plini de bobocei si s-au inmultit la greu :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Muscarii sunt în plină floare şi la mine acum. Tot ceva mai scunzi ca anul trecut, dar mă aşteptam. I-am transplantat foarte târziu astă toamnă, mutându-i în alt loc. I-am deranjat după ce au reintrat în vegetaţie. Totuşi mă răsplătesc cu multe flori. :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D foarte frumosi, Adina
eu ii astept sa infloreasca pe cei cumparati in toamna, cu floarea batuta, deja m-am uitat la ei si au ditamai bobocii :eek:
 
Sus