MUSCARI - de ce revin la viata acum?

Carmen 1

Member
Am si eu asa ceva in gradina dar pe cuvint ca nu stiam ca se numesc asa,eu ,din lipsa de nume le spuneam griusor.. :D l
 

aleynad

Active Member
Moderator
frunzele la muscarii mei au stat toata iarna verzi sub zapada :eek:
ma asteptam sa se ofileasca si sa le dea alte frunze acum, spre primavara, dar nu au nimic, sunt ok
in martie infloresc? ca nu am vazut inca bobocii de flori :)
de abia astept, imi plac la nebunie :D
 

IZA

Active Member
Cred ca pe la inceputul lui aprilie infloresc. Si ai mei au frunzele lungi si verzi. Asa-s ei :) . Sa stii ca abia astept sa vad floricica de Hepatica Transilvanica. Are muguras :) :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
da? :eek: ale mele le-a culcat zapada :( abia acum incep sa dea frunzele din nou :( oricum in martie infloresc ele :wink:


am plantat in toamna o noua specie de muscarii, cu flori foarte batute...abia astept sa-i vad inflorind anul asta :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Scuze pentru off-topic, dar daca tot ati pomenit...unde ati gasit hepatica transilvanica, ca mi-as dori-o si eu... :oops:
 

IZA

Active Member
aleynad a spus:
da? :eek: ale mele le-a culcat zapada :( abia acum incep sa dea frunzele din nou :( oricum in martie infloresc ele :wink:


am plantat in toamna o noua specie de muscarii, cu flori foarte batute...abia astept sa-i vad inflorind anul asta :D
ce frumoase sunt !!!
 

dana_rusu

Member
Claudia ,cand o sa-mi trimita Presco, Hepatica,am sa-ti dau si tie.am sa o rog sa puna si pt tine in coletul meu si eu ti-o trimit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
dana_rusu a spus:
Claudia ,cand o sa-mi trimita Presco, Hepatica,am sa-ti dau si tie.am sa o rog sa puna si pt tine in coletul meu si eu ti-o trimit.
:eek: Da-ti trimite mai multe??? Multumesc! ok, ne auzim atunci, ca s-a mai oferit cineva sa-mi dea daca i-au supravietuit...si nu vreau eu sa ma trezesc cu o plasa de Hepatica si voi fara! :D
 

fixpix

Active Member
de muscari aia batuti ce sa zic, sunt o noutate, probabil, dar mie pur estetic vorbind, imi plac mai mult cei simpli, cu ciorchinii de clopotei albastri.


hepatita asta ziceti ca creste prin paduri? poate o sa dai si io o raita prin padure, sa vad, poate gasesc 1 fir, 2.
 

alfa

Active Member
"Hepatita" aia :rofl: infloreste prima in paduri. Prima data apar florile, iar frunzele abia dupa ce s-au trecut florile.
 
Sus