Murul - Rubus Fruticosus

mirela06

Active Member
Eu am mur columnar Navaho, fara spini, puiut si un Tayberri, tot puiut. Astept pt la anul sa... mai creasca, pt .ca nu stiu cind intra pe rod. :D
 

Mali_

Member
Am si eu un mur fara tepi. Nu mai stiu de unde l-am luat, anul trecut a facut cateva mure si a crescut foarte inalt, aproape 2m. Nu am stiut ca trebuie sa il tund in toamna. Oare sa il tund acum, sau sa il las? Anul trecut am observat ca a facut fructele mai mult spre baza.
 

aleynad

Active Member
Moderator
ei rodesc pe lastarii din anul precedent, de aceea trebuie taiati toti lastarii care au mai mult de 1 an
 

Mali_

Member
Si daca fac operatiunea de taiere acum, oare e daunator? Sau sa ma bazez pe faptul ca il am doar de anul trecut si sa presupun ca ramurile au toate un an?
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am astfel de muri la casa de vacanta, tatal meu se ocupa de ei
in fiecare primavara taie ramurile de 2 ani si pe cele atinse de ger sau uscaciune si lasa ramurile de anul trecut
oricum ramurile mai vechi de un an sunt mai groase si incep singure sa se usuce, asa ca nu e greu sa le identifici
La astfel de muri se recomanda legarea lastarilor pe suport evantai, de exemplu in dreapta lastarii de anul trecut, iar in stanga lastarii noi, care cresc anul acesta. Astfel in primavara viitoare vei stii precis care sunt lastarii care trebuie taiati :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
si inca ceva...sunt sensibili la seceta, asa ca la vara sa-i uzi periodic daca vrei productie :)

uite-i pe ai mei vara trecuta :D


fructele sunt foarte mari si zemoase, aproape fara seminte, dar in schimb nu-s foarte dulci :(
 

dexim

New Member
Si eu am un mur fara spini

Si eu am un mur fara spini specia Thornless Evergreen.
Este deosebit.
Origine Olanda dar cumparat de la METRO in cutie!
Are 4 ani, face multe fructe, creste abundent, are niste frunze de zici ca sint de ......vita de vie in miniatura ( dantelate ) si este vesnic verde!
A rezistat si la geruri de -25 grade.
Il bate toata ziua soarele dar cred ca i-ar place si ceva mai semiumbros.
Face niste lastari de peste 4-5 metri, uneori cu tepi.

De taiat e simplu ....tai ramurile care au rodit.....pt ca se observa usor la capetele lor unde au fost fructele.
L-am taiat odata si aproape complect si nu s-a suparat :rofl:
Din contra a facut multe fructe.

Nu ii fac nici un tratament.
Il ud mai puternic vara cind are fructe.
 
Va rog lamuriti-ma si pe mine cum si cand sa tund murul Navaho. L-am cumparat anul trecut. Anul asta i-a dat un lastar care s-a dus in sus, iar din el au mai dat alti lastari care au cerscut si ei deja la 1m. Ce sa fac :? :? :?
 

mirela06

Active Member
Eu i-am ”tuns” acum 2 saptamini coarda care m-a deranjat. Vad ca da sa creasca altceva de acolo.Daca vrei sa-l faci columnar trebuie sa-i ajustezi ce nu este elegant,insa primavara se face bine ca este vizibil ce anume este de taiat.
Daca vrei sa fie ca in poza lor, ai trebuie un suport si lasa-l la ce inaltime vrei sau chiar desime.Cred ca merge modelat.Pt. productii mari se poiate lasa ramurile sa se extinda si li se va da suporturi pe care sa poata sa se sustina. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Este un arbust care fructifica foarte bine,am doi cumparati anul trecut si acum au fructificat.Sunt extraordinar de gustoase,cel pus la soare s-a copt iar cel pus la umbra acum este in parg

va recomand sa va achizitionati acest arbust :D
nick1971 a spus:
eu am comandat de la sieberz si ptr ca primisem 2 butasi, l-am cedat, doar ca cei 2 butasi au murit :x
la primavara voi comanda iar
happy a spus:
La primavara iti pot da si eu butasi neinradacinati ,ca pe vita de vie :D
nick1971 a spus:
vorbim la primavara :D
popescu gp a spus:
Depiinde de locul de plantare al butasilor-vor multa lumina si apa sa se prinda
johny a spus:
Fructe de mure Thornfree, soi foarte productiv cu fructe mari.
Suporta bine semi-umbra, un singur fir s-a intins aproape 10
si e plin de fructe!

Pentru inmultire, cea mai simpla metoda este de a ingropa varful
unei ramuri in pamant sau nisip si inradacineaza sigur (metoda 100%).
Am reusit si prin butasi verzi, rata de inradacinare tot 100% pana acum :).

 

tzep

Well-Known Member
Moderator
alfa a spus:
Alex, am mutat mesajul tau aici : http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=12492.

Acest gen de mesaje nu este permis oriunde pe forum si pentru reclama ar fi indicat sa ceri permisiunea Corneliei.
AlexAfinarul a spus:
Ati facut bine, ati ales bine si titlul. Voi posta si eu la respectivul topic. Sugerez sa mutati in alta parte si reclamele Cristinei Bujor de la www.afini.ro .
Mesajul meu pe forum nu era deloc reclama ci doar un scurt mesaj in scop informativ despre laboratorul si sectorul de culturi in vitro de la SCDP Cluj si despre o sursa de material saditor. De asemenea, mesajele se refera strict la topicurile respective, si anume arbusti fructiferi. Daca totusi am gresit cu ceva, va rog sa ma iertati.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
cafeluta a spus:
stie cineva mai multe despre murul de cultura ?
banuiesc ca e la fel ca zmeura , murele normale etc
daca prinde nu mai scapi de el
constantin.c a spus:
eu am vazut la un vecin de gradina ,il are plantat pe o bolta , il curata ca pe vie in fiecare primavara,l-am rugat sa-mi dea si mie cativa butasi
victoria a spus:
E minunat daca iti da.Si eu vreau sa gasesc si sa imi fac tot bolta.
blue_wings a spus:
si eu am mur in gradina, am facut rost anul trecut de la cineva de 2 tufe cu tot cu radacini si inca vreo 3 fire. Cele doua tufe s-au intins si ramurile care au atins pamantul au facut radacini. Acum le-am taiat frumos si urmeaza sa transplantez noile plantute si sa imi extind cultura.
cafeluta a spus:
stiti cum se impaca murul cu zmeura ? :)
cumva seamana ca si planta? as vrea sa incerc sa le amestec
mure am foarte multe , zmeur am adus zilele astea si as vrea sa plantez si printre mure. scopul principal este fructul dar as vrea sa imbrace un gard din sarma ghimpata ( gard viu )
mirela06 a spus:
Daca s-a facut de altii o corcitur TAYBERI, atunci poti si tu. Eu am si mur, dar columnar, fara spini si acel hibrid. Deocamdata sunt puiuti, dar cred ca sa straduiesc sa creasca ca se omoara se se inalte. De fructe , cred ca , sau poate la anul, daca nu pot sa astept si doi, dar nu mai mult. :rofl: tayberry http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/IT ... FCIRKUNVMZ mur columnar Navaho http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/NF ... QWDRYDNGRR
pupu a spus:
al meu arata asa


anul trecut chit ca n-are tepi, dar m-a tepuit n-am mancat o mura din el asa ca in primavara l-am tuns drastic (dupa capul meu, abia acum mai invat cum ar trebui tuns) si vad ca are ceva mure pe care le astept cu interes sa se coaca.
cand l-am tuns in primavara am infipt niste butasi prin pamant, dar nu s-au prins, nici eu nu i-am udat/protejat/nimic... poate la anu' mai invat pana atunci.
mirela06 a spus:
Superb. Sa-ti traiasca. Cred ca daca face careva pe nebunul cu mine, din muretii, taiberatii sau mai stiu eu ce, am sa aplic metoda ta :rofl:
pupu a spus:
multumesc Mirela, o sa creasca si al tau sunt convins, chiar mai bine ca asta pt ca tu si vorbesti cu ei, nu doar ii ingrijesti bine, eu de felul meu sunt mai mut.
te rog frumos sa-mi spui de unde ai luat "taiberatul" pana acum nici n-am stiut ca exista asa ceva (uite de ce e foarte bun forumul acesta iti deschide mintea)..... se gasete pe la metro/cora/gen sau a fost comanda de afara?
ACHIMENES a spus:
Am recoltat in sfarsit murele, dar cu ce pret , mancata de tantari, zgariata de tepi :rofl: :rofl: si voi face o dulceata bunaaaa rau. :oops: :oops:
pupu a spus:
alfa a spus:
Ma lasati sa fac o paranteza :D ?
Pe vremuri, acasa la ai mei mergeam la cules de mure pe pasuni. Nelipsita era cu noi boxerita noastra, care ne-a fost alaturi 10 ani. Era foarte pofticioasa, manca orice mancam si noi. Asa ca, daca ne-a vazut ca mancam mure, mai multe decat puneam in galeata :oops: , evident ca a inceput sa baleasca pe langa noi. I-am dat cateva boabe, pesemne ii placeau ca mai vroia. Pana la urma tata s-a cam ofticat, cica: draga, daca mai vrei, ui acolo pe craca. Culege-ti!!
Si ce credeti, nu o vedem pe babutza noastra ca se apuca sa i-a bob cu bob de pe craca???????? :eek: :eek: :eek: :tavalit:
Nu pot sa cred, tare haioasa fetita si inteleapta, sa-si culeaga singura murele, bravo ei; am avut si eu un mancau care devora aproape orice fruct: mere, prune, struguri chiar si caise, dar mafoame astepta sa i le arunci in sus ca sa le prinda cu botul lui mare.

Revenind la mure sa stiti ca ale mele nici acum nu s-au copt, tot astept sa se inegreasca, dar sunt inca la faza de mov deschis. sper anul acesta sa mancam si noi macar 20-30 de bucati din tufa.
pupu a spus:
constantin.c a spus:
ce este taiberatul !!!"?
Este vorba de tayberry o incrucisare intre mur si zmeur de care am aflat si eu abia acum de la Mirela si tot ea le-a dat si diminutivul de taibereti.
mymo a spus:
Achi,ai prastie? arunca si la fata vreo doua,ca-mi ploua-n gura :)
ACHIMENES a spus:
Imi pare rau Mymo dar doar un lastar pot sa arunc spre tine :) :) :oops:
Andrada a spus:
As avea o intrebare. Mama a primit doua tufe de mur anul trecut de la o cunostinta. Anul acesta am reusit sa gustam din el cred ca aproximativ 6 mure, restul s-au uscat inainte sa se coaca. Nu stiti care ar putea fi motivul?
ACHIMENES a spus:
Sigur lipsa apei, la fel am patit eu la zmeura cand nu o udam.
Andrada a spus:
Multumesc!
Deci sa inteleg ca are nevoie de o udare mai serioasa, bineinteles ca nu inundatii... :) !
Am sa ii transmit mamei, ca sa stie, pentru data viitoare.
ACHIMENES a spus:
Udari constante, nu cantitati mari de apa, de la inflorit pana intra in parga :)
cafeluta a spus:
cand e mai bine de plantat ? toamna sau primavara ?
ACHIMENES a spus:
aleynad a spus:
hop si eu cu murii mei fara tepi si mure mari delicioase :)
ii am la casa mea de vacanta :) , mai mult tata se ocupa de ei si se pare ca se pricepe mai bine decat mine :)
mirela06 a spus:
Plantele mele au crescut tare mult, insa au fost in calea sotului si a agriculturii lui si a udat intens, asa ca au stat mult in apa. Cred ca au sa ajunga, daca nu iau masuri, sa-i mut in ptimavara, plante de apa :rofl:
Goji berry si-a aruncat din frunze si acum ai dau altele, murul columnar, Navaho, s-a inaltat, dar este cam subtire, iar Tayberiul meu s-a lungit si am fost nevoita sa tai cca 1 m. din el, mai ales ca nu am facit suport adecvat.
Pt. la anul am sa iau masuri care sa nu ma faca sa sufar ca pling plantutele mele dragi :cry:
 
Sus