Murul - Rubus Fruticosus

Floria

Active Member
Re: Murul fara tepi

Nu ne-ai spus de unde esti. Daca esti din Bucuresti, eu am vazut mur fara tepi la Bricostore Orhideeea cu 11,99 ron.
 
am luat niste butasi de mur si zmeur fara tepi si cineva din vecini mi-a smuls dupa ce se prinsesera, om rau si needucat ,zilele astea o sa ma straduiesc sa fac rost de altii
 

Floria

Active Member
Imi pare foarte rau Constantin pentru ce ti-a facut un "om" rau! Nu-i mai pune in acelasi loc!
 

AngelEyes

Member
Murul meu a murit la 2 luni dupa plantare ( l-am plantat in primavara,o data cu zmeurul,care acum e mare si frumos).Habar n-am care a fost cauza...s-a uscat si gata :( Era mur fara tepi si chiar crescuse frumusel...desi avea ceva ciudat : lastarii cresteau 1 cm in jos si apoi se curbau in sus,cum ar fi trebuit sa creasca de la inceput :?
 

tranda09

Member
Cum se taie murul? Il am de 3 ani si au crescut din el la distanta de 15-20 cm alte tije cu frunze.Sa le las sau sa le scurtez?
 
A

Anonymous

Guest
Murul trebuia taiat drastic din toamna ca sa-i usurezi iernarea.Dar,se pare ca s-a descurcat singur.Dupa taiere,asta presupunind ca o faci acum,te sfatuiesc sa-i aplici un tratament cu sulfat de cupru ,pt. ai sigila toate "ranile".Iar apoi cu Alaudus-super.
Succes.
 

mihai63

Member
tranda09,daca nu fructifica murul tau,pot sa iti dau eu.Anul trecut am cules aproape un kilogram de mure dintr-o tufa :rofl:
 

tranda09

Member
Da? Du-te la furnizori si citeste ce-am cumparat azi... Niste comori pe care le doream de ffff mult timp. Sunt f fericita!
 

tzushuca

Member
mihai63 a spus:
tranda09,daca nu fructifica murul tau,pot sa iti dau eu.Anul trecut am cules aproape un kilogram de mure dintr-o tufa :rofl:
asta e gluma? :eek:
vroiam sa zic ca vreau si eu
dar .........nu pot sa cred !
eu am pus un pui cumparat anu trecut de la metro
si are mai mult cu 2 frunze doar, nu"s ce nu-i place
de mine...? :oops:
 

mirela06

Active Member
Maaama Iza, cite mure.! Oare or fi si buune :? :rofl: Sa-mi spui ce preparate faci din ele si sa te bucuri, plus felicitari pt.minunatiile care le ai :clap: :hug:
 
Sus