Murul - Rubus Fruticosus

victoria

Active Member
Eu abia acum am plantat un mur columnar de la Mirela,dar am cules din cei salbatici vreo 2 kg ,ca sunt o multime pe langa garduri :rofl:.Mai culeg cateva si pun de-o dulceata.
 

happy

Well-Known Member
Ieri am facut dulceata de mure de la mur fara ghimpi.Este prima sarja de la unul pe care il am la soare.La o saptamana distanta incepe sa se coaca si murul plantat la umbra, la streasina casei vecinului si voi face a 2-a tura de dulceata.Dupa reteta pe care mi-a dat-o cineva pe forum,600gr zahar la kg de mure si zeama de la 1 lamaie.A iesit ceva tare bun,fructe proaspete nu poti manca prea multe dar dulceata merge ! :D

La anul il intind pe sarma ca pe vita de vie,se merita 2,3 arbusti in curte.Am deja de vanzare puieti la toamna,se prinde usor ,ca via din butasi :wink:
 

victoria222

Active Member
Happy, murele astea-s mai gustoase ca alea din padure? Oricum, banuiesc ca-s foarte sanatoase! Arata fain.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu am plantat anul trecut un mur fara ghimpi, anul trecut n-a rodit, era mic, da' anul asta se umpluse de flori...eu deja salivam la gandul murelor dar nu a legat nimic, nici macar o amarata de mura, de gust :evil: Aveti idee de ce? :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
probabil a suferit de apa tocmai atunci!
murii de genul acesta trebuie udati cand e seceta!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
e drept ca a fost seceta, dar l-am udat...poate nu a fost destul :? La anul o sa fiu mai atenta la aspectul asta :roll:
 

happy

Well-Known Member
victoria222 a spus:
Happy, murele astea-s mai gustoase ca alea din padure? Oricum, banuiesc ca-s foarte sanatoase! Arata fain.
Nu poti manca prea multe dar fata mea nu se mai opreste mancand dulceata,desi tine cura de slabire sa o placa prietenul :rofl:
Claudia chiar nu stiu ce poate avea murul tau,trebuia sa faca ceva.Cand a fost sa lege fructele a fost frig la tine,cred ca asta este motivul!
 

maxie

Member
happy a spus:
Ieri am facut dulceata de mure de la mur fara ghimpi.Este prima sarja de la unul pe care il am la soare.La o saptamana distanta incepe sa se coaca si murul plantat la umbra, la streasina casei vecinului si voi face a 2-a tura de dulceata.Dupa reteta pe care mi-a dat-o cineva pe forum,600gr zahar la kg de mure si zeama de la 1 lamaie.A iesit ceva tare bun,fructe proaspete nu poti manca prea multe dar dulceata merge ! :D

La anul il intind pe sarma ca pe vita de vie,se merita 2,3 arbusti in curte.Am deja de vanzare puieti la toamna,se prinde usor ,ca via din butasi :wink:[/quote

Happy,daca tai acum din ramurile unui mur fara spini pot pune butasi la inradacinat afara ,in nisip amestecat cu pamant? Crezi ca e mai bine sa-i pun cu pet sau fara?
 

doina

Member
De ce sa-l tai acum ?
Are si mama mea dar ii taie primavara si butasii se prind uso direct in pamant .
 

happy

Well-Known Member
Mariana ,ti-a raspuns Doina ca este mai aproape de tine.La primavera se face operatiunea direct in pamant fara pet far nisip!Apa multa :D
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Pentru ca nu am gasit un subiect dedicat ascestui arbust fructifer si am destule nelamuriri despre acesta am decis sa deschid acest topic.
Toamna trecuta am cumparat un mur fara spini de la o pepiniera. Mi s-a spus ca se va face foarte mare si ca necesita un suport, iar in final ma voi bucura de multe mure delicioase. Anul acesta a crescut destul de mult si a si fructificat. Am primit in aceasta toamna cateva plante de mur cu spini si as vrea sa mai cumpar 2 muri fara spini.
As vrea sa stiu de la cei care cunosc si cultiva aceste plante aspectele esentiale privind cultura murului. Este diferenta intre murul cu spini si cel fara ? Ce fel de conditii (lumina, caldura, apa ...) prefera fiecare ? Cum se taie si cum se conduce?
Astept cu interes sfaturile si parerile dumneavoastra!
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Multumesc! Nu-l vazusem! :tmi: Totusi fiindca este un arbust fructifer cu un mare potential astept in continuare noi sfaturi si pareri!
 

merryinlove

Active Member
Din ce am vazut Thornfree este soiul care domina in plantatiile de pe la noi.Se spune,ca putini sunt aceia care comercializeaza cu adevarat acest soi.Am asa ceva,daca e sa ma iau dupa eticheta,cumparat de la un magazin DIY,l-am plantat cam la umbra ,a crescut frumos,dar fructele produc senzatia de punga.Sunt destul de maricele.Mai am un Navaho,columnar sau erect cum ii mai zice,face fructe mici,dar dulci,desi e si el tot la umbra.Loch Ness un alt soi intalnit la noi,face si el fructe nu atat de dulci ca Navaho,dar mai mari.
Soiurile cu spini,produc cele mai mari si aspectuoase fructe,gen Black Butte,dar de regula, nu au si productii ridicate.Plus ca risti sa-ti lasi la recoltare atat bucati din haine cat si fasii din piele.In general, cam toate sunt sensibile la inghet,de aceea taierile se fac destul de tarziu.Dupa recolta,ramurile care au rodit,se cam taie,iar cele noi,se conduc si se pregatesc pentru recolta de anul urmator.
 

popescu gp

Well-Known Member
Din cate stiu eu si am zmeur fara tepi ,murul nu se taie in toamna ,ca vechile tulpini sa asigure un sprijin si aparare tulpinilor de un an care vor rodi si in primavara tulpinile batrane se taie f de jos iar tulpinile de un an se fac ca un evantai;necesita soare direct si umiditate ca si o buna aeratie
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Multumesc. Murul meu luat in toamna 2013 era pus la umbra. Asa ca in toamna l-am mutat la soare si pentru ca mai avea un pui am facut doi. Ulterior am mai cumpărat un Thornfree. Din păcate cel vechi l-am luat de la cineva, o pepiniera, iar cei de acolo nu mi-au spus soiul. Primele fructe anul trecut nu au fost dulci, deci posibil sa fie tot Thornfree. Murii cu spini i-am primit de la nasul meu care zice ca fac fructe mari si dulci. I-am pus pe toti la lumina si in primăvara vreau sa le fac un suport. De tăiat nu am tăiat si constat ca bine am facut. Zmeuri remontanti am de mai multi ani si sunt foarte multumit de ei. Totusi tăierile, caracteristicile si pretentiile la factorii climatici din ce am citi eu diferă intre zmeur si mur.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Din cate stiu eu si am zmeur fara tepi ,murul nu se taie in toamna ,ca vechile tulpini sa asigure un sprijin si aparare tulpinilor de un an care vor rodi si in primavara tulpinile batrane se taie f de jos iar tulpinile de un an se fac ca un evantai;necesita soare direct si umiditate ca si o buna aeratie
Din ce am citit eu la murul fara tepi se pleaca in anul I de la o tulpina. Pana in toamna aceasta creste si se ramifica eventual apar si lastari noi. In anul II se lasa doar tulpina initiala (celelate eliminandu-se) iar aceasta se scurteaza la 1,50 - 1,80 m in functie de cat a crescut si cum a rezistat peste iarna si pe ea se lasa alternativ de la 50 cm in sus 4-5 ramificatii care se taie la 20-30 cm. Ulterior din anul III se lasa si 1-2 lastari noi. Bine multe din lucrurile citite pe net se contrazic dar in linii mari cam asta am inteles. Ce nu stiu : daca tulpina intiala se taie complet in anul III primavara si este inlocuita de cele 1-2 tulpini noi ? Ma gandesc ca asa o fii - pe principiul zmeurului. In schimb nu gasesc mare lucru despre murul cu tepi care cred ca se conduce ca tufa si nu pe suport. Dar la taieri cred ca tot regula cu tulpina de un an care produce anul urmator se aplica.:gandit:
 

gomez99

Well-Known Member
am primit de la o cunostinta 2 fire de mur fara spini. la el in curte e o plantatie intreaga, fiecare fir urcat pe arac si retezat la nivelul aracului. sint plini de fructe pe toata inaltimea tufei.
am procedat la fel, am urcat firul pe rastel si l-am retezat la inaltimea rastelului, numa ca la mine nu produce decit pe 3-4 lastari de la baza, in sus pe coarda nu am nici un fruct, numa lastariri noi. l-am intrebat pe om da el da din umeri.
aveti ceva pareri?
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Cred ca trebuie sa mai aveti rabdare. Probabil plantele sunt tinere. Murul produce pe ramuri de rod de anul trecut. Lastaririle de care vorbiti in partea de sus se scurteaza la toamna iar la anul vor produce fructe.
 
Sus