Murraya exotica

IULIA

Active Member
pai atunci, dak sansele de reusita sint mari, fetele, gata, lista....pt plantutze.
ca are mama la capsule: 3 rosii si vreo 20 verzi. da ateptarea moarte n-are. :wink:
hihi, io dau blana ursului din padure. da asa ma mobilizez io, ca altfel.....
 

bibacj

Member
Daca aveti de dat seminte m-as incumeta sa incerc si eu. Am pierdut deja plantute si imi spun ca e ultima incercare...
 

IULIA

Active Member
pai nu vrei sa iti prind eu? sau iti trimit o pastaie?
cum doreste maria ta, asa se face.
 

bibacj

Member
IULIA a spus:
pai nu vrei sa iti prind eu? sau iti trimit o pastaie?
cum doreste maria ta, asa se face.
Multumesc mult de tot Iulia - daca ai o pastaie as vi incantata sa o primesc si e mai simplu cu expedierea. Sa imi spui ce pot sa iti ofer in schimb.
 

Floria

Active Member
Eu nu am vazut pana acum aceasta planta, din ce am gugalit mi se pare ca seamana cu lamaiul doar ca sunt fructele rosii, nu aveti poze cu ea?
 

manuela

Member
Hahahahaha, pacat Floria ca nu poti googali si pentru miros, sigur ai fi mult mai incantata de ce ai descoperi, decat de imagini! Prietenii stiu ce spun! :rofl:
 

Floria

Active Member
Multumesc Cornelia.
Manuela, acum ca m-ai facut asa curioasa, n-an incoto si iar ma caut prin buzunare, portofele sau carduri poate mai gasesc ceva si pentru o Murraya exotica.
 

Floria

Active Member
Multumesc Cornelia, momentan nu sunt in Bucuresti, dar cum vin dau un buzz, ca eu sunt foarte incantata de plantele cu miros placut. Sa-mi spui ce-ti doreste inimioara ca vreau sa mi se prinda lastarul repede!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu e mofturos, o sa ti-l dau in banut de turba si pentru ca incepe sezonul cred ca n-o sa dureze mult inradacinarea.
 

radu

Member
Am cumparat din Gradina Botanica din Cluj o Murraya sau cel putin asa mi s-a spus ca e Murraya. E un pui de 20 cm dar intrebarea mea e : are niste frunze mici de 1-2 cm verde deschis , deci poate fi Murraya in cazul asta ? Ca din ce am citit ar tb. sa fie un verde inchis !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Depinde unde au tinut planta. Poate avea si frunze mai deschise la culoare in caz de lumina insuficienta.
 
D

dyayzh

Guest
Uita-te de exemplu in albumul fetelor daca tu nu ai cum posta o poza cu murraya ta...si vei vedea de seamana.
 

ste

Member
Murraya mea a fost foarte puturoasa - nici vorba de flori si cam o frunza noua pe an... acum am descoperit secretul, am mutat-o la soare si s-a umplut de frunzulite si lastari noi
 

angela draganoiu

Active Member
a mea sta la soare de vreo 2 luni si nici nu s-a miscat. nici o frunza, nici o floare, nici o ........... nimic oare ar trebui s-o mut intr-un ghiveci mai mare ?
 

radu

Member
Din ce vad eu in pozele voastre, observ ca frunzele voastre sunt mari asemandu-se cu cele ale Cameliei ( sau mi se pare ? ) , in comparatie cu ale plantutei mele care sunt mici cu o lungime de max 2 cm. Exista mai multe specii de Muraya ? Ca la achizitie mi s-a spus de la Gradina Botanica din Cluj ca e Muraya si ca face flori si apoi fructe mici rosii. Tulpina e lemnoasa cu o nuanta de alb la baza si apoi verde sicu lastari ramificati. Ajutati-ma si spuneti-mi si mie ce Muraya am eu (daca e Muraya....)
Multumesc !
 

angela draganoiu

Active Member
Radu din ce stiu eu Murraya are frunze mici usor rotunjite. face flori micute albe parfumate, iar cind e matura tulpina devine alba.
 
D

dyayzh

Guest
Are frunzele ca ale cameliei dar dimensiuni reduse si tulpina alba. Daca ai pune o poza ne-ar fi mult mai usor sa te scoatem din indoiala :wink:
 
Sus