Murraya exotica

sini

Well-Known Member
E superba!
Si mie imi place tare mult murraya,dar nu prea ne impacam.Am omorat deja doua.
Sa-ti traiasca!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nicolet pamant Composana cu perlit. Gasesti la Baumax, OBI, etc.
Cred ca are un moment prin mai cand nu mai este inflorita si atunci ar trebui mutata.
 

nicolet

Member
sini a spus:
E superba!
Si mie imi place tare mult murraya,dar nu prea ne impacam.Am omorat deja doua.
Sa-ti traiasca!

Multumesc frumos
Poate totusi mai incerci cu una, nu se stie poate ai noroc
Daca vrei iti cresc eu una si ti-o pot da mai maricica asa trecuta de necazuri
Ce spui?

cornelia a spus:
Nicolet pamant Composana cu perlit. Gasesti la Baumax, OBI, etc.
Cred ca are un moment prin mai cand nu mai este inflorita si atunci ar trebui mutata.
Multumesc frumos, pamintul asta il pot folosi la mai multe flori?
Il pot combina cu ceva sau pun in ghiveci asa cum il cumpar?
Imi voi urmari floricica si abia astept sa ai iau o casuta mai mare :D
 

sini

Well-Known Member
Multumesc frumos,Nicolet.Accept cu mare placere oferta ta,numai sa-mi spui cum ma pot revansa.
 

nicolet

Member
sini a spus:
Multumesc frumos,Nicolet.Accept cu mare placere oferta ta,numai sa-mi spui cum ma pot revansa.


Am 2 puisori dar sint inca mitite, cind se face cald ai voi replanta si pastrez unul pentru tine.Il voi urmari cum evolueaza si cind va fi in putere il trimit spre tine, probabil ca in vara cel mai sigur.Vedem noi cum facem.Oricum tinem legatura .
 

sini

Well-Known Member
E frumos micutul.Pana se incalzeste afara, se face mare.Astep sa-mi spui ce sa-ti dau in schimb sau poate vrei banuti.
 

doina

Member
nicolet a spus:


Cornelia tu cum ma sfatuiesti sa fac cu ea?cind sa o schimb si ce pamint sa folosesc?
multumesc
Eu i-am schimbat ghiveciul cu unul mai mare cu 1,5 cm diametru primavara trecuta.
Fara sa-i umblu la radacini am pus coletul de radacini+pamant intr-un ghiveci mare, am completat cu substrat de citrice si i-a placut, a crescut foarte bine anul trecut si a facut foarte multi boboci. Inca mai are boboci.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
O sa-i schimb si eu ghiveciul...a mea stagneaza de ceva timp asa ca are nevoie de o revigorare.
 

nicolet

Member
Buna Doina, multumesc de sfat.Am cumparat ieri un sacut de Composan cu perlit , dar voi merge sa iau si pamint pentru citrice si acum ma gindeam daca pot combina, ar fi bine pentru ea? stii cumva? :?
A mea mai are ceva floricele inca si bobocei. Ieri am observat ca mai pe toate crengutele sint bobite mici verzi care sper sa ajunga la maturitate sa se coaca,imi doresc sa le tina pe toate.Cred ca voi amina mutarea daca este asa ,mi-e teama sa o schimb cit va avea bobitele

gradinar1 a spus:
O sa-i schimb si eu ghiveciul...a mea stagneaza de ceva timp asa ca are nevoie de o revigorare.
Buna, stii cumva daca ar fi bine pentru gratioasa noastra murraya sa folosim si ghivece de ceramica in loc de cele de plastic?
 

poxicuta

Active Member


murraya mea cea neinfloritoare, are mai mult de 4 ani da cand nu infloreste , a facut primul buchet de floricele, miroase demential, parca e mai parfumata decat cealalta.
Tot aici poze cu pepiniera de seminte incoltite de murraya.
 

geodezia

Well-Known Member
AOLEO SI ASTA TREBUIE TUNSA ?
ma miram eu de ce nu face flori ...a crescut ca o caracatita imprastiata peste tot
na foarfece acum sa bag si in ea
oare nu e pre tirziu sa o flocaiesc si pe ea ?
 
Accepta foarfeca,Geo...iubeste caldura,sa speram ca va mai dura...de nu,un geam insorit...sa-ti arate toata splendoarea ei!
 

Camelia G

New Member
Buna!
Incep prin a imi cere scuze ca dau buzna si trec direct la subiect.
Am ajuns pe acest forum cautand informatii despre unde as putea sa gasesc un copacel de murraya pentru a-l cumpara. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu informatii?:-D
 

kerkyra

Well-Known Member
Am primit si eu un puiut de murraya acum ceva timp, din seminte; a mers bine, a inflorit, nu prea a crescut, insa acum pare uscat. Nu mai e la fel de verde si parca se usuca. L-am pus in sera, oare isi revine?
 
Sus